Active Beauty
Mikroživiny: Co při sportu opravdu potřebujete

Mikroživiny: Co při sportu opravdu potřebujete

Pravidelný trénink je určitě pěkný a prospěšný. Pro plnou sílu na běžecké trati nebo ve fitness centru však naše tělo potřebuje víc: cílené zásobování mikroživinami, nejlépe ze stravy, v případě nouze v podobě výživových doplňků.

Aby při sportování vše běželo jako po drátkách, je zapotřebí nejen motivace, ale také pořádné zásobování mikroživinami, jako jsou vitamíny, minerální látky nebo omega-3 mastné kyseliny. Do jaké míry nám stačí pro získání dostatečné fyzické a mentální síly vyvážená strava a kdy bychom měli sáhnout po doplňcích?

Výživové doplňky: Kdy mají význam?

Pravidelně sportujete, ale přesto se necítíte úplně fit? Rozbor krve a analýza jídelníčku může ukázat, zda v rámci své stravy přijímáte dostatečné množství mikroživin. Pokud v tomto ohledu není co optimalizovat – například u veganské stravy – může mít po poradě s lékařem nebo odborníkem na výživu smysl cíleně užívat výživové doplňky. Těmto pěti nejvýznamnějším mikroživinám byste měli věnovat pozornost:

  1. Železo

Jste vyčerpaní a neustále unavení, sotva se přinutíte vstát z gauče a jít si zasportovat, a když už se konečně donutíte, rychle zeslábnete? Potom vám možná chybí základní minerál pro transport kyslíku – železo. Jeho nedostatek se dá jednoduše vyčíst z rozboru krve. Pokud nechcete přijímat železo v podobě doplňku stravy, můžete zvýšit příjem masa, šťáv bohatých na železo, dýňových semínek, špenátu a obilnin, jako je pšenice, quinoa nebo amarant.

  1. Sodík

Stává se vám, že po sportování vás tu a tam trápí svalové křeče? Zřejmě vám správně nefunguje zásobování sodíkem. Této mikroživiny důležité pro svalovou kontrakci a hospodaření s vodou přijímáme v soli většinou dostatek. Avšak pokud trénujeme ve velkém horku a déle se silně potíme, může tělu scházet. Sportovce, kteří vylučují spolu s pohybem i hodně soli, poznáte podle bílých skvrn od potu. O vyrovnání elektrolytů i rychlejší hydrataci těla se postarají izotonické nebo hypotonické sportovní nápoje nebo zředěná rybízová šťáva se špetkou mořské soli.

  1. Hořčík

Trápí vás křeče v lýtkách nebo palcích u nohou, ale spíše, když jste v klidu, než během zátěže? Nebo cítíte mravenčení v rukách a nohách? Možná vám chybí hořčík, který se účastní téměř všech procesů látkové výměny v těle. Pomoct vám mohou celozrnné obilné produkty, banány a ořechy, perfektně zkombinované v podobě kaše. Pokud to nestačí, má smysl užívat doplněk stravy. Kvůli riziku vzniku průjmu se však nedoporučuje užívat ho při sportovní aktivitě.

  1. Draslík

Když po tréninku sníme sacharidy, můžeme je díky draslíku uložit ve svalových buňkách. Zředěná ovocná šťáva, banán po tréninku a později pokrm s brambory postačují – obzvlášť po volnějším cvičení. Nedostatek se může eventuálně projevit zvýšeným výskytem křečí.

  1. Kyselina listová

Jestliže jste z nevysvětlitelného důvodu unavení a vaše sportovní výkony pokulhávají, měli byste si nechat vyšetřit hladinu kyseliny listové. Ta se podílí na dělení buněk a tvorbě červených krvinek potřebných na přenos kyslíku. Při jejím nedostatku se doporučuje jíst více zelené zeleniny, rajčat, chřestu, vajec a pšeničných klíčků. Když ani to nepomůže, je potřeba užívat doplněk stravy.