Active Beauty
Děti a zubní nit

Děti a zubní nit

Když chcete předejít vzniku zubního kazu, čištění zubů pouze kartáčkem nestačí. Ani v případě malých dětí a jejich mléčného chrupu. Pomohou mezizubní párátka se zubní nití.

O pečlivé zubní hygieně u dětí už dávno nerozhoduje pouze výběr správného kartáčku. Pokud totiž nepoužíváte zubní nit nebo mezizubní párátka s nití, dosáhnete kvalitní ústní hygieny maximálně ze 70 procent. Mezizubní prostory totiž bude nadále ohrožovat zubní kaz.

Proč je používání zubní nitě důležité i u dětí?

Mohli bychom se odvolávat na to, že mléčný chrup stejně vypadá. To je sice pravda, ale v žádném případě by to nemělo být důvodem k tomu, abychom u dětí zanedbali péči o mezizubní prostory. Čím dříve se dítě naučí, že ke každodenní rutině s pastou a kartáčkem patří také nit, tím zručnější bude později při péči o trvalý chrup. Na rozdíl od kartáčku pronikne zubní nit i do těsných kontaktních prostor mezi zuby, kde se tvrdošíjně usazují bakterie. Jestliže pravidelně čistíme i tyto oblasti, můžeme zamezit velké části kazů.

Praktické tipy: Takhle funguje zubní nit i u dětí

  1. Od kdy by měly děti používat zubní nit?

V této otázce mnoho rodičů stále tápe, nejsou si jistí, kdy ke kartáčku přidat i další pomůcky pro ústní hygienu. Jednotlivé první zoubky, které se nacházejí dostatečně daleko od sebe, používání zubní nitě nevyžadují. Avšak ve chvíli, kdy je mléčný chrup kompletně vyvinutý a mezery mezi zuby jsou úzké, měli bychom začít používat i nit. Její první použití se zpravidla doporučuje mezi druhým až čtvrtým rokem dítěte. Až starší děti ve školním věku dokáží používat nit samostatně.

  1. Zubní nit: před nebo po čištění kartáčkem?

Použití před samotným čištěním má tu výhodu, že pasta může po uvolnění zbytků jídla lépe proniknout do mezizubních prostor. Pokud po niti saháte až po čištění, riskujete, až bakterie se dostanou na již vyčištěné plochy. Proto se doporučuje nejprve použít nit a až poté zuby vyčistit.

  1. Jak nit správně používat?

V prvních letech je potřeba, aby dětem s nití pomohli rodiče. Používání funguje nejlépe na pohovce. Dítě si položí hlavu do klína rodiče a otevře ústa. Jazyk automaticky lehce zapadne a rodič tak má dobrý výhled do ústní dutiny. Trpělivost se v tomto případě vyžaduje od obou zúčastněných.

  1. Jakou zubní nit vybrat pro děti?

Zacházení se zubní nití je pro nezkušené dětské ručky opravdu složité. Aby si děti – přibližně od šestého roku – zvykly na její používání, pořiďte jim na začátek mezizubní párátka se zubní nití. Nit je na nich pevně napnutá v držáku, což výrazně ulehčuje používání. Kromě toho jsou tato párátka dostupná v rozmanitých tvarech i barvách, takže z čištění zubů se stane skvělá zábava.

  1. Jak vysvětlování motivuje děti

U malých zoubků nerozhoduje jen správné načasování, ale také způsob, jakým se při péči o chrup a mezizubní prostory postupuje. A to u dětí nejlépe funguje hravou formou, s trpělivostí a pár triky. Díky názornému vysvětlení toho děti mnohem více pochopí: Ušpiňte si ruce (například trochou hlíny z květináče) a vysvětlete svým dětem, že taková nečistota se v podobě bakterií a zbytků jídel usazuje i na jejich chrupu. Potom stiskněte prsty těsně k sobě a ruce si umyjte. Dětem ukažte, že nečistoty mezi prsty se nesmyjí jen samotným umýváním. Až po důkladném vyčištění oblastí mezi prsty jsou ruce opravdu čisté. A to samé platí i pro zuby.

  1. Dovolte dítěti vyzkoušet si to

Dříve či později se děti musí naučit používat zubní nit samostatně. Čím dříve si manipulaci s ní nacvičí, tím lépe. Dovolte jim proto, ať si její používání vyzkoušejí. Šikovnost je totiž věc cviku. Důležité je, aby rodiče následně zuby ještě dočistili anebo v každém případě alespoň zkontrolovali, jak jejich děti postupují.