Active Beauty
Úspěšná režisérka: Tereza Kopáčková

Úspěšná režisérka: Tereza Kopáčková

Na čem aktuálně pracujete?
Momentálně se mi to zvrtlo a pracuji na osmi velkých projektech současně. To vážně není nic doporučeníhodného. Vymklo se mi to z důvodů, které jsou pro mě typické – zajímavým výzvám naprosto nejsem schopná říkat ne. Právě jsem dotočila tři televizní filmy na motivy zločinů Ivana Roubala, dotáčím dokument o designérovi Jiřím Pelclovi, chystám natáčení o školách nebo diskutuji, jak bude vypadat příští Český lev, kterého mi teď dali na starost. Nezbývá mi čas na dva moje vlastní projekty v podobě celovečerních filmů... Jeden z vašich filmů z cyklu Jak si nepodělat život, film Můj bezvadnej život byl inspirovaný vaším příběhem.

Jak jste se zbavila kožní nemoci, o které jste veřejně mluvila?
Po mnoha peripetiích jsem našla kožařku, která si s tím poradila.

Co vám nakonec pomohlo?
Kortikoidy do žil, které ekzém, kterému jsem říkala ještěr, zahnaly na chvíli zpět do jeskyně. A když pak po třech týdnech začal zase vystrkovat růžky, pomohly už neškodné imunomodulátory.

Zbavila jste se ho úplně?
Doteď to tak hrajeme. Když se přetáhnu, ještěr vylézá, máznu ho mastičkou a on se zase stáhne. Já jsem chvíli hodná, spím, jím zdravě, vyjednávám s ještěrem a uhraji to na plichtu. Když mi pak otrne a mám tendenci se urvat ze řetězu, tak mi zase pohrozí. A tak pořád dokola.

Hledala jste pomoc i v alternativní medicíně, jak to hodnotíte?
Potkala jsem hodně zajímavých lidí i hodně šarlatánů, ale i ty jsem v rámci své důvěřivosti a potřeby hledat v lidech to dobré podezírala z výjimečných schopností a měla tendenci je brát vážně. Používali nejrůznější metody, od podivných přístrojů, přes bylinky až po dialog s anděly. Ale nechci alternativní metody odsuzovat. Naopak. Vlastně jsem zjistila, že se mi ti lidé mimo systém snažili říct něco velmi podobného tomu, co ze mě pak vydolovala psychoterapeutka. Jen to říkali každý jinými slovy. Zdá se mi to zajímavé právě v tom dialogu – alternativní metody se pokoušejí hledat příčiny, ale můžou být krátké na řešení důsledků. Klasická medicína to má naopak. Je dobré oboje propojit. A nejtěžší je pak se z toho poučit a opravdu svůj život změnit.
 

Jak jste díky nemoci přehodnotila život, co jste změnila?
Přehodnocení ve smyslu „už nikdy nespadnu do stresů, budu poslouchat tělo a nesmím se přetěžovat...“ mi moc dlouho nevydrželo. Chvíli po tom, co se našlo řešení kožních problémů, jsem zase nenápadně vjela do starých kolejí. Ale aspoň si důkladně hlídám, abych spala. Na úplnou změnu jsem krátká.

Není to tím, že je dnešní doba zaměřená na výkon?
Myslím, že dnešní doba už tak moc zaměřená na výkon není. Dnes už rozumní lidé vědí, že osobní život je víc než výkon nebo úspěch v práci, nebo že se to musí zdravě doplňovat, protože jedno bez druhého nefunguje. To jen my zaseklí a neschopní říkat ne jedeme pořád ještě v kolečku. Osamocení. Ale občas taky zdrhneme. Protože už víme, co je víc. Pro mne je nejdůležitější čas strávený s dcerou.

Na závěr se zeptám v duchu vaší televizní série Jak si nepodělat život. Existuje na to podle vás nějaká rada?
Mám na to celoživotně jednoduchý recept – snažit se, jak umím, nic neflákat, problémy řešit a ne nad nimi fňukat nebo od nich utíkat. Ale uvědomuju si, že mám štěstí, že na tenhle přístup mám energii, nebo třeba taky zdraví.

Tereza Kopáčová (51)
Tereza je producentka a režisérka. Má za sebou mnoho úspěšných projektů, režírovala třeba cyklus Nevinné lži a produkovala Soukromé pasti, je autorkou pořadů GEN nebo Cestománie. Natočila také televizní film Metanol nebo několik dílů seriálů Jak si nepodělat život či Dokonalý svět. Je rozvedená a vychovává dceru.
 

Zaujala vás Tereza a její zajímavé projekty i životní změna, kterou si prošla?

Pak si pusťte další díl #dmpodcastu a dozvíte se o ní víc.