Active Beauty
Milovník hmyzu: Petr Doležal

Milovník hmyzu: Petr Doležal

Entomolog Petr Doležal svůj koníček povýšil na profesi a svůj život zasvětil výzkumu brouků, především kůrovců. Tyto lesní škůdce považuje za velmi zajímavé tvory s překvapivými vlastnostmi. Co ho na nich fascinuje a jaký projekt pro veřejnost chystá ve spolupráci se společností dm?

Zajímali Vás brouci už v dětství?
Přivedl mě k nim můj otec, který sám brouky sbíral. Chodil se mnou často do lesa, kde mi vše vysvětloval. Takže jsem k nim tíhl už jako dítě. Hmyz jsem sám začal sbírat asi v sedmi letech. Nejdřív mě bavily takové ty pestré druhy, jako jsou motýli, tesaříci, střevlíci nebo vážky. Už tehdy jsem tušil, že bych se tomu jednou chtěl věnovat profesionálně a to se mi splnilo.

Jak často jste díky své práci v přírodě?
V lese pracuji poměrně často, během sezóny tak tři až čtyři dny v týdnu. V zimě jsem tam tak na jeden den. Beru to jako výhodu, že mám práci, kde nemusím jen sedět u počítače v kanceláři.

Čím se přesně zabýváte?
Hlavním tématem naší laboratoře je ekofyziologie hmyzích škůdců. To je disciplína, která zkoumá, jak je daný organismus přizpůsobený prostředí, ve kterém se nachází. Kůrovci jsou v tomhle ohledu mistři. Dokáží přežít obrovské teplotní výkyvy, v zimě i méně než minus třicet stupňů. Úspěšně zde proto přežívají již od druhohor. Některým druhům neuškodí ani zamrznutí do ledu. Následně roztají a fungují dále.

Co je na kůrovci ještě zajímavého?
Jsou to velmi hezcí brouci! Jejich nevýhoda pro obyčejného člověka je poměrně malá velikost. Zvětšení pod mikroskopem však poskytují velmi pěknou podívanou. Jedním z cílů projektu, který teď chystáme společně s dm, je také ukázat lidem makrofotografie různých kůrovců a předvést, jak pestrá je to skupina. Jen v Česku žije asi sto dvacet druhů.

Co je hlavním cílem projektu?
Cílem je udělat něco pro lesy v České republice. Jeho součástí je i webová informační stránka o kůrovci, kde se lidé dozvědí, o jakého jde vlastně tvora. Návštěvníci webu se také dočtou, proč kůrovci škodí, proč se přemnožili a co způsobilo kůrovcovou kalamitu. A také objasníme hodně mýtů o kůrovci. Třeba to, že zdaleka nežije jen ve smrcích, ale napadá i jiné stromy. Tam však zatím tolik neškodí.

Jak poznáme napadený strom?
Pokud je těsně po napadení, poznáte jej podle toho, co se děje u paty kmene. U napadených stromů se tam hromadí takzvané „drtinky“. Vznikají tím, jak si kůrovec buduje své cestičky pod kůrou a vykousané piliny vyhrnuje ven. Vypadá to jako mletá káva a lesníci tomu také přezdívají „kafe“. V téhle fázi je účelné strom pokácet, odvézt a zachránit tak stromy v okolí.

Mohou se do boje s kůrovcem a pomoci lesům nějak zapojit i jednotlivci?
Můžou se třeba přihlásit a pomoci vysazovat nové stromky, to je hodně oblíbené a jde o hezký program pro celou rodinu. Naučíte tak už malé děti vztahu k přírodě a ekologii.

Jakou roli pro Vás osobně hraje trvalá udržitelnost v běžném životě?
Asi jako pro většinu lidí: Třídím odpad, chodím hodně pěšky, nejezdím moc autem, nekupuji zbytečné věci. Naopak opravovat a sbírat staré a vysloužilé věci je mým koníčkem. Mám rád výrobky, které ještě nevznikaly v továrnách, ale lidé je dělali ručně: starožitnosti včetně starých historických vozidel. Rád opravuji i nábytek, kávové mlýnky a podobně. Je to takový můj koníček, při kterém si vyčistím hlavu.

Vaším hobby je i Vaše práce. Jaké v ní máte tento rok plány?
Budu zkoumat kůrovce na borovicích. Kromě smrků totiž máme problémy i v borových porostech. Také se budeme zabývat škůdci na nově osázených holinách, protože existují i brouci, kteří napadají malé stromky. Práce je pořád hodně a moc se na ni těším.

Petr Doležal

Vědec Petr Doležal vystudoval přírodovědeckou fakultu na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Je autorem řady výzkumů a odborných publikací, specializuje se na kůrovce. Působí v Biologickém centru Akademie věd v Českých Budějovicích.

Zaujal vás Petr Doležal a jeho výzkum?

Pusťte si další díl dm podcastu, kde se mimo jiné dozvíte, co vše stojí v lese za pozornost, jak se v laboratoři zkoumají kůrovci a co všechno tito brouci dokáží.