Active Beauty
Příliš mnoho dárků: Dá se to s hračkami přehnat?

Příliš mnoho dárků: Dá se to s hračkami přehnat?

Teoreticky nepotřebují děti žádné hračky. Dokáží se zabavit na celé hodiny i s roličkou od toaletního papíru. Anebo si hrát venku na zahradě. Proč to ale prakticky nefunguje? Prozradíme vám to!

Miminko ještě ani nepřišlo na svět a už se v jeho pokojíčku hromadí plyšáci a hračky. Budoucí rodiče zkrátka nezvládnou odolat pokušení. Prarodiče, tety a přátelé už vůbec ne. Ale skutečně tím děťátku prospíváme? A jak je to později: Není příliš mnoho dárků pro dítě spíše na škodu?

 

Příliš mnoho dárků: Dětem stačí zmačkaný papír

Odborníci říkají, že děti nepotřebují příliš mnoho dárků. Od třech měsíců miminka sice začnou projevovat zájem o věci kolem sebe a chtějí se jich dotýkat, ochutnat je a cítit, ale když jim dáte kuchyňskou utěrku, zmačkaný papír nebo kartáč na vlasy, budou stejně šťastné, jako kdybyste jim do jejich malých ručiček dali drahého plyšáka.

S přibývajícím věkem roste v dítěti také chuť si hrát. Ve věku půl roku jsou pro ně zajímavé hračky, které fungují na principu příčina–následek. Když zatáhnete za šňůrku, tak dřevěná figurka zvedne ruce a dítě se potěší. Ale ani k dosažení tohoto štěstí nepotřebuje v podstatě žádné hračky. Děti září, i když shodí (plastový) kelímek ze stolu a slyší zvuk, který vydává. Nebo když celé hodiny otvírají a zavírají zásuvky. Nebo trhají novinový papír. Nebo. Nebo. Nebo.

Nekonečný výběr: Pro každý věk vhodná hračka

A co malé děti? Většinou se nejprve projeví motorické zájmy (dítě hromadí nebo třídí věci). Rády si hrají s klíči nebo přesýpají například rýži nebo fazole, případně těstoviny z jedné misky do druhé (nebo na zem…). Nejprve děti napodobují okolí (hrají si na obchod nebo momentálně je trendy se převlíkat). Někdy se rády vžívají do jiných rolí a hrají si s postavičkami a panenkami.

V hračkářství se dá pro všechny tyto fáze najít nekonečné množství vhodných hraček. Ale jsou nutné? Odborníci hovoří jasné ne. Dětská fantazie je tak obrovská, že si dokáže pro každou hru vymyslet vhodné nástroje. Z kartonů se stanou hrnce na vaření, z otcových bot plachetnice a skvěle se dá zabavit i s velkými koši na prádlo.

Přesto obdarovávání všechny těší

Podle teorií nejsou hračky tedy potřeba. V praxi však sotva najdete lepší prostředek, jak rozzářit dětská očka. A když děti výskají radostí, rodičovské srdce plesá štěstím. Faktem je, že dárky přinášejí radost. Tomu, kdo je dává, někdy dokonce ještě větší než obdarovanému. A co je zlého na tom, přinášet radost? Správně, vůbec nic! Radost je dobrá a darování stejně tak. Odborníci proto nevarují před dárky jako takovými, ale spíše před tím, aby jich nebylo příliš.

Příliš mnoho hraček: Méně může být více

Záplava dárků děti irituje. Rychle ztratí zájem o jednu věc, přejdou k jiné a často se tak nedokáží ponořit do hry. Kvůli přílišnému množství hraček se ztrácí toužebné nadšení a kouzlo. Takže stav, v němž jsou děti ponořené do světa své fantazie, až ztrácí kontakt s okolním světem. Tento stav je pro ně důležitý, nejenže dítě baví, ale také slouží k jeho kognitivnímu vývoji. A ještě něco může nadměrná nabídka hraček snížit, a to je rozvoj vlastní kreativity. Krabice od bot se už nemusí stát toustovačem, když má dítě v kuchyňce jeho věrnou kopii.

Poznejte, když už je všeho příliš

Pozorujte své dítě při hraní a rychle zjistíte, zda má příliš mnoho hraček. A to tehdy, když se nedokáže do žádné hry zahloubat. Přesto není důvod k obavám. Pomoct může jeden trik: Když zjistíte, že vaše dítě nemá několik dní po sobě zájem o žádnou ze svých hraček, jednoduše mu je na nějakou dobu schovejte. Když je po několika týdnech zase vytáhnete, budou pro něj opět zajímavé.

Jak vybrat hračku, která neomrzí

O tom, zda se bude dítě o hračku dlouhodobě zajímat, nerozhoduje jen množství, ale také druh hraček. Ačkoliv si možná myslíme opak, ztrácejí hlučné a blikající elektrické hračky velmi rychle své kouzlo. Pokud vydávají hračky po stlačení tlačítka vždy stejný zvuk nebo dělají stejný pohyb, stanou se pro dítě předvídatelnými a tím nudnými. Děti touží po kreativitě. A tu jim poskytnou hlavně hračky, s nimiž mohou zažívat stále nová dobrodružství, jako jsou například stavební kostky. Ale také různé panenky, modelíny a stavebnice. Výběr je veliký a radost z obdarovávání také. Proto svým dětem sem tam klidně dopřejte nějaké překvapení.