Active Beauty
I maminky mohou odpočívat

I maminky mohou odpočívat

Čas, který může žena věnovat svému zkrášlování, často pokulhává kdesi vzadu za tím, který jí spolkne péče o děti, domácnost a zaměstnání. Přesto existují způsoby, jak si vyšetřit pár chvilek pro sebe.

Upřímně, která žena v roli matky by občas netoužila po tom, aby den měl alespoň 36 hodin? Ať už jako učitelka, kuchařka, žena v domácnosti, zdravotní sestra nebo psycholožka, s malými dětmi je žena v jednom kole. Dříve či později se k pečování o ratolesti přidá také čas strávený v zaměstnání. Potom už se jen stěží hledají chvilky, které by patřily jen jí. Proto by si je měly, když už se nějaká objeví, užívat o to intenzivněji. Inspirací pro všechny mohou být následující tři ženy.

 

Méně času, větší význam

„Nyní jsem mnohem vnímavější a vědomě prožívám věci, které kolem mě dříve jen proplouvaly,“ vypráví Franziska designérka a matka dvouletého syna. „Uvolňující sprcha nebo nanášení kvalitního tělového oleje jsou pro mě jako meditace.“ Společně se svým manželem řídí jednu módní značku, na rodičovskou dovolenou tedy neodešla.

Kateřina, trojnásobná máma a marketingová manažerka, to vidí podobně: „Čas strávený v koupelně si nyní užívám mnohem intenzivněji a ráda si dopřeji produkty s cennými látkami.“ Každé dva až tři měsíce vyráží na masáž nebo kosmetiku. Ale ve svém nabitém kalendáři si vždy vyšetří čas i na sport, vzdělávání nebo posezení s kamarádkou. „Funguje to jen díky tomu, že se nebojím požádat o pomoc. Hlídání dětí tak občas zajistí manžel, prarodiče, případně chůva.“ Chvíle věnované odpočinku jí pomáhají dobít energii a odpojit mysl od plánování, přemýšlení a organizování v jejím každodenním životě matky.

 

Nové sebevědomí

Velkou odolností vůči stresu musí oplývat také 25letá Amany, která vychovává svou dceru sama. I když ji porodila již v 17 letech, nezabránilo jí to studovat germanistiku a vedle toho pracovat jako odbornice na středověké rukopisy a angažovat
se v rodičovském spolku. Nejraději si odpočine dlouhým ležením ve vaně, při kterém si nanáší pleťovou masku, nebo si přečte pár kapitol z nějaké zajímavé knihy.

Tato mladá maminka s egyptskými kořeny si nejraději vyrábí vlastní kosmetiku, případně si kupuje jen tu přírodní. Stejně jako Franziska a Kateřina klade velký důraz na přírodní složky také v kosmetice určené pro její dceru. Avšak to není to jediné, co se v jejich životě v oblasti krásy a péče s příchodem potomků změnilo. Všechny tři maminky se shodují, že mateřství změnilo jejich pohled na vlastní tělo, kterého si nyní mnohem více váží. V krátkých rozhovorech na následujících stránkách se s námi Franziska, Kateřina i Amany podělily o své tipy, jak si zachovat svěží mysl a navodit pocit pohody.

„Řekněte si o pomoc a užijte si odpočinek.“

Kateřina, 36 let, má tři děti (1, 2 a 8), pracuje v oblasti PR a marketingu.

Zůstává Vám vedle dětí, práce a domácnosti ještě nějaký čas pro sebe?

Vlastně téměř vůbec, vždy se objeví něco, co je potřeba zařídit. Přesto se nechci o nic ošidit. Čas strávený s dětmi si užívám, ale také velmi ráda pracuji. Kdybych měla jen sedět doma, brzy by na mě padl splín.

Zvládáte občas prostě vypnout?

Ano. Funguje to jen díky tomu, že si řeknu o pomoc. Občas přeci může pohlídat děti manžel, případně prarodiče nebo chůva. Volný čas potom věnuji józe, pilates, vyjížďce na kole nebo běžkování v přírodě. Kromě toho se pravidelně potkávám s kamarádkou, chodím na různé kurzy a workshopy a také do divadla. Tím dobíjím energii. A jako skvělý odpočinek se mi také osvědčilo psaní deníku.

Jak se s příchodem dětí změnila Vaše zkrášlující rutina?

