Active Beauty
Jak připravit pokožku na slunce?

Jak připravit pokožku na slunce?

Hlavní sezóna slunce se pomalu blíží. Nepodceňujte sluneční ochranu a chraňte svou pokožku, dokud je čas.

Kdy bychom měli začít připravovat pokožku na slunce?

Nepříjemné spálení od sluníčka vzniká především kvůli vlivu UV-B záření, zatímco UV-A záření způsobuje změny i v hlubších vrstvách pokožky a urychluje její stárnutí, neboť v ní napadá kolagen a elastická vlákna. Jak je sluneční záření silné, závisí především na ročním období a také na aktuální denní hodině, na druhou stranu svou roli však hraje také stupeň zeměpisné šířky a nadmořská výška. Špatnou zprávou pro nás všechny je, že škodlivé UV-A záření proniká i přes sklo v okně, takže na nás působí, když sedíme v práci i když jedeme v autě. Obecně tedy platí, že svou pokožku bychom měli ošetřovat kosmetikou s ochranným faktorem po celý rok. Protože pokožka nic nezapomíná.

Jak moc účinná je vnitřní sluneční ochrana?

Stále více na nás ze všech stran dopadají doporučení, abychom si pořídili všemožné doplňky stravy, které nás ochrání před spálením pokožky sluncem. To však není úplně pravda, protože žádná efektivní sluneční ochrana, kterou bychom mohli polknout a díky které by nám nehrozilo spálení, zatím bohužel neexistuje.

Spíše jde o podporu přirozené obranyschopnosti těla. Lidé, kteří mají v těle dostatečnou zásobu všech potřebných látek, jsou totiž méně náchylní k následkům škodlivého záření. Vitamíny, antioxidanty a minerální látky jsou tak pro pokožku důležitou podporou do té doby, dokud dokáží zvyšovat naši přirozenou imunitu. Je však důležité zdůraznit, že pouhý příjem betakarotenu a podobně nás neochrání od spálení pokožky.

 

Pomáhají návštěvy solárního studia připravit pokožku na slunce?

Solária mají prokazatelný vliv na rakovinu kůže, takže v mnoha zemích je mohou navštěvovat zákazníci až od 18. roku života. Přístroje v solárních studiích využívají totiž především UV-A záření, které, jak jsme uvedli, způsobuje větší škody v pokožce. Vlivem jeho působení pokožka sice zhnědne, ale za příliš vysokou cenu. Je prokázáno, že UV-A záření vede k chronickému poškození pokožky a jejímu předčasnému stárnutí, stejně jako k tvorbě hlubších vrásek.

Obecně platí, že předchozí opálení ze solária nás neochrání před spálením. A zdravé opálení pomocí UV záření také neexistuje. Naopak samoopalovací krémy můžeme bez zábran použít jako alternativu bez UV záření k vytvoření opálení, musíme však opět myslet na to, že před spálením nás také neochrání.