Active Beauty
Nápady na adventní a vánoční snídaně

Nápady na adventní a vánoční snídaně

Kdy jindy si užít poklidnou a lahodnou snídani než v době adventu a Vánoc? Vše, co potřebujete, je světlo svíček a recepty, které se postarají o ještě svátečnější atmosféru.

Jestli zastupuje snídaně jako ranní rituál skutečně nejdůležitější jídlo dne, přesně nevíme. V každém případě však může jít o to nejkrásnější. Neboť právě v době před Vánocemi můžeme u vydatné snídaně rozjímat a vychutnávat si magický advent.

Slavnostní snídaně za doprovodu vánočních písní

Některé písničky si pustíme jen jednou za rok, ale o to raději. Koledy a vánoční písně v nás probudí úžasné vzpomínky. A přesně tak chceme přece všichni začít den. Než prostřete stůl a uspokojíte chutě, zapněte si rádio a nahlas si zpívejte.

Vzduchem poletuje vůně Vánoc

Vánoce jsou pocit. A pocity v nás prokazatelně dokáží vyvolat vůně. V obklopení sladkých vůní se automaticky cítíme bezpečně. Srdce se nám díky speciálnímu adventnímu aroma v podobě kadidla nebo skořice rozbuší ještě rychleji. Vytvořte si v místnosti útulnou atmosféru pomocí tlumeného světla vonných svíček a vyvarujte se pronikavého světla.

Čas na nové recepty

Milujete k snídani med a marmeládu? Dobře vám rozumíme. Naštěstí existuje spousta nápadů na brunche a snídaně, díky nimž bude advent ještě chutnější. Vyzkoušejte si například upéct kváskový chléb nebo si uvařte vánoční kaši. Do vaší oblíbené směsi stačí přidat špetku skořice, trošku kardamomu a lžíci mandlového másla a vytvoříte snídani, kterou si zamilujete. Mimochodem, skvěle chutnají také skořicové palačinky. Do klasické směsi opět přimíchejte skořici a palačinky připravte jako obvykle. Vyzkoušet můžete také vybranou lahůdku, kterou nikdo nečeká: salát z mušlí! Smíchejte 100 g slávek s najemno nakrájeným jablkem, cibulí a pěti žampiony, dochuťte šťávou z půlky citronu a olivovým olejem, osolte a opepřete. Neuvěřitelně chutný pokrm je na světě!

Výzdoba: Jíme i očima

Látkové ubrousky, čerstvé jedlové větvičky nebo sváteční nádobí dodají vánoční snídani ještě větší kouzlo. Platí to i pro pokrmy: Nazdobte je, aby si přišly na své i oči. Müsli můžete posypat plátky sušeného kokosu, sušeným ovocem, kakaovými boby nebo ořechy. Džemy a pomazánky nenechávejte v původní skleničce, ale rozdělte je do malých mističek. Sice to dá trochu více práce, ale zato vznikne mnohem působivější atmosféra.

Požitek může být i zdravý

Hodovat bez špatného svědomí? Žádný problém. V dm nalezte velký výběr biopotravin a také moderní pochoutky, které staví zdraví na první místo. Vybírat můžete z různých alternativ pro pečení, ať už jde o bezlepkové mouky a směsi nebo náhražky klasického cukru, jako je například cukr z kokosových květů nebo agávový sirup.

Šálek plný štěstí

Adventní snídaně by měla být dokonalá i v tekuté formě. Naprostou nutností pro každou vánoční snídani je horký čaj vonící po vánočním kořením. Také si můžete umixovat čerstvé smoothie. Avšak naším naprostým vítězem, který vás zahřeje a naladí na pravou vánoční notu, je zlaté mléko s kurkumou.

Na zlaté mléko budete potřebovat:

  • 350 ml rostlinného mléka
  • 150 ml vody
  • 2 lžičky kurkumy
  • 1-2 lžíce medu
  • 1 malý kousek oloupaného zázvoru
  • trochu černého pepře
  • trochu skořice
  • 1 lžičku kokosového oleje

Jak na to:

Krok 1: Na kurkumovou pastu svařte v hrnci vodu s kurkumou (za stálého míchání), dokud směs nezhoustne. Poté přidejte do směsi pepř a strouhaný zázvor a nechejte ji ještě asi 10 minut vařit.

Krok 2: Zahřejte mléko a vmíchejte do něj kurkumovou pastu, nejlépe vám to půjde metličkou. Přidejte med, skořici a kokosový olej podle chuti. Nechejte ještě asi minutu táhnout a poté už si vychutnejte lahodný šálek plný zimních chutí.

 

Rozjímavá snídaně nejen o Vánocích

O víkendech si samozřejmě najdeme na vydatnou snídani dostatek času. To však neznamená, že během týdne si při ní nemůžeme také užít kouzlo adventu. Chia puding, müsli i zdravá snídaňová kaše se dá připravit večer předem. Pokud vás ráno popadne chuť na chléb, ušetřete si cestu do pekárny pro čerstvý a mějte doma v zásobě polotovar, který stačí rozpéct. Na vánoční rozjímání je čas vždycky. Stačí si ho dopřát.