Active Beauty
7 tipů ohledně růstu, péče a stylingu pro muže s vousy

7 tipů ohledně růstu, péče a stylingu pro muže s vousy

Pánové s vousy vypadají velice mužně a elegantně. Ovšem pouze za předpokladu, že se o svůj porost tváře pečlivě starají. Odteď budete znát ty nejlepší ze všech triků ohledně péče a stylingu vousů. Také se dozvíte, který styl vám bude nejvíce slušet.

 

Růst, péče, styling: Co byste měli vědět o svých vousech

1. Růst: očekávání a péče

Každý den povyrostou vousy asi o 0,4 mm. O známém třídenním strništi mluvíme, když chloupky dosáhnou délky větší než 0,5 mm, avšak méně než 5 mm. O skutečné bradce tehdy, když jsou vousy tak dlouhé, že pod porostem už nevidíme pleť. Než dosáhnete tohoto looku, trvá to zhruba čtyři týdny. Při růstu je důležité, abyste i během této fáze vousy pravidelně ošetřovali a nezapomněli na rovnoměrný, pěstěný look.

2. Péče o vousy: Proč je vlastně tak důležitá?

Pokud necháte své vousy růst jen tak, bude váš vzhled dřív či později působit střapatě a nehygienicky. Vousy rostou nerovnoměrně rychle, takže jednotlivé chloupky od sebe mohou odstávat. Některé se dokonce zvlní. Často chybí vousům lesk. Intenzivní ošetření je důležité i pro pleť, která se pod vousy skrývá, především proto, abyste předešli svědění, lupům a vyrážce.

3. První krok při péči: Mytí vousů

Vousy byste měli pečlivě umýt jednou až dvakrát týdně. Speciální šampony na vousy jsou jemné k pleti i vousům, zahrnou je péčí, zjemní je a rozjasní. Pokud právě nemáte speciální šampon na vousy po ruce, sáhněte alespoň po tom na vlasy. V ideálním případě naneste nakonec na vousy také balzám, abyste zabránili tomu, že budou drsné a pichlavé.

Při sušení myslete na to, že během chladných dní nestačí pouze vysušení ručníkem. Delší vousy byste měli důkladně vyfénovat, protože zbytková vlhkost v nich může zmrznout a poškodit jak vousy, tak pleť pod nimi.

4. Jemné, lesklé a zdravé: O to se postará správné ošetření vousů

Při péči o vousy jde o to, abyste vousům a pleti dodali dostatečnou hydrataci natolik, aby byly vousy i pleť jemné, příjemné na dotyk a zdravé. Každodenním česáním se chloupky nejen vytvarují, ale také se podpoří aktivita buněk. Pro dosažení efektivního výsledku ošetření vmasírujte do vousů nejprve několik kapek oleje nebo balzámu na vousy.

Olej na vousy se hodí pro všechny, kteří touží po zářivém looku a mají sklony k suché pleti s lupy nebo svěděním. Malý tip: Olej se ještě lépe vstřebá, pokud svou pleť a vousy před nanášením oleje trochu navlhčíte. Balzám oproti oleji obsahuje víc vosku, takže může působit naopak jen na suché pleti. Hodí se pro všechny typy s normální pletí a zdravými vousy.

5. Růst: Správná podpora a střih

Zhruba každé čtyři až pět dní byste měli zkontrolovat délku vousů. Pokud jednotlivé vousy odstávají nebo ztratí vousy konturu, je načase sáhnout po nůžkách nebo zastřihovači. Ten je praktický zejména na kratší vousy, protože se dá nastavit na milimetry přesně na požadovanou délku vousů. Delší vousy se formují pomocí nůžek. Nejlepší je, když vousy pročešete jemným hřebenem a ty odstávající jednoduše odstřihnete.

6. Kontury: Ano, nebo ne?

Jasně definované kontury na lících a krku dodávají looku ještě pěstěnější dojem. Při méně hustém porostu však mohou lépe vypadat naopak přirozené kontury, jde o věc vkusu. Pro kontury platí, že speciální nástavce na zastřihovač zjednodušují jejich úpravu. Jestliže toužíte po přesných hranách, musíte sáhnout po žiletce. Malý tip: Když použijete transparentní gel na holení místo bílé pěny, lépe uvidíte, na kterých místech je potřeba vousy oholit.

7. Styling vousů: Co mi vlastně bude slušet?

Šestidenní strniště sluší všem s nepravidelným nebo řídkým porostem. Undone look, při němž se neupravují kontury, zjemňuje ostré hrany. Aby delší verze třídenního strniště nepůsobila neupraveně, potřebuje pravidelně zastřihávat a také ošetřovat olejem na vousy.

Vousy nad horním rtem v kombinaci s kozí bradkou svědčí zejména mužům s krátkými až polodlouhými vlasy a oválným tvarem obličeje. Zatímco nad rtem a na bradě se nechávají vousy růst, ty na tvářích potřebují pravidelně holit. Alternativu pro kulatý obličej představuje „bradka okolo úst“, kdy se vousy nad rtem a bradě spojí na bocích. Oba dva styly však potřebují trochu zručnosti.

Plnovous vyžaduje čas a chuť na každodenní čištění, česání a ošetřování olejem, aby nepůsobil divoce a neupraveně. Pokud ponecháte přírodě volnou ruku a nebudete vousy příliš upravovat, zjemní se hranatý tvar obličeje. Plnovous však sluší také úzké tváři s krátkým účesem.

V konečném důsledku platí, že teprve až si vyzkoušíte všechny looky, můžete s jistotou říct, jaký typ vousů vám nejvíce sluší. Pokud byste si přáli odbornou radu, zajděte do holičství nebo do barber shopu. Tamní odborníci mají zkušenosti ohledně péče a stylingu, ale také dobré oko na vhodný look.