Většinou musím vše stihnout velmi rychle, dlouhé pečující rituály opravdu nestíhám. Proto si čas strávený v koupelně užívám o to více a pozorněji a dopřávám si hodnotné produkty. Kvalitní péče o vlasy, voňavé tělové mléko a přírodní kosmetika u mě patří k nezbytnostem. A každé dva až tři měsíce také vyrážím na masáž nebo kosmetiku.

 

Změnil se Váš postoj ke kráse? A máte nějaké triky, které vám po dlouhém dni a krátké noci pomohou zajistit svěží vzhled?

Myslím, že při pohledu do zrcadla jsem nyní mnohem méně kritická, a naopak jsem si sama sebe začala více vážit. K mým favoritům patří sprej, který dodá vlasům texturu, korektor a řasenka pro svěžejší pohled a také výrazná rtěnka, pro odvedení pozornosti.

 

„Jako máma jsem mnohem vnímavější a věci prožívám vědomě.“

Franziska, 36 let, matka dvouletého syna, řídí se svým mužem módní značku.

Jakou největší výzvu přineslo narození
Vašeho syna?

Se svým manželem vedu firmu, takže odejít na rodičovskou dovolenou nepřicházelo v úvahu. Po narození syna jsem se opět vrátila do práce. Nechali jsme věci plynout a řešili je tak, jak přicházely. A ono to fungovalo. Na jedné straně díky tomu, že malý je velký spáč, a také proto, že manžel mi hodně pomáhal, a později jsme měli také paní na hlídání. Začátky byly krásné, ale také velmi náročné a intenzivní. Ale mohli jsme si společně užívat čas se synem a zároveň nadále řídit firmu, která je pro nás vášní.

Chybí Vám něco?

Ano, nemuset řešit čas. Žít ze dne na den a moci si dovolit dělat to, co člověk zrovna chce. Nyní podléhají naše dny přesnému plánu. Ten však vždy zahrnuje volnou sobotu, kdy si můžeme přispat a poté zůstat doma a nic nedělat. Mateřství je velmi obohacující a jsem díky němu
šťastná. Rodičovství nás posílilo jako lidi i jako pár.

Změnil se Váš postoj ke kráse?

Jsem mnohem vnímavější a vědomě prožívám věci, které kolem mě dříve jen proplouvaly. Když pomyslím na zázrak, který mi mé tělo umožnilo, uvědomím si, že bych mu měla také něco dopřát.

 

Jak odpočíváte?

Uvolňující sprcha nebo nanášení kvalitního tělového oleje jsou pro mě jako meditace. Čas od času si zajdu na manikúru a pedikúru. Myslím, že tyto a mnohé další věci by si měly občas dopřát všechny maminky.

Co bychom u vás vždy našli?

Moji červenou rtěnku. Tu mám, téměř, vždy u sebe.

 

„Krásu definujeme my sami a nikdo zvenčí.“

Amany, 25 let, má osmiletou dceru, studuje germanistiku a zároveň pracuje.

Matkou jste se stala v 17 letech. Jak se od té doby změnil Váš život?

Když se mi narodila dcera, musela jsem přerušit studium. Ale díky mateřství jsem najednou dospěla. Poté jsem úspěšně složila zkoušky, začala studovat germanistiku a zároveň jsem začala pracovat jako medievalistka, takže překládám a interpretuji středověké rukopisy.

Jak jste to všechno zvládla, tím spíše jako samoživitelka?

Bylo to náročné a divoké, často jsem byla dost unavená. Ale samozřejmě jsem také chtěla všem dokázat, že to zvládnu. Moje dcera naštěstí byla velmi klidné miminko, takže jsem ji mohla pravidelně brát s sebou na univerzitu.

Zbývá Vám vedle všeho, čemu se věnujete, ještě nějaký čas na wellness?

Ano, ale musím si ho vynutit. Pravidelně chodím do fitness studia, ráda si poležím s pleťovou maskou ve vaně nebo si čtu na pohovce vedle krbu, se sklenkou vína v ruce. Ráno se s dcerou společně češeme, to nás obě baví.

Změnilo mateřství Váš přístup ke kráse?

Nyní už vím, že krása je mnohem více než pouhý ideál. Například mám několik strií, které mi nyní přijdou krásné. S příchodem dcery jsem také začala být kritičtější a obezřetnější, co se obsažených látek v produktech týká. Nejraději nakupuji bio kosmetiku nebo si ji sama vyrábím.

Co byste chtěla ohledně krásy předat své dceři?

Vědomí, že nejdůležitější je sebeláska. Krásu definujeme my sami a nikdo zvenčí. Kdo sám sebe shledává krásným, opravdu krásný je!