Active Beauty
Teplota u dětí: 11 otázek, které si pokládají všichni rodiče

Teplota u dětí: 11 otázek, které si pokládají všichni rodiče

Je pravda, že kojenci mívají horečku jen zřídkakdy, ale starší děti o to častěji? Od kdy se u dětí vlastně mluví o horečce? A proč všichni rodičům říkají, aby si nedělali starosti? Objasníme vám to!

Rodiče s příchodem děťátka čelí mnoha novým výzvám. Jednou z nich se dříve či později stane zvýšená teplota nebo horečka u jejich drobečka. Pravděpodobně se s ní budou muset vypořádat docela často. S jednou starostí vám můžeme pomoct již nyní: Teplota u dětí většinou neznačí nic vážného.

 

Fakta o teplotě: Díky těmto odpovědím zachováte chladnou hlavu

Horečka nebo zvýšená teplota: Čím se liší?

Při tělesné teplotě mezi 37,5 a 38,4 °C se u dětí mluví o zvýšené teplotě. Pokud hodnota stoupne nad 38,5 °C, má dítě horečku. Teplota nad 39 °C už znamená vysokou horečku.

Platí u novorozenců jiné hodnoty?

Ano! Novorozenci a miminka zhruba do 3 měsíců mají stále relativně slabý imunitní systém. Často reaguje na nějakou infekci teplotou, tudíž hodnoty tělesné teploty jsou u nich citlivější. U novorozenců se horečka počítá už od 38 °C. Někdy se dokonce může stát, že novorozenec prodělává infekci, aniž by se u něj změny teploty projevily. Pokud se vám zdá děťátko oslabené, nechce pít, vykazuje změnu barvy pokožky nebo se jinak výrazně mění, určitě navštivte pediatra.

Proč se říká, že u dětí je horečka dobrým znamením?

Horečka sama o sobě není nemoc, ale obranná reakce těla. Takže horečnaté dítě má imunitní systém, který aktivně bojuje proti nějakým patogenům. Jelikož ty nesnáší teplo, jejich šíření se zpomalí, v ideálním případě úplně zastaví.

Proč mají děti horečku častěji než dospělí?

Jejich imunitní systém zkrátka ještě není zcela vyvinutý. Z každé zkušenosti se učí: Infekty posilují jeho schopnost se bránit, takže v průběhu času už nemusí na menší patogeny reagovat tak silně a poradí si s nimi i bez zvyšující se tělesné teploty.

Znamená každé zvýšení teploty nějakou vážnou nemoc?

Pokud má miminko horečku, lze předpokládat, že jeho imunita bojuje proti nějakému patogenu. Ale nemusí se jednat o vážnou nemoc. Mladý imunitní systém reaguje zvýšením teploty na spoustu změn. Mezi běžné spouštěče patří rostoucí zoubky, bolavá ouška nebo rýma. Mírně zvýšená teplota může mít i jiné, zcela neškodné příčiny. Teplota těla stoupá například po divokém řádění, vzrušení nebo kvůli teplému oblečení.

Jak poznám, zda mé děťátko má teplotu?

Děti s horečkou bývají na dotek nezvykle teplé. Tváře a čelo jim doslova hoří. A také samotným pohledem horečku docela snadno poznáte: podle skelných očí, červených tváří a někdy i červených skvrn po těle. Jelikož ale není teplota pokožky a těla vždy stejná, zůstává nakonec nespolehlivější metodou vždy měření teploměrem.

Jak změřit teplotu u miminka?

Rektální měření teploty patří u miminek stále k nejčastějším a nejspolehlivějším metodám. Vždy je potřeba postupovat při něm pomalu a opatrně. Na teploměr nejprve naneste trochu oleje nebo krému a zasunujte ho velice pomalu. To platí i při vyndávání: Čím pomaleji budete teploměr vytahovat, tím to bude pro děťátko pohodlnější. Mimochodem, elektronické teploměry, které měří teplotu v uchu, jsou stále populárnější. Pro miminka i větší děti jsou rozhodně příjemnější.

Je chybou horečku srážet?

Horečka je známkou toho, že imunitní systém funguje. Tuto práci bychom se neměli snažit rušit, ale spíše ji cíleně podpořit. Konkrétně to znamená: Horečku snižujte teprve ve chvíli, kdy je pro dítě už nesnesitelná, pokud přetrvává několik dní nebo jestliže vám to z jakýchkoliv důvodů lékař doporučí (např. sklon k febrilním křečím). Před podáním léků na snížení horečky se vždy nejprve poraďte s lékařem. Jinak tělu nejvíce pomůže odpočinek a dostatek hydratace.

Kdy už musím k lékaři?

Jestliže se horečka objeví u miminka do třech měsíců, je vhodné raději zajít k pediatrovi. U starších dětí se to také doporučuje, pokud se u nich objeví další symptomy (silná bolest, zvracení, průjem, kožní vyrážka). S lékařem se také poraďte, pokud zvýšená teplota trvá déle než čtyři dny, nezmizí ani navzdory antipyretikům, dítě nechce pít nebo se u něj objeví křeče.

Jak můžu svému děťátku při teplotě pomoct?

Vytvořte dítěti klidnou a útulnou atmosféru, ve které může odpočívat. V této chvíli je pro většinu dětí důležitá fyzická blízkost obou rodičů. Kromě toho kompenzujte ztrátu tekutin neslazenými čaji nebo vodou. Pokud dítě nechce jíst, nenuťte ho. Nabídněte mu lehké chody (např. ovocné pyré), které má rádo. Chladivé, mokré žínky, které ovinete kolem lýtek, dítě osvěží a teplotu mírně sníží. Obklady by však měly být pouze chladné, ne ledové, aby zbytečně nezatížily oběhový systém. A rozhodně se nesmí používat, pokud má dítě zimnici. Zkusit také můžete starý domácí lék: Octové obklady na nohy (v poměru 1/3 octu, 2/3 vody). Voda by měla být vlažná.

Co je třídenní horečka?

V tomto případě se jedná o neškodné virové onemocnění. Jakmile tuto nemoc prožijete, už jste vůči ní po celý život imunní. Třídenní horečka se projevuje náhlým a vysokým nárůstem teploty, který obvykle po třech až čtyřech dnech zmizí stejně rychle, jako přišel. Někdy se na pokožce objeví červená vyrážka. Navzdory horečce se děti často cítí fit a dobře. Rodiče by však měli zajistit, aby i v takovém případě dítko hodně pilo a odpočívalo. A samozřejmě mohou stav konzultovat s lékařem, aby se ujistili, že nejde o nic vážnějšího.