Active Beauty
Co bychom měli vědět o moderní péči o zuby

Co bychom měli vědět o moderní péči o zuby

Dvouminutové drhnutí zubů tam a zpět patří minulosti. Co bychom měli vědět o moderních technikách čištění zubů a ústní dutiny?

Péče o chrup že patří k výdobytkům moderní civilizace? Ale kdeže. Již v době kamenné si brali naši předci na pomoc vrbové větvičky, aby si ze zubů odstranili zbytky potravy. A staří Egypťané dokonce používali i zubní pastu. Přesněji řečeno směs rozemleté pemzy a vinného octa na žvýkacích tyčinkách. Také staří Římané si míchali směs z prášku z kostí, lastur, sody a myrhy nebo použili zubní sůl.

Teprve začátkem 19. století se do našich úst začaly dostávat přísady jako vaječné skořápky nebo mramorový prášek. Ten se tehdy míchal s mýdlem a dalšími prášky, které směsi dodávaly chuť, obarvil se dočervena karmínem a mokrými prsty se nanášel na zuby. K vydrhnutí následoval kartáček.

První pastu na zuby vynalezl pomocí přidání glycerinu americký zubař Washington W. Sheffield v roce 1850. Tehdy se pasta prodávala ve staniolových sáčkách nebo skleničkách, takže snadno vyschla. V roce 1876 však přišel Sheffieldův syn Lucius Tracy Sheffield, také student zubního lékařství, s nápadem plnit pastu do stlačitelné tuby. K této myšlence jej přivedla inspirace od malířů během pobytu v Paříži.

Dávkování v této tubě si zubní pasty z velké míry zachovaly dodnes. Obsah tuby však podléhá neustálému vývoji. V dnešních pastách běžně najdete fluoridy, které chrání zuby před jejich úhlavním nepřítelem – zubním kazem, tím, že neustále posilují zubní sklovinu. Účinné složky jako zinek, šalvěj nebo ratanha posilují a chrání dásně. A pro speciální nároky se vyrábějí produkty, které jsou na bázi tzv. Pro-Argin® technologie a pečují o zuby citlivé na bolest.

Zmiz, bolesti!

Ve skutečnosti jsou zuby dobře chráněné dásněmi a zubní sklovinou. Ústup dásní však může odkrýt citlivou zubovinu. V té leží tisíce dentinových kanálků, které postupují dráždivé elementy jako chlad, horko nebo dotek dovnitř zubu. Tam už se tyto vzruchy promění v bolest – typickou krátkou ostrou bolest, která se zpravidla objevuje při styku odhalených zubních krčků s vnějšími podněty.

Speciálně vyvinuté zubní pasty s přídatnými složkami, jako je arginin a uhličitan vápenatý, pomáhají k uzavření těchto kanálků, aby se vzruchy způsobující bolest k zubu již nedostaly.

Oblíbená bílá barva

Správně zvolená pasta vám může pomoci také od nechtěného zabarvení zubů. Moderní bělicí produkty jsou vyvinuty tak, aby zbavily horní vrstvu zubů zabarvení a zároveň předcházely budoucímu. Některé pasty obsahují také přídatné látky, například aktivní kyslík, který chrup zesvětluje. K největším trendům poslední doby v kosmetické branži patří aktivní uhlí, jež se využívá v bělicích pastách. Obsažené jemné, minerální čisticí částečky odstraňují zabarvení od čaje, kávy nebo tabáku. Díky tomu dokáže i černá pasta vrátit zubům jejich přirozenou bělost.

Všeobecně rozšířené obavy, že příliš bělicích složek může našemu tělu škodit, jsou neopodstatněné. Ačkoliv bělicí pasty mohou být o něco abrazivnější než jejich běžné kolegyně, také se hodí ke každodennímu používání.

Kyselý úsměv

S bělostnými zuby dovede kromě kávy nebo cigaret také pořádně zatočit červené víno. A kyselé pokrmy a nápoje, ke kterým vedle vína a octu patří pomerančová šťáva nebo energetické drinky, změkčují zubní sklovinu. Té pak může nějakou dobu trvat, než opět ztvrdne.

