Active Beauty
Ochrana pokožky před slunečními paprsky

Ochrana pokožky před slunečními paprsky

V létě je intenzivní ochrana před slunečním zářením pro mnohé naprostou samozřejmostí. Na jaře, kdy nám první sluneční paprsky přijdou ještě slabé a bezpečné, na opalovací krém často vůbec nepomyslíme. Dopouštíme se tím však fatální chyby.

Proč musíme pokožku chránit před sluncem i na jaře:

Důvod 1:

Po delší zimní pauze není pokožka na jarní příliv slunečních paprsků ještě zvyklá. Jistá forma sebeobrany se může později projevit vznikem pigmentových skvrn.

Důvod 2:

Po postupném kontaktu se sluncem si pokožka vytvoří jakousi zdrsnělou ochrannou vrstvu. Je vcelku jasné, že pobledlá pokožka po zimních měsících touto vlastní ochrannou nedisponuje.

Důvod 3:

I na jaře je pečlivá ochrana před sluncem velmi důležitá, protože intenzita UV záření může být velmi vysoká. Důvod spočívá v ozonové vrstvě, která je v prvních měsících roku stále velmi tenká, takže propustí vysoké množství UV záření.

Důvod 4:

Dalším zavádějícím tvrzením je, že na jaře ještě nestoupají teploty tak vysoko, takže není potřeba pokožku chránit. Jenže UV záření nemá s teplotou nic společného. Nevnímáme ho, dokud si nevšimneme zčervenalé a bolavé pokožky. Pak už je ale bohužel pozdě, protože i sebemenší zčervenání vždy značí poškození.

Důvod 5:

Nebe pokrývají mraky a po slunci není ani stopy, takže můžeme vyrazit ven bez opalovacího krému? Ale kdeže. Ani špatné počasí nás před UV zářením nechrání. Většina ho proniká i skrz hustá mračna. Takže pokud se chystáte vyrazit na celodenní výlet i za špatného počasí, rozhodně s sebou přípravek na opalování přiberte. A ještě jedna věc, kterou byste měli vědět: UVA paprsky, které zapříčiňují stárnutí pokožky, nezastaví ani okenní skla.

 

 

 

Opalovací krém: Který je ten správný?

Není krém jako krém. Protože kromě úrovně UV faktoru je zapotřebí vybrat také správnou konzistenci. Spousta lidí dělá na jaře fatální chybu: Rozhodnou se spotřebovat zbytky zimního opalovacího krému z lyžařské dovolené. Jenže zimní opalovací krémy jsou pro pokožku v letních měsících příliš hutné. Vysoký obsah lipidů chrání pokožku při nízkých teplotách. Ale i kdybychom s ním jen v klidu seděli na zahradě a tam vystavili své tělo paprskům, bude muset kůže pod silnou vrstvou hutného krému odolávat velkému náporu horka. Výsledkem opět bude červená pokožka s nejrůznějšími fleky. Na jaře a v létě proto raději používejte mléka a spreje s lehkou konzistencí.

 

Jarní slunce: Dokáže hotové divy

Ano, je pravda, že jarní sluníčko s sebou přináší vysokou intenzitu UV záření. Přesto bychom si ho ale měli pořádně užít. Po dlouhých chladných dnech toužíme své tělo vystavit hřejivým paprskům co možná nejdříve. A není divu. Bylo prokázáno, že sluneční záření podporuje produkci hormonů štěstí. Kromě toho je slunce také nesmírně důležité pro tvorbu vitamínu D. Takže vám přejeme mnoho zábavy při opalování. Koneckonců, se správně zvoleným opalovacím přípravkem se vám nemůže nic stát. A ještě jeden tip na závěr: Ochrana před sluncem se netýká pouze pokožky. Před UV zářením byste měli pomocí slunečních brýlí chránit také své oči!