Active Beauty
Nadměrné pocení: V čem chybujeme?

Nadměrné pocení: V čem chybujeme?

Proti pocení existují i domácí prostředky. To je pravda. A opravdu mohou odvést dobrou práci. Ale pouze v případě, že pocení není příliš intenzivní. Takzvané nadměrné pocení se týká lidí, jejichž potní žlázy pracují víc, než by měly. Nejčastěji je trápí v podpaží, ale i na rukách, nohách či celém trupu.

 

Co je nadměrné pocení?

Při stresu nebo při sportování se potíme všichni. Je to normální. Avšak nadměrné pocení tuto míru přesahuje. Potní žlázy u některých produkují potu až příliš, nezávisle na tom, zda jsou psychicky či fyzicky rozrušení anebo jen uvolněně sedí na pohovce. Příčinou bývá neurologická dysfunkce. Nejedná se o nic hrozného, ale překáží to. A to nad míru. Když každé tričko, šaty, nebo dokonce silný svetr okamžitě jeví stopy pocení, postižené osoby tím velmi trpí.

 

Šalvěj, ocet a jiné: Domácí prostředky proti nadměrnému pocení

Hned na začátek je dobré říct, že nadměrnému pocení se nedá zabránit pomocí běžných domácích prostředků. Co pomáhá při lehké transpiraci, neúčinkuje při nadměrné aktivitě potních žláz. Velkou roli hraje také výběr oblečení. Přírodní vlákna jsou prodyšnější než syntetické látky, takže by měly být první volbou pro lidi, které nadměrné pocení trápí. Regulační účinky na zvýšenou tvorbu potu přesto nemají. Propocená bavlna jen méně zapáchá než oděv z umělé látky.

 

Nadměrné pocení: Proč ani deodorant nepomáhá

Běžné deodoranty obsahují vonné látky a substance s antibakteriálními účinky. Ty zabraňují nepříjemnému pachu potu. Na rozdíl od antiperspirantů však neomezují samotnou tvorbu potu. Hliníkové soli v antiperspirantu se jako drobné uzávěry usadí na vývodech potních žláz a brání vývodu potu. Produkty s běžnou koncentrací jsou k dostání v drogeriích. Avšak kdo je postižený hyperhidrózou, což je odborný název pro nadměrné pocení, sežene koncentrovanější produkty v lékárně.

 

 

Antiperspiranty: Jsou škodlivé?

Hliníkové soli mají stále špatnou pověst. Mohou způsobit rakovinu, Alzheimera nebo jiná onemocnění. Avšak studií, které to dokazují, stále není dostatek. Při jejich používání se často objevují vedlejší účinky jako silné pálení nebo začervenání pokožky. Někdy bývají tyto symptomy tak silné, že postižené osoby terapii přeruší.

 

Nadměrné pocení: Co mohu udělat?

Pokud i vás trápí mokrá trička nebo vlhké dlaně, vyhledejte dermatologa. Ten může odhadnout stupeň hyperhidrózy a najít vhodnou formu léčby. Jestliže serozhodnete pro samoléčbu, měli byste zohlednit několik bodů. Zaprvé: Začněte s těmi nejšetrnějšími produkty. Když vám domácí prostředky nepomůžou, zkuste antiperspirant.

 

Správné používání antiperspirantu

Nejlepší je nanést antiperspirant na postižená místa už večer. V noci tlumí potní žlázy svou aktivitu, takže se účinné látky ihned neodplaví. Antiperspirant používejte ideálně každý večer po dobu jednoho týdne. Pokud terapie zaúčinkuje, stačí nadále používat přípravek jen dvakrát týdně. Kromě toho myslete na to, že antiperspiranty byste nikdy neměli nanášet na čerstvě oholenou pokožku. Každé holení zanechává mikro ranky, kvůli nimž pokožka extrémně citlivě reaguje na hliníkové soli.

 

Nepřehánějte to s umýváním

Typickou chybou těch, jež trápí nadměrné pocení, je časté umývání. Co se stane? Pokožka bude čím dál tím víc suchá. A tím se změní i její přirozené bakteriální prostředí. Vznikne alkalická pH hodnota, která láká bakterie, jež zintenzivňují zápach potu. Experti proto nedoporučují častější mytí, ale spíše správně zvolené mýdlo. Přírodní a kosmetika pro citlivou pokožku je vždy dobrou volbou.

 

Další možnosti: Co ještě pomáhá?

I moderní dermatologie hledá nové metody proti nadměrnému pocení. Například známý zabiják vrásek botox se používá i při hyperhidróze. Působí na nervové impulzy potních žláz a mírní jejich aktivitu. Takzvaná mira dry metoda kompletně ničí potní žlázy v postižených partiích pomocí termovln. S jakými náklady a riziky je potřeba počítat a jaké výsledky můžete očekávat, vám prozradí vždy lékař. Ten je expertem ve svém oboru a pro pacienta vždy najde vhodné řešení. Pot totiž překáží, ale určitě není neporazitelný.