Lepší než zvolit taktiku vyčkávání je však zařazení produktů s dostatkem fluoridů. Ty při pravidelném používání vytvoří na zubech ochrannou vrstvu, která chrup chrání nejen před zubními kazy, ale také před kyselinami z naší potravy.

Chytré čištění

Pravidelné a pečlivé čištění udržuje chrup nejen bez zbytků jídla, ale také zdravý a krásný. Zda přitom používáte manuální nebo elektrický kartáček, přitom vůbec není prvořadé. Řada studií dokazuje, že při velmi pečlivé technice čištění i s obyčejným kartáčkem můžete dosáhnout prvotřídně čistých zubů. Ačkoliv elektrické zubní kartáčky samozřejmě nabízejí určitý komfort, co se pohodlí týče. Člověk totiž nemusí provádět správné pohyby při čištění sám, a může dokonce profitovat z výhod kartáčků s inteligentními funkcemi, stejně jako využít některou z mnoha aplikací, které mu ukážou, jak dobře si zuby čistí.

I přesto je však správná technika čištění zásadní, bez ohledu na to, jaký typ elektrického kartáčku používáte. Při nesprávném použití vám totiž dobré výsledky nepřinese ani ten nejnovější a nejdražší model.

Služba pro zuby

Nedílnou součást péče o chrup tvoří dentální hygiena. Návštěva dentálního hygienisty se zpravidla doporučuje, stejně jako u zubaře, jednou za půl roku. Musíme si uvědomit, že smyslem dentální hygieny je především prevence. Odborník totiž dokáže při profesionálním ošetření odstranit usazeniny, které na zubech zůstaly i po pečlivém domácím čištění, čímž eliminuje riziko vzniku zubního kazu a dalších zubních onemocnění.

Ošetření si sice musí každý většinou zaplatit sám, ale některé pojišťovny nabízejí svým pojištěncům různé příspěvky na tuto péči. Zároveň se jedná o investici, která se rozhodně vyplatí, protože profylaxe předchází jednomu z problémů, který všichni podceňují: vznik zubních váčků.

V těch se mohou shlukovat bakterie, které vyvolají zánět. Nezřídka při tom dochází také k postižení zubního lůžka, potom mluvíme o parodontitidě. Jestliže se včasně a efektivně neléčí, dochází nejen k velmi nepříjemným bolestem, ale může dojít až k vypadání zubů.

Nejen proto bychom při každodenním čištění zubů neměli zapomínat na používání mezizubních kartáčků, zejména v případě, že mezi zuby jsou větší mezery. Malé kartáčky se dnes vyrábějí ve všech velikostech a variacích a jejich použití zvládnou doslova i malé děti. V zásadě se dá říct, že fungují stejně jako párátka. Nebo, vrátíme-li se na úplný začátek, jako vrbové větvičky, kterými si pomáhali naši předkové.

Co zubům prospívá?

  • Pravidelné čištění chrupu dvakrát denně – chyby z nedbalosti se dají vždy vylepšit.
  • Používání mezizubních kartáčků a zubní nitě, abyste co možná nejvíce předešli usazování bakterií.
  • V případě citlivých zubů používejte speciální pasty určené pro tyto případy, mohou například chránit odhalené krčky.
  • Dvakrát ročně absolvujte preventivní prohlídku u svého zubaře a minimálně jednou ročně zajděte na dentální hygienu. Předejdete tak závažným problémům.

Co zubům škodí?

  • Okamžité čištění zubů bezprostředně po požití kyselých pokrmů a nápojů – narušují zubní sklovinu.
  • Používání bělicích past na zuby s odhalenými zubními krčky – mohlo by dojít k obrušování ve srovnání s tvrdší sklovinou měkčí zuboviny.
  • Spoléhání pouze na moderní techniku – elektrické zubní kartáčky a chytré aplikace jsou sice nápomocné, nicméně rozhodující je nakonec vždy technika čištění, kterou vám jistě rád ukáže váš zubní lékař.