Active Beauty
Senná rýma: Těchto 7 věcí vám může pomoci

Senná rýma: Těchto 7 věcí vám může pomoci

Senná rýma bývá dotěrná a nepříjemná. Poradíme vám, jak můžete bojovat proti ucpanému nosu a oteklým očím.

Senná rýma může potkat každého – kdykoliv. Někteří na ni trpí již v dětství, u jiných se objeví až po padesátce. Poradíme vám, jak můžete příznaky této alergie zmírnit.

Co je senná rýma?

Při senné rýmě reaguje tělo alergicky na proteinové složky v pylu rostlin. Tělo pak uvolňuje zánětlivé látky jako například histamin.

Symptomy pylové alergie jsou vždy stejné: ucpaný nos, silné kýchání, opuchlé nebo slzící oči, ztížené dýchání a pocit únavy.

Co při alergii na pyl pomáhá?

Jedinou konvenční léčbou, která řeší příčinu senné rýmy, je takzvaná desenzibilizace nebo hyposenzibilizace: Tělo si pomalu zvyká na pyl způsobující alergii a tím se oslabí nadměrná reakce imunitního systému. Špatnou zprávou je, že tato terapie trvá tři až pět let.

Dobrá naopak zní: Existují osvědčené domácí prostředky, které slibují při senné rýmě okamžitou úlevu nebo alespoň velmi brzkou.

Těchto 7 prostředků působí proti senné rýmě

  1. Bílý jogurt

Studie ukazují, že určitá probiotika mají na střevní flóru a tím i na imunitní systém pozitivní, alergii zmírňující účinek. Kmen Lactobacillus paracasei je při senné rýmě obzvláště účinný. Tato bakterie se nachází například v bílém jogurtu, zelenině a masu. Vědci zjistili, že kombinace laktobacilů a bifidobakterií také zvyšuje počet T-buněk. Ty potlačují příznaky alergie dříve, než se objeví.

  1. Mořská sůl

Skutečné zázraky při senné rýmě by měla zvládnout směs mořské soli s vodou. A sice při aplikaci do nosu. Smíchejte půl litru horké vody se dvěma lžičkami soli. Směs můžete buď po dobu deseti minut inhalovat, nebo nechat vychladnout a následně použít k výplachu nosu. Měla by zmírnit svědění a zvlhčit sliznice.

Sůl do nosu vás neláká? Pak si napusťte vanu, do vody nasypejte kilo mořské soli a dopřejte si desetiminutovou koupel. Nejlépe dvakrát týdně.

  1. Éterické oleje

Při pylové alergii je typické, že nejprve začne téct z nosu a ten se následně ucpe. Kromě soli můžete do koupele nebo pro inhalaci použít také éterické oleje. Myrta a eukalyptus uvolňují hlen a usnadňují dýchání. Jednoduše přidejte pár kapek do koupele s mořskou solí nebo pro inhalaci do horké vody.

  1. Brokolice

Brokolice může ulevit od senné rýmy dvěma způsoby: Na jedné straně je tato zelenina bohatá na vitamín C. Podle vědců má tento vitamín protizánětlivé účinky a zmírňuje projevy pylové alergie. Kromě toho obsahuje brokolice cenné glukosinoláty, které mají antioxidační účinek a mohou uvolnit ucpané dutiny.

  1. Jablečný ocet a kopřivový čaj

Je důležité dostatečně pít. Při senné rýmě obzvlášť. Ovšem také záleží na tom, co pijete. Ať už proti akutním symptomům nebo jako preventivní opatření – jablečný ocet může zbrzdit příznaky pylové alergie. Působí totiž protizánětlivě při rýmě, kašli, svědění nosu a bolesti hlavy.

Kopřivový čaj je paradoxně osvědčeným pomocníkem při senné rýmě. Kopřivový čaj sám o sobě totiž obsahuje histaminy, a přesto působí kopřiva jako přírodní antihistaminikum. Lépe řečeno: právě kvůli tomu. Tělo si časem může zvyknout na určité množství histaminu. To znamená, že pokud budete pravidelně pít kopřivový čaj, budou tělu vlastní histaminy nakonec blokovány.

  1. Med

V úlu najdeme skvělý prostředek k prevenci silných symptomů: med. Účinek sice není vědecky prokázaný, ale mnoho lidí trpících sennou rýmou na něj nedá dopustit.

Med by měl pomoci zlepšit symptomy nebo vás jich úplně zbavit. Manukový med z Nového Zélandu je považován za obzvláště účinný, ale to i med z vašeho regionu. Ten totiž obsahuje přesně pylové složení z vašeho okolí a v případě desensibilizace může mít hodnotu zlata. Avšak pozor: V případě vysoké koncentrace pylu v medu může bohužel dojít ke zhoršení alergie. Konzumujte ho proto s mírou.

  1. Nosní spreje, tablety a další

Také v dm seženete různé pomocníky. Obzvláště oblíbené jsou nosní spreje. Většinou začnou působit hned několik minut po aplikaci. Avšak v každém případě platí, že bez ohledu na to, který prostředek proti senné rýmě si vyberete, poraďte se předem se svým lékařem, která léčba je pro vás nejvhodnější.