Active Beauty
Průvodce pohodovým adventem

Průvodce pohodovým adventem

Každý prosinec si říkáme, že se nenecháme zatáhnout do předvánoční honičky, ale… Kromě příprav v domácnosti chceme stihnout dokoupit všechny dárky, oběhnout adventní trhy, sejít se s přáteli i známými na svařák či punč a blýsknout se před kolegy na vánočním večírku. Přitom všem musíme odolávat nejen sladkému pokušení, ale i riziku chřipky a nachlazení. Poradíme vám proto, jak ustát tento kolotoč bez úhony.

Tichá noc, svatá noc…Kéž už by tomu tak bylo! Advent sice patří k nejkrásnějším obdobím v roce, ale většinou bohužel také k těm nejstresovějším. Před vánočními svátky bývají chvíle klidu vzácnější než kdy jindy. Vydechnout si můžeme až v okamžiku, když je štědrovečerní večeře na stole a dárky leží vyskládané pod ozdobeným stromečkem.

Do té doby však musíme zpravidla absolvovat nákupní maraton v přeplněných obchodech, přestát s úsměvem vánoční večírky, i když už padáme únavou a ve vysokých podpatcích nás pořádně bolí nohy a přitom odolávat všudypřítomnému pokašlávání a posmrkávání, abychom nakonec ještě uprostřed předvánoční honičky nemuseli ulehnout s horečkou do postele. Navíc se někdy začne bouřit i náš žaludek, protože i na něj už je těch dobrot a punčů příliš. S trochou strategického plánování a díky našim tipům však můžete šikovně proplout všemi úskalími předvánočního času v klidu a pohodě.

Příliš bohatý jídelníček

Je to poněkud zrádné. V období adventu se odevšud line vůně vanilky a skořice, až se nám sbíhají sliny. Ochutnávkám cukroví, které bývá často velmi sladké a zároveň i tučné, se asi nevyhneme. A na předvánočních večírcích nás lákají další neodolatelné dobroty představující většinou opravdové kalorické bomby. A tak propadneme mlsání a často si nezřízeně dopřáváme víc, než je zdrávo. Vždyť dobré jídlo a pití přece k oslavám patří.

Z evolučního hlediska bylo sice žádoucí vytvořit si na zimu dostatečné tukové zásoby, aby naše tělo přečkalo toto drsné období bez úhony. Ale přestože nám v dnešní době žádné podobné strádání nehrozí, tento mechanismus v nás zůstává zakořeněn. Pokud se tedy trochu nehlídáme, snadno přibereme už před Vánoci nějaké to kilo navíc. Pro takové lukulské hody však mnohdy přestává mít pochopení i náš žaludek a v důsledku chronického přetěžování se začíná bouřit.

Dobré trávení

Jídlo nám často leží těžce v žaludku také proto, že ho zhltneme příliš rychle. Je proto třeba vědomě déle žvýkat, aby se v ústech stačily uvolnit enzymy, které podporují trávení. Jídlo si tak navíc lépe vychutnáme a užijeme. A také si snáze uvědomíme pocit sytosti a vyhneme se bezhlavému přejídání. Zároveň se doporučuje zařadit během dne do jídelníčku dostatek zeleniny, což pomáhá předcházet překyselení žaludku v důsledku večerního hodování.

Stravitelnost těžkých jídel můžete navíc zlepšit přílohou v podobě zeleniny s obsahem hořkých látek, jako jsou čekanka nebo artyčoky, které stimulují játra a podporují vylučování žluče a žaludečních šťáv. Ty usnadňují vstřebávání tuků z potravy a ulehčují tím práci zažívacímu ústrojí. Také zásaditý prášek pomáhá zmírnit negativní následky nadměrného příjmu sladkostí, masa a alkoholu. Další osvědčené pomocníky v případě žaludečních a střevních potíží představují léčivý jíl a fenyklový čaj.

Fit i v nákupní horečce

Strávit v předvánočním období sobotní odpoledne v obchodním centru, kde právě vrcholí nákupní šílenství, bývá téměř nadlidský výkon. Je proto třeba se na něj pořádně připravit. Nejdůležitější zásada při tom zní: Nechoďte v žádném případě nakupovat s prázdným žaludkem. Zároveň byste neměli zapomínat udělat si čas od času kratší pauzu na osvěžující svačinku. Ideální volbu přitom představují potraviny bohaté na minerální látky, jako třeba banány, které jsou navíc i lehce stravitelné.

Sáhnout můžete i po tyčince z vysokoprocentní čokolády. Ta pomáhá zabránit hypoglykemii (poklesu cukru v krvi) a dodá vám potřebnou energii. Po ruce byste každopádně měli mít i lahev s vodou, případně naředěnou jablečným džusem, který kromě zajištění potřebného přísunu tekutin zároveň díky obsaženým minerálům a ovocnému cukru pomáhá stabilizovat krevní oběh.

