Active Beauty
Šestinedělí: Tohle překvapí většinu žen

Šestinedělí: Tohle překvapí většinu žen

Najednou je tu miminko a všechno je úplně jinak. Ačkoliv se na tento moment maminky těší, probíhají první týdny po porodu většinou jinak, než si představovaly. Jaká překvapení přináší šestinedělí?

Šestinedělí začíná okamžikem porodu. Trvá zpravidla šest až osm týdnů. Měří se podle délky probíhajícího hojení v děloze. Ve společnosti stále roste vnímání důležitosti této doby. Což je jedině dobře.

Sociální tlak na mladé matky se ve srovnání s minulými generacemi změnil. Ženy mají pocit, že musí zvládnout úplně všechno – miminko, práci i společenské povinnosti. Ale kdo by to skutečně zvládnul? Čerstvé maminky by si měly vědomě a bez výčitek dopřát první momenty s miminkem jen pro sebe, priority potom vykrystalizují vcelku samy.

 

9 tipů pro šestinedělí, které se vám budou hodit

1. Tělo pracuje naplno: Co očekávat v šestinedělí?

V šestinedělí odvádí tělo hodně práce: Stahuje pojivo, které se devět měsíců roztahovalo. Produkuje mateřské mléko, reguluje hladinu hormonů a hojí poporodní rány. Také psychika má co na práci. Žena se právě stala matkou. Jde o obrovskou emoční událost. A hlavně to není něco, na co se dá zvyknout ze dne na den.

2. Co ženy v šestinedělí překvapí nejčastěji?

To je velice rozdílné. Ženy v nové roli matky často říkají, že očekávaly jinou intenzitu pocitů v šestinedělí nebo že vůbec nepočítaly se zažívacími potížemi. Zácpa nebo hemoroidy jsou poměrně častí vedlejší společníci po porodu. A potom je tu také kojení: Navzdory očekáváním nebývá vždy okamžitě dostatek mléka. Tvorba mléka se spouští postupně v prvních dnech po porodu. Než se kojení naplno rozběhne, může to trvat několik dní i týdnů.

3. Pozor na babyblues v šestinedělí

Také lehké babyblues se dostavuje častěji, než si mladé maminky představují. Jde o intenzivní a prudké změny nálady, způsobené hormonálními výkyvy, nedostatkem spánku, a především emočním vypětím. Je to zcela normální, v pořádku a zvládnete ho i vy. Čas šestinedělí je věnovaný i těmto procesům. Matka a dítě si musí zvyknout na nový společný život. To samé platí pro otce. Ten by měl svou polovičku podporovat, jak nejlépe dokáže, a při tom se postarat o její klid a organizaci domácnosti. Ideálně po dobu několika týdnů, protože novorozenec v prvních dnech po příchodu na svět nevyžaduje příliš péče, hodně spinká a málo pláče. To se však většinou po týdnu až dvou změní.

4. Užívejte si a nestresujte se

Šestinedělí je výjimečné období. Je vzrušující, náročné, ale také krásné. Jde o momenty, které už nikdy neprožijete znovu a které vám nikdo nevezme. Nenechte si je sebrat ani v dané chvíli a vypusťte všechno, co právě nepotřebujete. To platí i pro návštěvy, které dovedou být v prvních týdnech spíše obtížnější, než aby čerstvou maminku potěšily. Stejně tak moderní obraz ženy, který nemá s realitou nic společného. Příroda to zkrátka nezařídila tak, aby žena po porodu vypadala během několika málo dní jako topmodelka. Nebo opět trávila hodiny přesčasů při home office. Život zkrátka musí chvíli počkat, poté se vrátí do starých kolejí.

5. Dobře se připravte

V prvních týdnech po porodu by se žena neměla zabývat každodenními starostmi. Ideální je, když si navaří na několik dní dopředu a pokrmy dá zamrazit. Nebo využije dovážkových služeb. Také se vyplatí udělat si zásobu potravin. S domácností mohou mamince pomoci zbylí členové rodiny či jiní blízcí, pokud jim dovolíte, aby vám pomohli.

6. Návštěvy: Kdo smí přijít?

Maminky by měly naslouchat svému vnitřnímu hlasu. Pokud se cítíte příliš unavená nebo rozčarovaná na to, abyste komunikovala s okolím, tak to jednoduše nedělejte. Hosté by měli vaše přání akceptovat. Otevřeně jim je sdělte. Pokud se naopak nemůžete dočkat, až svůj malý poklad představíte babičce nebo přátelům, můžete své blízké samozřejmě přivítat. Ale nepřemáhejte se: Není nezdvořilé, když si hosté uvaří kávu nebo čaj sami. Je to především v zájmu děťátka. Pouze uvolněná maminka je šťastná.

7. Odložte mobil

Zdánlivá krása sociálních médií je lákavá i klamná. Ačkoliv si uvědomujeme, nakolik je tamní dokonalost iluzorní, stále v nás převládá povědomý tlak, který sítě vytvářejí. Určitě proto není od věci na pár dní odložit mobil. Díky digitálnímu detoxu má maminka více volného času a může pozorně procítit, co se s ní právě děje. Svou pozornost a srdce daruje svému malému miláčkovi, den ode dne stále více.

8. Požádejte o pomoc porodní asistentku

Babičky často mívají dobré rady. Stejně tak kamarádky. Ale porodní asistentka je vyškoleným odborníkem ve všech záležitostech ohledně porodu i poporodní péče, zdraví a péče o miminko. S ní jsou všechny starosti i potřeby v dobrých rukou. Žádná otázka není špatná nebo snad trapná.

9. Jak dlouho zůstat ležet v posteli?

Znamená šestinedělí klid na lůžku? Ne! Medicína již dlouho ví, že přísný odpočinek v posteli je po porodu spíše kontraproduktivní. Větší smysl dává opět nabírat síly díky běžnému domácímu pohybu či rutinním aktivitám. Dělejte všechno podle toho, jak se budete cítit, vždyť přece sama nejlépe víte, co potřebujete.