Active Beauty
Slow Beauty

Slow Beauty

Kdy jindy zpomalit a udělat si čas na péči sám o sebe než během dlouhých zimních večerů. Koncept slow beauty, tedy pomalé krásy, se soustředí na harmonii, přirozenost a vědomé vnímání vlastního těla. Výsledkem je trvale krásné tělo zevnitř i zvenčí.

Ať v kanceláři, domácnosti nebo při pečujících rituálech, rychlé tempo se nevyplácí. Každá činnost vyžaduje určitý čas, abychom při ní dosáhli dobrých výsledků. Ale i přesto chceme okamžité výsledky, krásnou pleť mladší o několik let a dokonalé tělo během minuty. Při této hektické honičce za ideálním životem často zůstanou v pozadí věci jako klid, odpočinek, koncentrace na vlastní tělo a vědomé užívání si všech procesů.

Trend pomalé krásy

Stejně jako tělu neprospívá fast food ani stresujícím shonem při péči o pokožku ničeho nedosáhneme. Většinou sice vyřešíme krátkodobé problémy, ale z dlouhodobého hlediska tělo nijak neposílíme.

Zatímco Italové pochopili, že trend fast foodu není ideální, a už v 80. letech jej začali nahrazovat slow foodem, aby si vychutnali každé sousto a vzali si z regionálních pokrmů to nejlepší, v kosmetickém a módním průmyslu se trend slow beauty neboli pomalé krásy začal prosazovat až o mnoho let později. Nejprve ve formě ekologického a fair oblečení, později také jako celostní koncept krásy, která se soustředí na harmonii, přirozenost a vědomé vnímání vlastního těla.

Šnečí tempo povoleno

Hlavní devizou trendu slow beauty je schopnost předcházet následkům namísto jejich napravování. Cílem není spěch a jednorázové řešení problému, ale dlouhodobá změna zvyků a pečujících rituálů. K těm patří nejen pečlivý průzkum složek obsažených v kosmetice, ale také uvědomění si vlastních přání a očekávání. Protože dlouhodobých výsledků dosáhnete především pomocí uvědomělých nákupů a sázkou na kvalitu.

Implementovat následujících pět kroků zvládne každý, i když není potřeba jejich přesné dodržování. Slow beauty se totiž vyznačuje myšlenkou přistupovat ke kráse uvolněně, s klidem a rozvahou a dát si s péčí načas.

1. Udělejte si pauzu

Na našem odrazu v zrcadle se nepodílí pouze zkrášlující rituály, ale také způsob života. Vedle UV záření a cigaretového kouře se řadí také stres po bok nejhorších vlivů působících na pokožku. Stejně jako v dávných dobách, kdy lidé prchali před šavlozubým tygrem, aby si zachránili život, i při vystavení zmíněných vlivů se tělo přepíná do režimu přežití. Srdeční tep stoupá, dech se zrychluje a do těla se uvolňuje velké množství cukrů a tuků. Všechny tělesné funkce, které nejsou potřeba k útěku nebo boji, naopak ustupují do úsporného režimu.

S tímto drancováním těla se při boji o holý život smíříme, ale neuvědomujeme si, že se mu vystavujeme i při každodenním shonu ze schůzky na schůzku a plnění jednoho úkolu za druhým. Účinným prostředkem, který nic nestojí, ale hodně vám přinese, jsou pravidelné pauzy. Udělejte si čas a věnujte se činnostem, při nichž budete vnímat vlastní tělo. Může se jednat o meditaci, procházku v přírodě i uvolňující masáž.

2. Užijte si zkrášlující rituál

Zatímco necháváme působit masku na vlasy, neustále nám utíká pohled na hodiny a pleťovou masku smýváme hned po tom, co si vyfénujeme vlasy. Nastává nejvyšší čas zmírnit tempo a začít si pečující rituály opět vědomě užívat. Uvolňující koupel ve vaně vlastně působí jako krátká dovolená pro tělo a duši. V teplé vodě se zlepšuje prokrvování a okysličení. Oboje zapříčiňuje uvolnění svalů a zklidnění celého těla. Díky teplu se také otevřou póry, takže pokožka lépe přijme pečující látky z přísad do koupele.

Ale i z takového nanášení pleťové nebo vlasové masky si můžete udělat malý rituál. Zapalte si vonné svíčky, pusťte relaxační hudbu, vlasy zabalte do ručníku a uvelebte se s šálkem bylinkového čaje na pohovce. Nebojte se, nevyžehlené prádlo nikam neuteče.

3. Věřte přírodě

Pokožce a vlasům jednoznačně škodí také permanentní přemíra chemie a velkého množství obsažených látek v kosmetice. Uvědomte si, co vaší pokožce opravdu vyhovuje, a udělejte ve své koupelnové skříňce pořádek. Všechny nadbytečné a nepoužívané produkty hoďte rovnou do koše. V uklizeném prostoru se lépe uvolníte a ráno ušetříte čas, protože nebudete muset dlouho bádat, po které ze všech otevřených lahviček sáhnout. Až půjdete nakoupit další kosmetiku, nesnažte se mezi sebou kombinovat různé značky a typy produktů, ale vsaďte na jednu sérii.

Dejte šanci přírodní kosmetice, jednoznačně si ji zaslouží. Její účinky sice nastupují trochu déle, ale o to trvaleji posiluje ochrannou bariéru pokožky, vyrovnává zásobu hydratace a předchází problémům s pletí ještě předtím, než se stihnou samy objevit.

4. Vsaďte na trvalou udržitelnost

Co se týká receptury kosmetiky, určitě se vyplatí pozorně číst složení a také se ptát na původ použitých složek. Celý život je koloběh. Pokud používáte kosmetiku s plastovými mikro částečkami, nezapomínejte na to, že se do vašeho těla mohou opět vrátit například s pokrmem z ryby. A jestliže při výrobě daného produktu vznikají zplodiny, dost možná je vdechneme ze vzduchu.

Certifikát NaTrue vám zaručí, že celý výrobní proces i původní suroviny jsou podrobeny přísným kontrolám. V prodejnách dm vás navíc k produktům přispívajícím k trvalé udržitelnosti jednoduše navedou zelené regálové etikety.

5. Oslavujte krásu

Když si uděláme čas sami na sebe a seřadíme si priority, většinou se mysl sama přesune automaticky k chybám, kterých se na sobě dopouštíme. Při praktikování slow beauty se přeorientujeme na zcela opačný konec dosavadního systému. Místo zakrývání slabin zdůrazníme své přednosti a místo odstraňování vlastních chyb se budeme soustředit na dobrý vnitřní pocit.

Najednou se začneme zaměřovat na vlastní sílu a dosud důvěrně známé stresy z nedokonalé pleti a podobně zmizí. Nahradí je klid a spokojenost. Slow beauty znamená dělat dobře svému tělu a svou pokožku a vlasy rozmazlovat cennými výživnými látkami, aniž bychom někam pospíchali a už přemýšleli nad dalším úkolem.