Active Beauty
Rostlinné barvy na vlasy

Rostlinné barvy na vlasy

Naši předci si již před 3000 lety užívali možnost dodat svým vlasům vzrušující lesk a barvu pomocí henny. I po tolika letech dnes stále nacházíme spoustu důvodů, proč na vlasy použít barvy pocházející z přírody. Na co si musíme dát pozor, když se rozhodneme obarvit si vlasy sami doma?

 

Barvení rostlinným extraktem: Na tohle je potřeba dát si pozor

Jak se vlastně definují rostlinné barvy na vlasy? 

Rostlinné barvy na vlasy jsou založeny výhradně na rostlinných složkách. A míchají se pouze s horkou vodou. Neobsahují amoniak ani jiné chemické složky. Na rozdíl od chemických barev v těch rostlinných nenajdeme také žádný vyvíječ.

Co dalšího rostlinné barvy odlišuje od těch konvenčních?

Rostlinná barva obalí vlas zvenčí, kdežto ta chemická naruší jeho strukturu – proto ve vlasech vydrží déle. Pokud plánujete intenzivnější změnu barvy, měli byste použít spíše tu konvenční.

Jsou rostlinné barvy zdravější pro vlasy i pokožku hlavy?

Ano, jelikož neobsahují žádné chemické substance, rozhodně jsou zdravější alternativou šetrnější k vlasům i pokožce. Člověk se však musí smířit s menším výběrem odstínů.

 

Zcela konkrétně: Jaké rozdíly jsou při jejich použití ve srovnání s chemickými barvami?

  • Při míchání: Rostlinné barvy bývají mnohem drolivější a je těžší je rozmíchat. Míchají se pouze s horkou vodou.
  • Při aplikaci: Rostlinná barva se obtížněji aplikuje, protože se jedná o hustou pastu.
  • Při působení: Rostlinné barvy potřebují delší čas, aby k vlasům přilnuly. V závislosti na barvě a intenzitě je to mezi 45 minutami až hodinou. Vlasy je dobré do něčeho zabalit, protože teplo zvýší účinnost barvy. Chemické barvy zabalení vlasů nevyžadují.

Na co si dát pozor, pokud chci dosáhnout požadovaného efektu?

Zde je velmi důležitý výchozí stav vlasů. Už mám nějaké šediny? Jaký barevný tón a podtón mají moje přirozené vlasy? Pokud se rozhodnu nabarvit si vlasy načerveno, ale od přírody jsem černovláska, výsledný efekt nikdy nebude tak intenzivní jako u blondýny.

Kromě toho je zapotřebí si uvědomit, že ani trvalé barvy na rostlinné bázi nevydrží tak dlouho a časem se vymyjí. Jejich výdrž není tak dobrá jako u těch chemických.

Mohu pomocí rostlinných barev dosáhnout jakéhokoliv odstínu?

Pomocí rostlinných barev se dá dosáhnout především hezkých teplých odstínů. Naopak chladné tóny jako šedá, modrá nebo fialová nejsou vůbec možné. Rostlinné barvy většinou zvládají přírodní odstíny, jako jsou měděné, hnědé, červené a zlaté tóny.

Pokud mám vlasy obarvené chemickou barvou a chci přejít na nějakou rostlinnou, čemu věnovat pozornost? A lze vlasy jednoduše přebarvit?

V zásadě ano, avšak velmi záleží na výsledném efektu, kterého chcete dosáhnout. To se dá jen těžko zobecnit. V každém případě zvažte jednu věc: Pokud jste si vlasy obarvili rostlinnou barvou a nyní je chcete chemicky zesvětlit, počítejte s tím, že vaše vlasy s velkou pravděpodobností zezelenají. Pak by tedy bylo zapotřebí aplikovat další barvy, které by působily proti zelené. V tomhle případě proto postupujte velmi opatrně a s rozmyslem.