Active Beauty
Zahradničení jako relax

Zahradničení jako relax

Vlastnoručně vypěstované bio bylinky a práce na čerstvém vzduchu vám přinesou zklidnění stejně dobře jako hodina jógy. Tak se chopte lopaty a hrábí a relaxujte.

Jedno staré přísloví říká, že ta nejkrásnější cesta k nám samým vede přes zahradu. Není divu, že zahrady i zahrádky se stávají stále větším trendem. Ze sebemenších zelených ploch vznikají záhonky a balkony ve městech stále častěji zdobí bylinky v ozdobných květináčích. Zahradničení nám nepřináší pouze vizuální požitek. Zatímco zahrabáváme kořínky, rozsýpáme semínka, hledáme nejvhodnější místo na umístění konkrétních rostlinek a čerpáme inspiraci ze zahradnických knih, naše tělo se zcela zklidní. A také nás naučí trpělivosti. Zahrádky vyžadují čas a rozvážnost, aby rozmístění jednotlivých rostlin bylo smysluplné a přineslo nám co největší užitek. Takže kdo chce svou zelenou oázu, musí počítat, že ho to bude stát trošku práce. Ale ta za výsledek rozhodně stojí.

Dobrý plán znamená polovinu úspěchu

Zahrada nevznikne tím, že budeme sedět ve stínu, řekl Joseph Rudyard Kipling. Ale minimálně dobrý plán ve stínu pod stromem s nohama nahoře určitě vzniknout může. Koneckonců vše si předem rozvrhnout a naplánovat je důležitý krok a součást budování vlastních záhonků. Nejprve si položte pár otázek: Co by tu mělo růst? Bylinky? Zelenina? Nakolik přírodní by měla zahrádka být? Kolik času do ní chci investovat? Podle odpovědí už stačí najít vhodné místo s dobrou půdou a vzít do ruky rýč.

Kam kterou uvelebit?

„Rostlina je jako svéhlavý člověk, od něhož získáte vše, pokud se zachováte, tak jak si přeje,“ mínil Goethe. Ne každá totiž snese jakoukoliv zem, některá je náchylnější na světlo a jiná si velmi přísně vybírá své sousedy, se kterými se spřátelí.

S rostlinami se vyplatí rozmlouvat. Člověk by měl umět naslouchat jim. Jedná se o meditativní součást zahradničení.

V zásadě platí:

  • Jednoleté i vytrvalé rostliny potřebují vlastní prostor.

  • Z jednoletých rostlin se spolu dobře snesou bazalka a rozmarýn, kopr a řeřicha a stejně tak petrželka. Z vytrvalých si rozumí pažitka s tymiánem a šalvěj s oreganem. A ideálním sousedem, který podporuje všechny kolem, je meduňka citronová.

  • Naopak samorosti jako levandule, vavřín nebo libeček pro sebe zaberou hodně místa.

  • Na balkon se typicky hodí bazalka (odpuzuje komáry), pažitka a tymián. Ideální je také rozmarýn, pokud ho ochráníte před prudkým sluncem.

Někteří to rádi nadivoko

Zahradničení neznamená, že každý kout musíte neustále zastřihávat a držet pod kontrolou. Podle určitých názorů by svůj prostor měly dostat i různé plevele, jako jsou kopřiva nebo ptačinec. Občas si ani neuvědomíme, jaké poklady nám mezi vědomě zasazenými bylinkami a zeleninou vyrůstají, a automaticky bereme do ruky sekačku. Takže se určitě vyplatí se nejprve rozhlédnout a prozkoumat jednotlivé rostlinky, zda se mezi nimi neukrývá nějaká, kterou bychom také mohli využít. A protože divoké bylinky mívají často vysoké nároky na místo, pokud si je chcete nechat, neměli byste je přesazovat odtud, kde vyrostly. Do truhlíku můžete přesadit rostlinky, jejichž kořenový systém nepotřebuje moc prostoru a zároveň je odolný, takže například bršlici kozí nohu nebo ptačinec. Určitě se proto vyplatí si před prvním kopnutím do hlíny o zahradničení něco přečíst. Vsadíte se, že letošní léto nebude nuda?