Menu

11 tipů od porodní asistentky pro nastávající i čerstvé maminky

Máme pro vás ty nejlepší tipy před porodem i první týdny po něm

Home » Životní styl » 11 tipů od porodní asistentky pro nastávající i čerstvé maminky - 08.2020

Těhotenství s sebou přináší mnoho nového a může leckterou ženu znejistět. Neboť tělo se mění, a když těhotenství skončí, přijde nový člen rodiny. Na to se však mohou nastávající maminky připravit. Porodní asistentka nejlépe ví, co novopečeným maminkám poradit.

Před porodem: Co radí těhotným porodní asistentka

Tip 1: Polštář na kojení pro lepší spánek

Zejména pokud vás trápí bolesti zad a pár týdnů před porodem už nevíte, jak si lehnout, pořiďte si polštář na kojení ještě před příchodem miminka. Aby se vám lépe spalo, položte se, polštář si zasuňte mezi kolena a pod břicho, čímž si skvěle ulevíte.

Tip 2: Promyslete si pozici, v níž chcete rodit

Spousta prvorodiček si myslí, že musí při porodu ležet. Ale není tomu tak. Vzpřímená pozice při porodu má hned dvě rozhodující výhody: Bolest bývá snesitelnější a gravitace zrychluje porod.

Tip 3: Vytvořte si mantru pro porod

Máte z porodu strach? Některým ženám pomáhá, když si předem vytvoří vlastní mantru, kterou si pak během porodu odříkávají, ať už v duchu, nebo nahlas. Myšlenky se pak soustředí na jinou věc, než jsou bolestivé kontrakce.

Tip 4: Episiotomie: ano, či ne?

Aby se předešlo bolestivému nástřihu hráze nebo jejímu natržení, může pomoci, když žena začne již před porodem roztahovat a uvolňovat svaly porodních cest. S tím jí pomůže nafukovací balonek, který se bez vzduchu vkládá do vaginy, kde se poté nafoukne. Možná to zní děsivě, ale skutečně to může pomoci předejít ještě větší bolesti při porodu. S tímto cvičením můžete pomalu začít od 34. týdne těhotenství. Od 37. týdne můžete balonek používat jednou nebo dvakrát denně po dobu asi 15 minut a od 38. týdne ho můžete dvakrát denně vytlačit již nafouknutý.

Tip 5: Kyselina listová před/během těhotenství

Kyselina listová podporuje vývoj buněk děťátka, protože přispívá k buněčnému dělení a růstu mateřské tkáně. Lékař vám pravděpodobně doporučí užívat kyselinu listovou ve formě tablet. Tip porodní asistentky: Přesvědčte se, že užíváte co nejčistší formu této kyseliny, bez přidaných vitamínů a podobně. Protože vitamíny mohou způsobit nárůst miminka, což vám ztíží porod.

Po porodu: Ty nejlepší tipy od porodní asistentky pro maminky i miminka

Tip 6: Vložky v šestinedělí

Jelikož tkáň v děloze se v místech, kde se oddělila placenta, léčí, budete v prvních týdnech po porodu vylučovat množství krve, sekrecí a odumřelých tkání. Někdy se jedná o překvapivě velké kousky, takže budete potřebovat dostatek hygienických vložek. Zejména v prvním týdnu bývají zapotřebí speciální poporodní vložky, které vše spolehlivě zachytí. Čím silnější tyto vložky jsou, tím lépe, protože množství krve bývá rozhodně větší než při menstruaci. Vložky musí být prodyšné, ale zároveň vysoce savé. A také biologicky vyráběné, protože plastový povlak vložky by mohl rány a stehy v intimní oblasti dráždit. Nepoužívejte tampony, které mohou způsobit infekci.

Tip 7: Co pomáhá proti zažívacím potížím? 

V důsledku silného tlaku během přirozeného porodu dojde u mnoha žen ke vzniku hemoroidů. Kromě toho má drasticky klesající hladina hormonů negativní dopad na trávení. Nezřídka se tak po porodu dostaví problémy se zácpou a někdy (zejména po císařském řezu) bolestivá stolice. Nyní je důležité, aby se žena při vylučování vyhnula silnému tlaku, který může potíže zhoršit. Pomáhá hodně pít (až tři litry tekutin denně), krátké procházky, strava s vysokým obsahem vlákniny, masáž břicha (masírovat ve směru hodinových ručiček) a přírodní projímadla, jako jsou pšeničné otruby, lněná semínka a namočené sušené švestky (zapité velkým množství vody!).

Tip 8: Žádná sklouzávající přikrývka

Malá miminka ze sebe během spánku často skopou přikrývku. Tomu můžete zabránit tím, že na jednu polovinu deky děťátko položíte a tou druhou jej přikryjete. Tak peřinka sklouzne jen stěží a váš miláček bude v teple.

Tip 9: Triky pro krmení z lahve

Porodní asistentka doporučuje krmit kojence po celý první rok života jen počátečním mlékem. Pokud je to možné, vyhněte se pokračovací výživě, která obsahuje hodně cukru. Navíc počáteční mléko obsahuje všechno, co miminko v prvním roce života potřebuje. Tip 2: Pokud vám miminko při krmení z lahve usíná, ale vy chcete, aby pokračovalo v pití, sundejte mu ponožky a kalhoty. To ho většinou rychle probudí, jelikož už nebude v útulném teple.

Tip 10: Posilujte zoubky fluoridem

Když začnou děťátku růst zoubky, potřebuje fluorid k jejich posílení. Ten mu můžete dát ve formě tablet, které rozdrtíte a rozpustíte ve vodě.

Tip 11: Naslouchejte své intuici

Avšak tím nejdůležitějším tipem pro všechny maminky je, že většina žen dělá intuitivně spoustu věcí správně, pokud jde o jejich nejcennější poklad. Proto je nejlepší důvěřovat svým pocitům a některé dobře míněné rady od ostatních brát s rezervou.

Nahoru
OKDalší informace