Active Beauty
Veganská péče o vlasy: Čím je tak výjimečná

Přirozeně krásná

Veganská péče o vlasy: Čím je tak výjimečná

Existuje mnoho důvodů, proč se lidé chtějí vyhnout konzumaci živočišných produktů. Ať už ochrana životního prostředí, nebo snaha omezit utrpení zvířat. Je jasné, že veganský životní styl zahrnuje vzdání se masa a mléčných výrobků. V dm je k dispozici široká nabídka veganské vlasové péče.

Šest faktů o veganské péči o vlasy

Veganská péče o vlasy je stále populárnější. Toto jsou fakta, která byste měli vědět o veganských pečujících produktech.

1. Co je veganská péče o vlasy?

Pokud jde o veganskou péči o vlasy, první otázka, kterou si možná položíte, je, zda šampon, kondicionér a další přípravky nemusí být standardně bez živočišných produktů. Odpověď zní ne. Mnoho produktů pro péči o vlasy obsahuje složky živočišného původu. Například keratin, který se vyrábí z kopyt nebo peří, posiluje vlasy. V péči o vlasy je velmi oblíbený také hedvábný protein, který hydratuje a dodává vlasům hedvábný lesk. Hedvábný protein se získává z vláken kokonu bource morušového, a proto není veganský. Veganská péče o vlasy se záměrně vyhýbá používání těchto a dalších živočišných složek.

2. Jak funguje veganská vlasová péče?

Přestože některé živočišné složky plní v péči o vlasy důležité úlohy, existuje spousta veganských alternativ. Zde je přehled těch nejběžnějších:
  • Urea: Na první pohled tato složka nezní tak příjemně – má se na mysli močovina. Ale nebojte se. To, co se dříve získávalo z koňské moči, se dnes vyrábí synteticky. To znamená, že urea není ani živočišného, ani rostlinného původu. Neznamená to však, že produkty s touto složkou se nepočítají mezi přírodní kosmetiku. Urea zajišťuje hydrataci vlasů, usnadňuje rozčesávání a snižuje elektrický náboj.
  • Proteiny: Díky svým hydratačním a posilujícím účinkům se ve veganské péči o vlasy často používají například ovesné a sójové proteiny.
  • Oleje lisované za studena: Jak název napovídá, při lisování sušených semen rostlin se nepoužívá teplo, což znamená, že cenné živiny a vitamíny zůstávají zachované. Spektrum olejů sahá od avokádového po mandlový. Podle toho, který olej si vyberete, můžete zabránit roztřepení konečků, hydratovat a dodávat lesk nebo objem.

3. Jak poznat veganské produkty v péči o vlasy?

Samotné informace o složení často neposkytují jasnou informaci o tom, zda je produkt veganský či nikoli. Pomoci mohou značky, jako je V-Label (evropská značka pro vegetariánské a veganské výrobky) nebo Vegan Flower.

4. Je veganská péče o vlasy bez testování na zvířatech?

Veganský neznamená nutně cruelty-free. To znamená, že veganské produkty pro péči o vlasy – nebo jejich jednotlivé složky – mohly být testované na zvířatech. Pokud si chcete být jistí, můžete se podívat na pečetě Leaping Bunny a Peta Cruelty Free. Ale také již zmíněný Vegan Flower označuje, že produkt nebyl testovaný na zvířatech.

5. Liší se veganská péče o vlasy v použití od běžné péče o vlasy?

Veganská péče o vlasy funguje stejně jako péče o vlasy obsahující živočišné produkty. Žádné rozdíly nejsou ani v aplikaci. Pokud se rozhodnete pro přírodní kosmetiku (upozorňujeme, že veganská péče o vlasy automaticky neznamená, že se jedná o přírodní kosmetiku), může vám zpočátku trvat, než si na ni zvyknete. Tyto produkty například často méně pění, což však nesnižuje jejich účinek.

6. Jaké veganské produkty v péči o vlasy jsou k dispozici v dm?

V dm najdete širokou nabídku veganské péče o vlasy. Od veganského šamponu přes veganský kondicionér, veganské a bezparabenové revitalizační masky na vlasy až po veganský lak na objem vlasů a veganský suchý šampon, to vše zde najdete. Vyplatí se tedy mít oči otevřené veganským alternativám.