Kdy začíná předvánoční období? Když z půdy vynášíme krabice s vánočními ozdobami, když do svých domovů vpouštíme vánoční vůně. A když i zarytí fanoušci Metallicy a obdivovatelé Taylor Swift zpívají nahlas tytéž písně. S adventním obdobím se na nás vyhrne záplava písní, které jsme se naučili nazpaměť už jako děti. Ještě na konci minulého roku jsme přísahali, že už je nikdy nebudeme chtít slyšet, natož zpívat. Nicméně Vánoce by nebyly Vánocemi, kdybychom alespoň pětkrát neslyšeli "Last Christmas" a "All I Want For Christmas Is You".

Protože jestli se na něco můžeme v předvánočním čase spolehnout, je to tradiční sled stavů mysli od šoku ("To už je zase čas?") přes nedočkavost ("Už je to skoro tady!") až po přesycení ("Prosím, už nikdy nepouštějte tuhle písničku!"). Vysvětlíme, proč tomu tak je - a proč musí Vánoce znít právě tak, jak zní.

Proč se neobejdeme bez hudby – a to nejen o Vánocích

Takto na nás v podstatě hudba působí

Hudba je mnohem víc než jen zábava a šum v pozadí. Působí blahodárně na duši a produkuje hormony štěstí. Hudba ovlivňuje srdeční tep, krevní tlak, dechovou frekvenci, svalové napětí a hormonální rovnováhu člověka. Muzika lidi spojuje, připomíná jim nezapomenutelné okamžiky a vytváří pozitivní atmosféru. Dokáže ulevit od bolesti a terapeuticky se využívá i v medicíně. Hudba dokonce přispívá k rozvoji dětí. Děti, které se věnují hudbě, se lépe učí cizí jazyky. Lidé, kteří v dětství pravidelně hráli nebo poslouchali hudbu, nepotřebují ve stáří naslouchátka tak často. Věda může seznam prokázaných pozitivních účinků neustále rozšiřovat.