Active Beauty
Beauty positivity

Beauty positivity

Jestli se dá o kráse tvrdit něco s jistotou, pak to, že je subjektivní. Trend beauty positivity pomáhá ženám rozpoznat krásu v sobě samých.

„Už mi zbývá zhubnout jen pět kilo a budu konečně šťastná.“

„Až se konečně zbavím té pihy na nose, rozhodně mi naroste sebevědomí a dokážu toho mnohem víc.“

„Ještě tři měsíce budu poslušně dřít ve fitku a pak už se konečně s někým seznámím.“

Věty jako tyto nás šťastné rozhodně neudělají. Spíše naopak! Ale pozor, těmito myšlenkami se trápí také mnoho mužů.

Nikdo určitě nevidí nic špatného na tom, když si čas od času dáme nějaké předsevzetí, které nás motivuje ke změně. Jenže ve většině případů mají naše předsevzetí a věty „Když…, tak…“ zcela opačný efekt, brzdí nás. Místo, abychom si naplno užívali toho, co právě máme, žijeme s fiktivním budoucím já.

Mnoho z nás si v hlavě neustále opakuje, že máme pouze tento život, ale málokdo jej opravdu žije. Máme tento den, teď. Vážně jej chceme promarnit tím, že si budeme připomínat, jak se nemáme rádi? Protože život se odehrává právě teď, v tomto momentu. Takže bychom si z něj měli vzít to nejlepší, co zrovna nabízí. A ne stále čekat na to, až dosáhneme své domnělé vysněné váhy, až náš nos bude odpovídat nějakým vzdáleným ideálům nebo až konečně vydržíme dvě hodiny v kuse běžet. Vlastními myšlenkami si nevědomky snižujeme kvalitu života. Místo vychutnání si kouzla přítomného okamžiku se soustředíme na to, abychom zatáhli břicho a chovali se příkladně a jak se očekává.

Ale náš život se odehrává teď. A namísto snahy o změnu vlastního těla bychom měli změnit svůj postoj. Většinou to jde mnohem snadněji a ještě je to zábava.

Zlaté pravidlo

„Chovej se k ostatním tak, jak chceš, aby se oni chovali k tobě.“ Tuto větu znají asi všichni a pravděpodobně je všem také jasné, proč ji považujeme za zlaté pravidlo. Ale jak by to vypadalo, kdybychom ji trochu pozměnili? Co třeba: „Chovej se sám k sobě tak, jak bys chtěl, aby se k tobě chovali ostatní.“

Jak často se vám stává, že si uvědomíte, že sami k sobě jste mnohem přísnější, kladete na sebe vyšší nároky než na ostatní a nechováte se k sobě zrovna hezky? Velmi často. Až se zase někdy začnete za něco kritizovat, schválně si zkuste uvědomit, zda byste celulitidu nebo pihy na zádech vyčítali také svým přátelům. Asi ne, že? Tak proč to děláte sobě?

Vnější záře

Známý citát od Christiana Morgensterna zní: „Krásné je všechno, na co se díváme s láskou.“ Tak proč nezačneme nazírat s láskou taky sami na sebe, nepotlačíme potřebu zveličovat důležitost toho, jak vypadáme, a neobjevíme vlastní vnitřní krásu? Když uvážíme, kolik času, energie a pocitů investujeme do svého vzhledu, zjistíme, že v mezičase nám protekl život mezi prsty a všechny své síly jsme vyplýtvali na honbu za dokonalým tělem.

Samozřejmě, že ne vždy můžeme vnitřně zářit na sto procent. Někdy nám život zkrátka postaví do cesty obrovské balvany, které v nás vše uhasí. A je to v pořádku. Ale měli bychom opět vstát a jít dál. Každý člověk na této planetě, je jedno kolik mu je let nebo odkud pochází, jestli váží sto, nebo padesát kilo, má právo mít se rád. Nemusí, ale smí. S touto pravdou však nejsme sžití. Protože většina z nás věří, že musí splňovat často nedosažitelné požadavky naší společnosti.

Když se zeptáte různých psychologů, potvrdí vám, že se ve svých ordinacích potkávají s mnoha ženami, které okolí soudí podle vzhledu, především podle postavy. Svůj vliv na tom mají také sociální sítě. Blogerky nám občas nevědomky mohou vsugerovat, že od brzkého rána až do pozdního večera můžeme vypadat fantasticky, chodit při tom do práce, vychovávat dvě až tři nádherné děti a mít po svém boku muže svých snů. Tyto představy jsou ovšem často nereálné.

Takže co může člověk dělat, když sám o sobě pochybuje? První radou, která vám může pomoci, je smířit se se vším, co vidíte, jako s reálným, krásným obrazem a nedílnou součástí sebe sama. Druhou, možná poněkud nudnější cestou je pochopit, že za osobní štěstí každého z nás nezodpovídá pouze tělo a jeho vzhled.

