Koupelí proti nachlazení
Rýma, ucpané průdušky a náchylnost k nachlazení: Abychom se rychle cítili opět fit, může nám pomoci uvolňující koupel. Co je důležité a které účinné látky pomáhají nejlépe?
Teplá koupel: S těmito tipy funguje nejlépe
Když se nachladíme, chceme jediné: Rychle se toho zbavit. Abychom mohli optimálně podpořit průběh nachlazení, pomáhají nejen staré dobré domácí prostředky, ale také koupele. Koupel podporuje krevní oběh a uvolňuje svalové napětí způsobené nachlazením. Koupelové přísady také zmírňují další příznaky nachlazení.
1. Kdy si dát koupel a kdy ne?
Jakkoli je představa relaxační koupele proti nachlazení úžasná – za určitých okolností a při určitých onemocněních se bez ní bohužel musíte obejít:
- Při velmi silných příznacích nachlazení: V takovém případě se raději nekoupejte v teplé lázni, abyste příliš nezatěžovali svůj imunitní systém.
- Při astmatu: Éterické oleje zde mohou mít dráždivý účinek a vyvolat astmatický záchvat.
- Při horečce: Koupel by znamenala další zátěž pro tělo.
- Při vysokém krevním tlaku: Pokud trpíte vysokým krevním tlakem, lékaři nedoporučují tyto koupele.
- Na otevřené rány: Do otevřené rány by mohly proniknout bakterie.
- Během těhotenství: Toho se zdržte, protože teplá koupel může vyvolat porod.
Upozornění: Pokud máte nějaké předchozí onemocnění nebo otázky, zeptejte se svého lékaře či lékařky, zda je pro vás tento typ koupele vhodný.
2. Teplota a doba trvání
Koupel proti nachlazení je velkou zátěží pro imunitní systém a krevní oběh. Proto by měla trvat deset až maximálně 20 minut. Doporučuje se maximální teplota vody 38 stupňů. Před vstupem do vody pečlivě vyzkoušejte teplotu koupele pomocí teploměru. Nezapomeňte věnovat pozornost signálům svého těla a nezapomeňte koupel ukončit, když máte pocit, že už toho bylo dost (například svraštělá kůže na konečcích prstů). Zejména pokud jste silně nachlazení, měli byste koupel zkrátit a nikdy nezvolit příliš teplou vodu.
Pozor: Nachlazení obvykle provází únava. Pokud se cítíte ospalí, okamžitě opusťte vanu, abyste v ní náhodou neusnuli.
3. Tyto účinné látky pomáhají při nachlazení
Tyto éterické oleje se osvědčují zejména jako přísada do koupele při nachlazení:
- Mentol: Esenciální olej obsažený v mátě peprné způsobuje jak uvolnění svalů, tak úlevu pro průdušky a oblast nosu a krku při nachlazení, protože umožňuje volnější dýchání.
- Kafrovník: Kafrový olej se získává ze dřeva kafrového stromu pocházejícího z Asie a je známý svými antibakteriálními a protizánětlivými účinky. Díky svému expektoračnímu účinku může být zvláště podpůrný při nachlazení.
- Eukalyptus: Listy eukalyptu, který roste v Austrálii, obsahují cenné oleje s mnoha vlastnostmi, které mohou pomoci při nachlazení. Eukalyptový olej zmírňuje bolest, podporuje krevní oběh a vykašlávání, navíc působí protizánětlivě.
- Máta: Z japonské máty lze také získat mentolový olej, který jako přísada do koupele čistí dýchací cesty při nachlazení prostřednictvím vdechované páry.
- Rozmarýn: Středomořská bylina, která se těší velké oblibě v přírodní kosmetice, má vše i jako esenciální olej. Snižuje nutkání ke kašli, uklidňuje a usnadňuje usínání. Podobně jako mentol pomáhá zhluboka dýchat.
Další tip: Osvobozující účinek na dýchací cesty
Pozitivním vedlejším účinkem koupele je vdechování prospěšných látek, jako jsou mentol nebo eukalyptový olej, ve formě páry. Ty také pomáhají zlepšit stav nachlazení a usnadňují dýchání. Pokud však chcete pouze inhalovat, můžete tak učinit pomocí inhalátoru nebo nad napařovacím hrncem.
Mimochodem: Na dm.cz najdete velký výběr přísad do koupele a koupelových solí.
4. Co uděláte pak?
Koupel proti nachlazení podporuje regeneraci, ale zároveň je pro tělo namáhavá. Poté je důležité si odpočinout a nechat koupel působit. Vzhledem k jejímu relaxačnímu účinku je vhodné ji absolvovat večer před spaním nebo si po ní naplánovat delší spánek. Dobře se zabalte, aby teplo vydrželo déle a nepříjemný pocit chladu z nemoci se hned nevrátil.
5. Koupel proti nachlazení pro děti
Pro děti by maximální teplota vody měla být 37 stupňů. V žádném případě by při koupeli neměly mít horečku nebo být oslabené. Kromě toho byste měli používat pouze přísady do koupele proti nachlazení, které jsou vhodné pro děti, protože například kafr je pro děti příliš silnou účinnou látkou a mnoho přísad do koupele může u dětí vyvolat alergie. V každém případě zůstaňte s dítětem po celou dobu koupání a dávejte na něj pozor. Koupání bez dozoru může u dětí rychle vést k utonutí. V případě jakýchkoli dotazů se obraťte na svého dětského lékaře či lékařku.