Active Beauty
Těhotná ve 40? 8 důvodů, proč se můžete uklidnit

Těhotná ve 40? 8 důvodů, proč se můžete uklidnit

Když žena otěhotní ve 40 letech, všichni často mluví o rizikovém těhotenství. Nenechte se tím pobláznit! Ženy jsou ve 40 mnohem uvolněnější a existuje spoustu důvodů, proč si své pozdní těhotenství užívat.

Proč byste si své pozdní štěstí měla užívat plnými doušky

Medicína: Možnosti se stále zlepšují

Statisticky vzato, při těhotenství ve věku 40 let a více, mohou nastat častěji komplikace. Zvyšuje se riziko potratu, těhotenské cukrovky a určitých vývojových anomálií. Avšak prenatální medicína má v dnešní době k dispozici velmi dobré testy a možnosti screeningu. Ženy, které jsou v těhotenství pod pečlivým dohledem lékaře, se nemusí obávat, že by se případné komplikace neodhalily.

Statistiky jsou paušální: Počítají se jednotlivé případy

Kdo otěhotní ve 40, nemusí se automaticky obávat kvůli svému věku. Vždy záleží na celkovém zdravotním stavu a všech předchozích anamnézách. Dnes je zvláště velkým problémem obezita. Vysoká váha s sebou přináší v těhotenství zbytečná rizika, takže je potřeba se jí pokud možno vyhnout. Životní styl je dnes naštěstí obecně zase zdravější a aktivnější, než tomu bylo před několika lety. Ženy, které se udržují zdravé a fit, vytvářejí pro sebe i své dítě ty nejlepší podmínky v každém věku.

Otěhotnět: Gratulujeme, když to vyjde

Vzhledem k tomu, že kvalita vajíček s věkem klesá, je šance na otěhotnění ve věku 40 let výrazně nižší. Ženy, kterým se to povedlo, by proto měly místo obav být šťastné. Matka příroda má jemné procesy výběru: Pokud otěhotníte a v pořádku přečkáte první týdny, je to velký milník – a ještě větší důvod ke štěstí.

Sebedůvěra pro matku i dítě

Ženy ve 40 stojí uprostřed života. V tomto věku je rozvoj osobnosti většinou tak stabilní, že ženy jsou vyrovnanější, sebevědomější a celkově spokojenější. Z toho kromě ženy profituje i dítě, které necítí osobnost matky až ve chvíli, kdy přijde na tento svět. Nynější studie ukazují, že děti částečně vnímají emoce matky již v děloze. Už z tohoto důvodu platí: Namísto truchlení si užívejte!

Ve 40 už nic nezmeškáte

Večírky? Spontánní víkend v Paříži? Nebo kariérní přesun do dalšího velkoměsta? Čím mladší člověk je, tím neklidněji žije. Jde o zcela normální věc, protože každý musí najít vlastní cestu, což bývá možné pouze metodou pokus omyl. Ve věku 40 let mívá žena tuto fázi již za sebou. Dítě má prostor pro nerušenou pozornost a stabilní životní styl. Zejména v každodenním životě se starší maminky snáze vyrovnávají s tím, že už nejsou tak spontánní.

Vztah s pevným základem

Páry, které se rozhodnou mít dítě i v pozdějším věku, toho spolu zpravidla již hodně zažily. Životní výhry i pády je spojily a vytvořily pevný základ jejich vztahu. A tak shon, který s sebou přinese novorozenec, nemůže jejich vztah tolik ovlivnit. Pro rodičovství jsou dostatečně vyzbrojení.

Finanční nezávislost: O starost míň

Dítě není otázkou peněz. Existují ženy, které otěhotní až ve 40, kdy už si nedělají obavy ohledně svého příjmu. Ona i její partner již bývají ve svém profesním životě pevně ukotvení a mohou si dovolit kromě podstatných věcí i něco navíc. Nakupování roztomilých, ale hříšně drahých předmětů pro dítě, stejně jako zajištění chůvy v pozdějším věku dítěte, pro ně nebývá problém.

Fit po porodu: Počítá se píle, ne věk

Ženy těhotné v pozdějším věku se obávají, že jejich tělo se nedokáže rychle zotavit ze stresu a napětí při porodu. To však neplatí bezpodmínečně: Regenerace a budování svalů samozřejmě již nefunguje jako ve dvaceti, existuje však mnoho způsobů, jak své tělo dostat zpět do kondice. Záleží na tom, jak se udržujete a stravujete již před těhotenstvím i během něj. Ale není dobré přehánět to se cvičením ani dietami, extrémy nikomu neprospějí. Z dlouhodobého hlediska je vhodný mírný a cílený trénink s klíčovým slovem: pánevní dno.