Active Beauty
Zatočte s věčně studenýma rukama a nohama

Zatočte s věčně studenýma rukama a nohama

Bez ohledu na to, zda je zima, nebo léto a na to, jak moc jste nabalení, trápí vás věčně studené končetiny? Prozradíme vám, co se za tímto tvrdošíjným společníkem skrývá a jak proti němu bojovat.

Procházky městem ruku v ruce, večer se pod peřinou přitulit k partnerovi nebo ho namasírovat? Bylo by to krásné, kdyby druhého příliš často nešokovaly ledové ruce. Co s tím? Nejprve vám objasníme důvody, které se za touto nepříjemností skrývají. A poté vám prozradíme, co můžete proti studeným nohám a rukám dělat.

Příčiny studených končetin

Proč vůbec mrzneme? Jde o ochranný mechanizmus těla. Pokud je příliš chladno, náš organizmus se pokouší zachovat u životně důležitých orgánů a mozku konstantní teplotu 37 °C, takže stimuluje prokrvování. Pokožka a končetiny jsou v danou chvíli druhořadé a nás kromě nich mohou začít studit také uši. Kromě toho je vrstva tkáně na našich rukách a nohách obzvláště tenká, takže jsme v této oblasti přímo vystaveni chladu. Mimochodem to také vězí za tím, proč máme v zimě často suché ruce.

Ruce a nohy, které se dlouhodobě špatně prokrvují, mohou značit také zdravotní problémy. Mohlo by se jednat například o poruchu štítné žlázy, nízký krevní tlak nebo chudokrevnost. Pokud vás neustále trápí ledové končetiny a nemá to nic společného s nedostatkem ponožek nebo rukavic, raději navštivte lékaře a konzultujte to s ním. Především ve chvíli, kdy také zaznamenáte změny na pokožce, bolest, brnění, necitlivost nebo otoky.

Co proti studeným končetinám pomáhá

Naše životní návyky mají velký vliv na naše zdraví, a tedy i na náš oběhový systém. Zde vám prozradíme pár užitečných tipů, které by vám proti ledovým rukám a nohám mohly pomoct.

 1. Okamžité tipy:

Ledové ruce – nějaké rychlé řešení, prosím? Tyto naše nejlepší triky vám zaručeně pomohou.

 • Teplo zevnitř: Vychutnat si v pohodě kakao a během toho udělat něco pro své tělo? ANO! Horký šálek kakaa, čaje (nejlépe zázvorového) nebo kávy vás zahřeje zevnitř a na teplém hrnku si můžete ohřát i prsty.
 • Hřejivé polštářky: V botách nebo kapse zabrání tyto praktické pomůcky tomu, aby vaše končetiny prochladly.
 • Koupel rukou nebo nohou: 10 minut v míse s teplou vodou přivede k normální teplotě i končetiny těch největších zmrzlíků mezi námi. Tip: Pár kapek éterických olejů rozehřeje také naši náladu.
 • Pohyb: Proběhněte se na chvilku kolem baráku, udělejte deset dřepů, vyluxujte nebo umyjte okna: Pohyb v jakékoliv podobě pomůže opět rozproudit krev a zahřát se.
 1. Podnítit krevní oběh:

Lidé se studenými končetinami mají často nízký krevní tlak. Následující tipy vám s tím pomohou.

 • Pravidelný sport: Sport podněcuje prokrvování, proto je absolutním vítězem mezi našimi tipy proti studeným rukám a nohám. Věnujte se tomu, co vás baví, ať už jde o cyklistiku, silový trénink nebo běh. V ideálním případě začleňte pohyb do své ranní rutiny, abyste zahřátí vstoupili do nového dne.
 • Střídavé sprchy: Studená voda je dobrá pro imunitní systém, jak již dávno víme díky otužování. Podobné je to se střídavými sprchami: Rozdíl mezi teplou a studenou vodou stimuluje oběhový systém, čímž se z dlouhodobého hlediska postará o to, že končetiny nebudou tak rychle prochládat.
 • Masáže: Během dne si zkuste vždy pár minut procvičit prsty, například pomocí malého míčku. Nebo sevřete ruce v pěst a poté prsty pevně napněte, opakujte alespoň 20krát.
 1. Zdravý životní styl:

Kromě dostatečného pohybu je alfou a omegou také zdravý životní styl. Tyto faktory ovlivňují studené ruce i nohy:

 • Strava: Špatná nebo jednostranně zaměřená strava může vést k nedostatku vitamínů nebo minerálů a může způsobit i studené ruce. Nedostatečný pitný režim také vede ke špatnému proudění krve, tudíž i studeným končetinám.
 • Stres: Pokud se stresujeme, naše tělo vylučuje více adrenalinu a cévy se stahují. Studené končetiny jsou pak nevyhnutelné. Snažte se častěji vědomě relaxovat, například meditací, psaním deníku nebo během domácího wellness.
 • Spánek: Únava přímo souvisí s pocitem chladu. Dbejte proto na dostatečný a klidný spánek.
 • Kouření: Studené ruce trápí také spoustu kuřáků, jelikož kouření (a mimochodem také alkohol) zhoršuje prokrvování.