Svěřte se

Milovat sám sebe znamená především dělat dobře své duši a vnímat své potřeby. Pro někoho to znamená víkend plný relaxace ve wellness centru, pro někoho jiného dobrou večeři nebo den strávený cyklovýletem. Jen u toho sportu pozor. Dbejte na to, abyste ze svých hlav jednou pro vždy vyhnali myšlenku, že sport je tu pouze kvůli hubnutí. Protože sport by vás měl především bavit, prospívá tělu a zdraví a pomáhá nám všem cítit se dobře – bez ohledu na velikost oblečení.

Vyrovnanějšími a spokojenějšími se ale nestanete jenom tím, že budete hodní sami na sebe. Zajímejte se také o své okolí a pomozte, když můžete. Každým dobrým skutkem zlepšíte svět, ve kterém žijete. A to vede kratší, či delší cestou k vnitřní spokojenosti.

Výměnou zkušeností a názorů s dalšími lidmi si také často vyjasníte vlastní myšlenky. Každý přece ví, že sdílená starost je poloviční. Mnoho lidí se stydí o svých nedostatcích mluvit, ale když se odvážíte svěřit, zjistíte, že podobný problém jako vy v sobě řeší i vaše kamarádka, známá, kolegyně nebo přítel. Ale vy jste si nikdy nevšimli, že by byli příliš hubení nebo měli málo vlasů, že? Anebo zjistíte, že jste jediní, komu připadáte tlustí. Takový rozhovor proto dokáže pomoci a posílit sebevědomí nejen vám, ale i ostatním.

Pozitivní mysl

Nikdo z nás nezvládne být bez přestání pozitivně naladěný. Ale to ani nemusíme. Přesto nám pozitivní myšlenky pomohou vypořádat se s těmi negativními a sebepodceňováním. Zvládneme překonat i momenty, kdy se nám bude zdát, že nic v našem životě nefunguje. Místo utápění se v neštěstí se budeme soustředit na dílčí věci, které na sobě máme rádi, a co hezkého nás čeká. Určitě všechny potěšíme, když vám prozradíme, že pozitivní myšlení se dá natrénovat.

Zkuste například přestat neustále všechny hodnotit. A také si zafixujte, že se nemusíte mít rádi bez přestání a nemusí se vám líbit každý centimetr vašeho těla. Ale něco takového, jako objevit v sobě jistotu, důvěru a náklonost sám k sobě, mít rád své tělo a laskavost, stejně jako vše, co dokážeme a co k nám patří, jsou velmi osvobozující schopnosti, když je zvládneme.

V případě nouze také pomáhá uvědomit si, že za deset let už pravděpodobně budeme vypadat jinak než teď a že vnější schránka se neustále mění. Ale to, co přetrvává celý náš život, pokud o to budeme pečovat, je vnitřní krása.

Takže ode dneška nechte svou mysl ubírat se zcela novým směrem. A neříkejte si, že začnete zítra. Protože když něco opravdu chceme změnit, neměli bychom opět čekat na budoucí až. Už ona okamžitá změna je krokem vpřed. Zavřete na chvilku oči, zhluboka dýchejte a vnímejte jen vlastní tělo. Od okamžiku, kdy oči zase otevřete, investujte veškeré své síly místo negativního sebepodceňování do pozitivní sebelásky.

Beauty positivity na Instagramu

Shrňme si to

  • Namísto touhy po změně vlastního těla změňte svůj postoj k němu. Protože krásné je všechno, na co pohlížíme s láskou.
  • Zlaté pravidlo „Chovej se k ostatním tak, jak chceš, aby se oni chovali k tobě.“ změňte ve své hlavě na „Chovej se sám k sobě tak, jak bys chtěl, aby se k tobě chovali ostatní.“
  • Kdo je nespokojený, často se srovnává s nedosažitelnými ideály, a to nejen ve vztahu k tělu, ale i k životnímu stylu, práci nebo manželství.
  • Při pochybách pomáhá uvědomit si, že za osobní štěstí každého z nás nezodpovídá pouze tělo, ale především mysl.
  • Mít se rád znamená věnovat čas sobě – při sportu, zkrášlujících rituálech nebo jídle.
  • Také dělat dobré skutky a pomáhat ostatním zvyšuje vnitřní spokojenost. Navíc při vykonávání takového dobra často zjistíme, že každý z nás bojuje s nějakými starostmi, dost často s podobnými jako my.
  • A konečně, uvědomme si, že krása se neustále mění. Přinejmenším ta tělesná. Proto bychom měli investovat především do posílení té vnitřní.