Active Beauty
Jak vůně působí na emoce

Jak vůně působí na emoce

Vůně silně působí na naše emoce. Zároveň nám pomáhají uchovat si v paměti mimořádné chvíle a zážitky a umí znovu vyvolat příjemné vzpomínky a pocity.

Voní čistotou a jemností. Její vůně mi evokuje příjemnou svěžest, která zahalí mou pokožku, jakmile ji natřu krémem Nivea. Už když otevřu víčko legendární modré krabičky a krátce si přivoním, zaplaví mě pocit blaženosti. Okamžitě se mi vybaví krásné vzpomínky na dětství, které působí jako pohlazení po duši. A podobně to funguje i u ostatních vůní, které máme spojené s určitými prožitky nebo emocemi.

Vůně a pocity

Ze všech smyslových vjemů jsou to totiž právě vůně, které nejlépe zachycují a uchovávají naše vzpomínky. Prostřednictvím čichu totiž pronikají naše dojmy do mozku v čisté, nezkreslené podobě. U zrakových, chuťových nebo hmatových vjemů prochází přijaté informace nejprve analýzou a filtrací v thalamu (části mezimozku), který rozhoduje o tom, které z nich pustí dál, aby se mozek příliš nezahltil. V případě čichových vjemů tento krok odpadá, voňavé informace se ihned spojují s pocity a instinkty a zůstávají déle uloženy v paměti. To vše samozřejmě probíhá nevědomě.

Že mají vůně nad lidmi kouzelnou moc, rozpoznal už řecký filozof Aristoteles, podle něhož člověk nevnímá vůni, aniž by přitom pociťoval nelibost nebo slast. Citovat můžeme i ruského spisovatele Vladimira Nabokova, který řekl: „Nic nepřipomene minulost tak, jako vůně, která s ní byla spojená.“ Asociace, které v nás různé vůně vyvolávají a vzpomínky, které se při nich vynoří, jsou tedy přirozeně individuální, na některých se však většina lidí shodne. Například vůně kávy často navozuje pocit pohody, protože evokuje příjemné chvíle klidu a odpočinku. Vůně krému na opalování nás zase dokáže spolehlivě přenést na prosluněnou pláž o dovolené.

Vůně a atmosféra

Protože vůně, kterým jsme dennodenně vystavováni, významně ovlivňují naše emoce a náladu, měli bychom jim věnovat patřičnou pozornost. Některé obchody například využívají vůně k tomu, aby vytvořily příjemné nákupní prostředí a podprahově zákazníky podnítily ke koupi.

Kdo si je vědom toho, jak na něj určité vůně působí, může tomu šikovně uzpůsobit i soukromé prostory a provonět svůj domov tak, aby navodil a podpořil jeho útulnou atmosféru. Přitom jde samozřejmě o individuální volbu a preference. Někdo má raději něžné květinové nebo svěží vzdušné vůně, jiný upřednostňuje těžší kořeněné a dřevité tóny. Hlavní je to s koncentrací vůně nepřehánět, měla by pouze decentně dotvářet požadovanou atmosféru. Někdy je lepší použít například jen malý bylinkový polštářek se sušenou levandulí pro klidné spaní, než nastříkat celou ložnici levandulovým sprejem.

Pokud víme, jak která vůně působí, můžeme je cíleně využít podle aktuální potřeby. Náladu vám tak pomůže zlepšit osvěžující máta, citrusové plody jako citron nebo bergamot vás povzbudí a vitalizují, levandule a neroli působí uklidňujícím a uvolňujícím dojmem, zatímco pomeranč a růže mají harmonizační účinky.

Rovnou za nosem

Že je vůně mocná čarodějka, se projevuje i v říši rostlin. Květiny totiž nevoní jen pro naše potěšení, ale především proto, aby přilákaly vhodné opylovače. Pokud by se vonné látky, které vylučují, změnily, mohly by dané rostliny zůstat nepovšimnuty, což by ohrozilo jejich rozmnožování a tedy i zachování druhu.

U lidí je to samozřejmě trochu jinak, ale podstata zůstává stejná. Každý z nás tak má svou vlastní specifickou vůni, která je jedinečná a vypovídá i o naší genetické výbavě a imunitním systému. Ta také hraje výraznou roli při výběru vhodného partnera pro založení rodiny. Podvědomě nás tak přitahuje protějšek, jehož geny se co nejvíc liší od našich vlastních, čímž má být zaručeno zdravé a silné potomstvo. Partner nám zkrátka musí správně vonět. A náš nos se v tomto případě nedá obelhat.

Omamné vůně

Osobitá vůně těla zůstává od období puberty až do menopauzy poměrně stálá a neměnná. Z toho by se dalo usuzovat, že partneři, kteří si vzájemně voní, spolu zůstanou celý život. Bohužel tomu tak ale není. Ve vztahu totiž přirozeně hrají roli i další faktory. Pokud se na emoční rovině něco pokazí, může to mít vliv i na vnímání a hodnocení partnerovy vůně. Může se tak lehko stát, že někoho, kdo nám na začátku přitažlivě voněl, nakonec nemůžeme ani cítit.

Už odpradávna člověk používal vonné látky i k tomu, aby své tělo zahalil do příjemné vůně a pozitivně tak působil na své okolí. Parfém, který používáme, však nedokáže naši charakteristickou tělesnou vůni zcela překrýt, může ji pouze vhodně zvýraznit a doplnit. Intuitivně si tak většinou vybíráme právě takový parfém, který se k nám hodí. Zároveň je jasné, že i když dva lidé použijí stejný parfém, může na nich vonět zcela odlišně.

Přivoňte si

Žijeme ve světě orientovaném především na vizuální, případně akustické podněty a vjemy. Libujeme si ve svých chutích. Vůně však zůstávají neprávem opomíjeny, a pokud je máme nějak definovat, často nám chybí slova. Přitom trénovaný nos dokáže údajně rozlišit až 10.000 různých pachů a vůní. Budeme-li svůj čich vědomě více zapojovat a „naslouchat“ mu, můžeme mnohdy lépe pochopit, co se s námi děje. Například, proč se v některých prostorech necítíme dobře, proč vztah s jistým člověkem neklape nebo proč nám zkrátka něco nejde pod nos.

Zkoušejte proto cíleně, třeba i se zavřenýma očima, nasávat vůně, které vás obklopují, uvědomovat si jejich drobné nuance, snažit se je rozlišovat a pojmenovávat. Váš nos se tak postupně bude stávat citlivější a bude vnímat vůně intenzivněji. A vy si tak budete moci vychutnávat svět naplno, všemi svými smysly.

Vůně pro každou příležitost

Občas potřebujeme povzbudit, jindy zase uklidnit. Vždy však můžeme sáhnout po určité vůni, která nám pomůže naladit se na správnou vlnu.

Zklidňující: Relaxační účinky má mimo jiné levandule, meduňka a heřmánek.
Povzbuzující: Náladu vám pozvedne pomeranč, mandarinka, citronová tráva nebo máta.
Stimulující: Jako afrodiziakum působí jasmín, santalové dřevo, pačuli, pižmo nebo růže.
Energizující: Pokud chcete zvýšit soustředěnost, vyzkoušejte citron, eukalyptus, cedrové dřevo, rozmarýn nebo citronovou trávu.
Uvolňující: Borovice, máta a tymián uvolňují dýchací cesty a příjemně osvěží.
Posilující: Bergamot, levandule a geranium podporují imunitní systém.