Vyrobte si vlastní rozmarýnovou vodu na vlasy

Rozmarýnovou vodu na vlasy si snadno vyrobíte sami. Bylinný extrakt se připravuje podobně jako čaj zalitím bylinky horkou vodou. Rozmarýn je možné koupit čerstvý nebo sušený, přičemž nejlepší je používat rozmarýn v bio kvalitě. „Pokud se rozmarýn sbírá v létě, jsou jeho složky nejintenzivnější,“ říká certifikovaná bylinkářka Karolina Hudec ze společnosti Kräuterherz. Voňavou léčivou bylinku však můžete koupit i na jaře, na podzim a v zimě na zeleninovém trhu, v supermarketu nebo v zahradnictví.

Recept na rozmarýnovou vodu od odbornice na bylinky Karoliny Hudec

  • Ingredience: 2 lžičky sušeného rozmarýnu rozdrceného prsty nebo 4 lžičky čerstvého, velmi jemně nasekaného rozmarýnu.
  • Postup: Přiveďte k varu 250 ml vody a přisypte nasekaný rozmarýn. Přikryjte a nechte asi 10 minut louhovat, aby se zabránilo úniku éterických olejů. Nechte vodu stále přikrytou asi 25 minut chladnout. Přefiltrujte přes jemné sítko a nalijte do čisté lahve s rozprašovačem, kterou jste vyčistili horkou vodou nebo alkoholem.
  • Skladování: Domácí rozmarýnová voda je čistě přírodní produkt a neobsahuje žádné konzervační látky. Aby zůstala čerstvá, musí se skladovat na chladném a tmavém místě. Pokud je naplněná do lahvičky s rozprašovačem, lze ji uchovávat v chladničce několik dní až týden. Nejlepší je dělat si zásoby jednou týdně. Spotřebovávejte ji postupně po každém mytí vlasů.

Před a po: Co udělá rozmarýnová voda s vašimi vlasy

Rozmarýn má obecně pozitivní vliv na vlasy a pokožku hlavy: Působí proti zárodkům, protizánětlivě, antivirově, antibakteriálně a antimikrobiálně. Rozmarýn také mírně dráždí pokožku, což podporuje její prokrvení.

Díky tomuto účinku podporujícímu krevní oběh posiluje rozmarýnová voda pokožku hlavy, vlasovou pokožku a vlasové kořínky, pokud jsou neporušené. Aplikace rozmarýnové vody prospívá také řasám a obočí, protože stimuluje krevní oběh, a tím podporuje růst.

Když už mluvíme o pokožce hlavy: Pokud trpíte svěděním pokožky hlavy, můžete si ulevit pomocí těchto užitečných tipů.

Působí rozmarýnová voda proti vypadávání vlasů?

Rozmarýn může být v některých případech účinný proti vypadávání vlasů. Jedna studie prokázala, že rozmarýnový olej podporuje růst vlasů a bojuje proti jejich vypadávání. Účastníci studie se potýkali s dědičným vypadáváním vlasů a po šesti měsících zaznamenali výrazný nárůst počtu vlasů.

Rozmarýnová voda ve formě vlasové péče může také působit proti některým typům vypadávání vlasů. Pokud je například růst vlasů narušený lupy, může být rozmarýnová voda díky svému protiplísňovému účinku prospěšná. Další tipy pro silnější vlasy naleznete níže.

Jak se správně používá rozmarýnová voda?

Rozmarýnovou vodu na vlasy je nejlepší používat bezprostředně po umytí vlasů šamponem. Rozdělte vlasy na části na jednu stranu a nastříkejte rozmarýnovou vodu přímo na pokožku hlavy. Pečlivě ji vmasírujte – a je hotovo. Doba aplikace není stanovená, ani nemusíte bylinný extrakt vymývat. Je to proto, že na rozdíl od rozmarýnového oleje se vlasy po aplikaci rozmarýnové vody ihned nemastí. Pro optimální účinek používejte rozmarýnovou vodu pravidelně, například po každém mytí vlasů.

Další tip odbornice na bylinky: Zejména dlouhé vlasy se často češou hrubě, což může podporovat jejich vypadávání. Pro zlepšení rozčesatelnosti můžete smíchat domácí rozmarýnovou vodu s 50 ml jablečného octa a nalít do dobře vyčištěné lahvičky s rozprašovačem. Tuto směs bylinného octa můžete uchovávat v lednici přibližně dva týdny. Chcete-li použít jako kondicionér na vlasy, zřeďte 50 ml bylinného octa se 400 ml studené vody. Směs nalijte v předklonu na vlasy. Směs pak můžete nechat ve vlasech, octová vůně se při schnutí vypaří. Případně ji po jedné minutě opláchněte.

Jaký je rozdíl mezi rozmarýnovým olejem a rozmarýnovou vodou na vlasy?

Rozmarýnový olej se skládá z drceného rozmarýnu a kvalitního olivového oleje. Používá se spíše jako déle působící vlasová kúra a musí se poté opláchnout – pozor, aby nebyl příliš horký. Rozmarýnová voda na vlasy je vhodná k častému používání přímo po umytí vlasů šamponem – bez oplachování. Oba přípravky pro péči o vlasy jsou přírodní, velmi snadno si je sami vyrobíte a posilují vlasy i pokožku hlavy.