První pomoc proti únavě

Pokud nad vámi vyčerpání přece jen někdy zvítězí, vyzkoušejte životabudič v podobě čajové lžičky skořice přidané do kávy, která vás zaručeně „nakopne“. V případě lehké slabosti se můžete zkusit asi dvacetkrát opatrně zhoupnout ze špiček na paty a zpátky, což stimuluje správné prokrvování. Dlouhým postáváním, kterému se v předvánočních frontách často nevyhneme, se totiž krev hromadí v nohách, zpomaluje se její průtok a nemůže tak optimálně proudit do hlavy a mozku.

Lehkým krokem

Před vánočním večírkem můžete konečně ze skříně vytáhnout ty úžasné lodičky se super vysokými podpatky, které jste si na podobné slavnostní příležitosti pořídila. Bohužel však většinou brzy zjistíte, že je tento typ bot vhodný spíše k sezení než na tanec. Abyste částečně předešla nepohodlí a bolestem chodidel, vyplatí se předem trochu trénovat a procvičit si nožní klenbu. Několikrát za den se proto snažte projít napříč pokojem nebo kanceláří po špičkách prstů a zpátky zase jen po patách.

Vyzkoušet můžete i malý trik, který spočívá v tom, že dříve než vklouznete do lodiček, spojíte náplastí prostředníček a prsteníček na noze k sobě. Což zabrání tomu, aby byl na nerv mezi oběma prsty vyvíjen příliš velký tlak. Speciální gelové polštářky do bot nášlap také příjemně ztlumí. Zároveň si zkontrolujte, jestli máte v kabelce pro všechny případy náplasti na puchýře. Doma můžete pro uvolnění chodidlem válet tenisový míček. Blahodárně samozřejmě působí i masáž chodidel speciálním krémem nebo olejem, která stimuluje prokrvování a podpoří pocit celkové relaxace.

Jako v bavlnce

To, že je důležité udržovat v zimním období nohy v teple, říkávaly už naše prababičky. Pomoci nám k tomu mohou vyteplené boty se silnou podrážkou nebo hřejivé vložky do bot. O správné prokrvení a příjemné zahřátí se postarají i některé pikantní druhy koření. Například zázvor. Dříve než zamíříte ven do sychravého počasí, si proto vychutnejte šálek zázvorového čaje. Pokud nemáte po ruce čerstvý zázvor, můžete využít i zázvorový prášek nebo sirup, který se hodí i do dalších nápojů či pokrmů. Po návratu domů si pak dopřejte horkou koupel nohou nebo celého těla.

S čistou hlavou

Z lékařského hlediska patří alkohol k největším nepřátelům lidského těla. Organismus totiž překyseluje a zároveň odvodňuje. Většinou navíc obsahuje hodně cukru, jehož nadměrný příjem zpomaluje tok lymfy. A játra musí pracovat na plné obrátky, aby všechen tento jed stačila odbourat. Ve vánočním čase se alkoholu těžko úplně vyhneme, ale můžeme se postarat o to, aby to neskončilo kocovinou. Nejlepší „základ“ před plánovaným popíjením představuje vydatné jídlo, tentokrát klidně i tučnější.

Alkoholické nápoje pak nezapomínejte prokládat dostatečným množstvím vody a uzobávejte mezitím mandle nebo sýr. Podle některých studií by měl projevy kocoviny zmírnit i hruškový džus. Zároveň také platí, že čím kvalitnější alkohol je, tím snáze ho naše tělo stráví. Místo sladkých koktejlů a punčů proto dejte raději přednost suchému šampaňskému nebo skleničce dobrého vína.

Ranní restart

Pokud to večer přece jen trochu přeženete, druhý den ráno vás správná snídaně znovu postaví na nohy. Zapomeňte na kyselé zavináče a litry černé kávy. Lépe vám udělají míchaná vajíčka na slanině nebo omeleta. Detoxikaci podpoří med a pomerančový džus. A samozřejmě čistá voda. Kdo má rád exotické chutě, může vyzkoušet také papáju nebo umeboshi (nakládané japonské švestičky), které vám pomohu vyčistit hlavu a nastartovat tělo.

Kouzelné koření

  • Anýz pomáhá při bolestech břicha. Špetka anýzu podporuje dobré trávení a uvolňuje křeče.
  • Zázvor v jídle nebo v čaji tělo příjemně prohřívá a pomáhá ho chránit před nachlazením. Zároveň tlumí žaludeční nevolnost.
  • Skořice působí stimulačně. Pomáhá aktivovat krevní oběh i spalování tuků. Její vůně navíc navozuje pocit pohody.
  • Hřebíček harmonizuje činnost žaludku a střev. Patří mezi silné antioxidanty a vyniká protizánětlivými účinky.
  • Kardamom má antibakteriální vlastnosti, pomáhá tišit křeče a podporuje prokrvování.