Active Beauty
Vyrobte si vlastní přírodní deodorant
Text: Nina Horcher, Theresa Haidinger, Rezept: Karolina Hudec

Do It Yourself

Vyrobte si vlastní přírodní deodorant

Nechce se vám zkoumat drobné písmo na obalech, abyste se vyhnuli hliníkovým solím nebo parabenům? Stačí používat přírodní kosmetiku nebo si vyrobit vlastní deodorant. Přečtěte si, jak na to.

Proč si vyrobit vlastní deodorant?

Přestože je pocení nesmírně důležitou tělesnou funkcí, která reguluje teplotu těla a odvádí škodlivé látky, většina lidí je vděčná za existenci deodorantů. Nikdo se totiž nechce potýkat s otravnými skvrnami od potu nebo zápachem. Jenže hliníkové soli, které se používají v mnoha deodorantech, padly v nemilost, ačkoliv k tomu dosud neexistují žádné spolehlivé studie. Kosmetický průmysl se však již přeorientoval raději na přírodní složky. Používání přírodních a domácích deodorantů však neprospívá pouze tělu. Životnímu prostředí škodí i látky jako PEG (polyetylenglykol), které jsou často obsažené v běžných deodorantech. Takže pokud chcete vědět, co na svou pokožku aplikujete, vyrobte si svůj vlastní.

Stále nejste o přírodním deodorantu dostatečně přesvědčení? Následující čtyři důvody vám ukáží, proč je DIY deodorant dobrou alternativou:
 • Přírodní složky jako máslo a oleje jsou nejen prospěšné a vyživují pokožku, ale také chrání životní prostředí.
 • S vlastním deodorantem můžete vyzkoušet, jaké složky nejvíce vyhovují vašim potřebám, a zároveň se můžete vyhnout hliníkovým solím.
 • Vůni si můžete určit sami pomocí esenciálních olejů dle vlastního výběru.
 • Nádobu na deodorant použijete opakovaně, takže neprodukujete další obalový odpad.

Ať už jdete na procházku, tančit, nebo na pracovní pohovor, dobrý deodorant vždy představuje spolehlivého společníka ve všech situacích. Účinnou složku v tom doma vyrobeném tvoří jedlá soda neboli přírodní kypřicí prášek. Ta má deodorační účinek, váže vlhkost a také má skvělé antimikrobiální, stahující a protizánětlivé vlastnosti. Další složky už se liší především podle typu deodorantu.

Deo sprej se šalvějí na tělo i nohy

Suroviny:

 • sterilní nádoba na deodorant
 • 1 lžička sody
 • 100 ml destilované nebo převařené a vychlazené vody
 • celkem max. 10 kapek éterického oleje (kromě šalvějového např. citronový, levandulový, limetkový, jedlový nebo růžový). Dodržujte dávkování nebo počet kapek podle výrobce. Zejména na citlivou pokožku nepoužívejte více než 10 kapek.


Příprava:

 1. Sodu nasypejte do lahvičky a zalijte vodou.
 2. Přidejte oleje dle svého výběru.
 3. Lahvičku uzavřete uzávěrem se sprejem a deodorant protřepejte.

Deodorant vydrží při pokojové teplotě zhruba měsíc. Před každým použitím ho důkladně protřepejte.

Tip: Deodorant nalijte do lahvičky s rozprašovačem a použijte ho i jako osvěžující sprej na tělo a nohy.


Jak prodloužit výdrž deodorantu

Některé složky dokáží prodloužit výdrž deodorantu. Jednoduše do něj přimíchejte například několik kapek vitamínu E, citronové šťávy, tea tree oleje nebo levandulového oleje.

Přestože průhledné lahvičky vypadají moc hezky, pro trvanlivost domácích deodorantů nejsou zrovna optimální. Nejlepší je proto volit tmavé sklo nebo neprůhledný plast.