Active Beauty
Užijte si šťastné a veselé zero waste Vánoce

Užijte si šťastné a veselé zero waste Vánoce

Ohromte Ježíška a užijte si Vánoce bez odpadu. Budou šetrnější k životnímu prostředí, ale také výhodnější, rozjímavější a zelenější.

Vánoce jsou oslavou lásky. A proto chceme udělat radost nejen svým blízkým, ale možná tentokrát i cizím lidem – v podobě dobrých skutků o Vánocích. Především ale nechceme zapomenout na matku přírodu. Takhle dosáhnete trvalé udržitelnosti i u vánočního stromečku.

Takhle se o Vánocích vyhnete plastům:

Cukroví & sušenky: Nejlépe chutnají ty doma vyrobené

Vyhýbání se plastům začíná již při nakupování. Místo toho, abyste během adventu popadli sušenky a cukroví v supermarketu, které bodují hlavně zbytečným odpadem z obalů, raději si je upečte sami. Domácí cukroví stejně chutná nejlépe. Malý tip na skladování: Pokud se chcete vyhnout plastům, uložte cukroví místo plastových krabiček do zdobených plechovek.

Sváteční pečeně: Bio je lepší

Víte, kdy chutná tradiční pečeně na Boží hod ještě lahodněji? Když koupíte maso ve vysoké kvalitě od místního farmáře. Kromě toho, že podpoříte regionální podnik, vyhnete se masu zabalenému do plastové krabičky a potravinářské folie.

Opravdu zelený vánoční stromeček

Levné plastové ozdoby z nízkonákladové produkce, umělý sníh ze spreje a lamety se k udržitelným Vánocům s nulovým odpadem moc nehodí. Kdo se chce vyhnout zbytečnému plastu a odpadu, sáhne raději po pěkných ozdobách ze slaného těsta, sušených jablek, kartonu, slámy, cukroví nebo šišek. Nechte svou fantazii naplno propuknout. A další tip: Stromek s kořeny v květináči se dá po Vánocích zasadit a představuje tak skvělou alternativu k jednorázově využitým živým stromkům. Jen je důležité, abyste ho nechali pomalu zvyknout opět na venkovní teploty a z vyhřátého obýváku ho ven přesouvali postupně.

Darujte, nekupujte

Většina dárků se plastům nevyhne. Ale ty nejkrásnější dárky se naopak obejdou úplně bez předmětů. Darujte společný čas a rozjímání – vždyť Vánoce jako svátky lásky nejsou o ničem jiném. Efekt pocítí nejen životní prostředí, ale také vaše peněženka a nervy. Místo starostí s drahými dárky si všichni dospělí vždy raději užijí společně strávený čas se svou rodinou.

Zero waste dárky: Malá gesta, velký efekt

Kdo se dárků přece jen nechce vzdát, může se plastům alespoň částečně vyhnout díky udržitelným alternativám. Navíc tak možná inspiruje i své blízké. Darovat lze tuhý šampon, bambusový kelímek na kávu, vlastnoručně vyrobenou šálu nebo kosmetiku. Ostatním uděláte těmito dárky nejen radost, ale také je povzbudíte k udržitelnosti.

Offline dárky: Vyhněte se plastům při nakupování

Online nakupování je sice praktické, ale ne nezbytné. Servery spotřebovávají hodně elektřiny a doručování balíků také zvyšuje emise CO2. Takže každý, kdo chce zlepšit svou ekologickou bilanci, by se měl online nakupování vyhnout. A to nejen v období Vánoc, ale nejlépe i po zbytek roku.

Nápady na balení bez plastu

Také při balení dárků se zbytečnému odpadu a plastům snadno vyhnete. Použijte například recyklovaný ekologický balicí papír nebo noviny. Použít můžete jednoduchou látkovou tašku, zbytky látky, staré mapy nebo krabici od bot. A co dekorace? Opět stačí trocha představivosti. Co třeba čerstvé jedlové větvičky, sláma nebo vlastnoručně namalované motivy? Nad takovým ekologickým balením zajásá obdarovaný, Ježíšek i matka příroda.