Active Beauty
Volné radikály: Co pokožce pomůže?

Volné radikály: Co pokožce pomůže?

Séra, krémy nebo masky: dm nabízí různé produkty určené pro péči o pleť, které obsahují vitamín C. Není divu, díky našemu modernímu způsobu života se stávají volné radikály stále agresivnějšími a samotná pokožka dokáže s tímto velkým poškozováním buněk jen těžko bojovat.

Volné radikály poškozují kožní buňky. Pleti způsobují ztrátu zářivosti a předčasný vznik vrásek. Sice už jsme to někde slyšeli, ale stále si to nedokážeme úplně představit. Důvod: Škody napáchané radikály v běžném životě kolem sebe vidíme okem jen zřídka. Lze je však pozorovat například po rozkrojení jablka nebo avokáda.

Co jsou vlastně volné radikály?

Čerstvě nakrájené jablko nebo avokádo vypadají šťavnatě a mají zdravou, zelenkavou barvu. Když však leží nějakou chvilku na vzduchu, jejich vzhled se změní: Na povrchu zhnědnou a svraští se. O to se postaraly volné radikály.

Volné radikály jsou vysoce reaktivní molekuly, které jsou v našem organizmu i životním prostředí neustále přítomné. Mají však alespoň jeden elektron, kterému chybí protějšek, tudíž si přitahují chybějící elektron z nejbližší molekuly, ten buď roztrhnou, nebo se k němu přidají. Výsledek můžeme pozorovat na avokádu nebo jablku: Postižené buňky jsou poškozené, nestabilní a někdy úplně odumřou.

Jak působí volné radikály na pokožku?

Kožní buňky napadené volnými radikály ztrácejí schopnost regenerace, produkují méně kolagenu a celkově slábnou. Takzvaný oxidační stres se projeví i na vzhledu pokožky. Dlouhodobé nadměrné působení volných radikálů způsobuje nečistoty, zánětlivé reakce, vede k poškození pleti, jejímu vysušování a k předčasnému stárnutí (vrásky, pigmentové skvrny, ztráta pružnosti).

Jak volné radikály vznikají?

Volné radikály jsou vedlejším produktem určitých metabolických procesů v našem těle. Ale svou pokožku vystavujeme také volným radikálům z vnějších faktorů, jako je UV záření, smog či prach.

Právě to je také problémem: Tělo je volným radikálům v zásadě vydané na milost bez možnosti obrany. Vitamín C nebo tělem produkovaný koenzym Q10 však pomáhají buňkám odvrátit oxidační útoky. I tato ochrana má ale své hranice. Čím jsme starší, tím klesá schopnost těla se bránit. Oxidační procesy jako důsledek znečištění životního prostředí mohou tělo pak skutečně zatížit.

Vitamín C a spol: Co pomáhá v boji proti volným radikálům?

Antioxidační pomoc můžeme tělu podat zejména ve formě vitamínu C, vitamínu E a zinku. Tito siláci dokáží zneškodnit volné radikály tím, že jim téměř dobrovolně poskytnou chybějící elektron, čímž brání jejich reaktivitě.

To znamená, že pokud tělu dodáváme dostatečné množství vitamínů prostřednictvím vyvážené stravy a životního stylu, jsme sice dobře vyzbrojení, ale bohužel ne zcela chránění. Vitamín C se v těle totiž neukládá na dlouho a jeho přebytečné množství se poměrně rychle vyloučí, proto je potřeba ho pravidelně doplňovat.

Krémy a séry s vitamínem C: Jak působí?

V boji s oxidačním stresem využívá tělo zásoby vitamínů, například na imunitu, hojení ran a podobě. Chránit pokožku ale není pro tělo vždy prioritou.

Jestliže ji proto chcete dostatečně ochránit, vsaďte na jistotu. Zabezpečte tělo nejen zevnitř, tedy dostatečným přísunem vitamínů, ale také zvenčí. Účinné zbraně představuje kosmetika s vitamínem C, E, zinkem a koenzymem Q10.

Co dalšího bychom mohli udělat?

Cílená antioxidační péče pomáhá odrážet útoky volných radikálů na buňky a zpevňovat pokožku. Nejlepší ochranou ale zůstává nenechat volné radikály, aby se přemnožily. Konkrétně to znamená: Pravidelná ochrana před UV zářením a zdravý životní styl nedají volným radikálům šanci škodit. Vyhýbejte se škodlivým látkám, jako je nikotin, snažte se co nejvíce vyhnout smogu a prachu, dopřejte tělu dostatek odpočinku i pohybu na čerstvém vzduchu, a hlavně se nestresujte. Stres je jen zbytečnou živnou půdou pro volné radikály.