Active Beauty
Inhalace: Znovu správně dýchat

Dobré pro plíce

Inhalace: Znovu správně dýchat

Inhalovat a konečně se volně nadechnout! Ale jak dlouho a jak často? A je dobré inhalovat sůl, nebo raději používat esenciální oleje? Vše vám vysvětlíme.
Vždy je dobré se zhluboka nadechnout a vydechnout. V době nachlazení však správné dýchání v kombinaci s vodní párou a přísadami, jako je sůl nebo éterické oleje, dokáže zázraky. Christian Quint, specialista na ORL a foniatrii, vysvětluje, proč a jak je inhalace prospěšná pro naše zdraví.


Proč inhalovat? 

Inhalace je pravděpodobně jedním z nejstarších domácích prostředků proti nachlazení, který je ceněný i v dnešní době. Při vdechování se kapičky nebo i ty nejmenší rozptýlené částice dostanou hluboko do dýchacích cest. 
 
Do této čisté vodní páry lze přidat sůl nebo éterické oleje, které opět pročistí dýchací cesty a zvýší krevní oběh. „Inhalace může být velmi užitečná při infekcích dýchacích cest, tedy při rýmě, zánětu nosních dutin a také při zánětu průdušek“, říká odborník Quint. 


Jak inhalovat správně? 

Neexistuje jediný správný způsob inhalace. „Mnohem důležitější je otázka, kterým dýchacím cestám se chceme věnovat“, říká ORL specialista Quint. Platí následující:
 
Horní cesty dýchací: „Pokud chcete uvolnit nos a hrdlo, měli byste inhalovat nad nádobou s horkou vodou“, říká doktor Quint. Ale pozor: Hrozí nebezpečí opaření, hlavně u dětí!
 
Dolní cesty dýchací a plíce: „Pokud chcete ošetřit průdušky, měli byste použít ultrazvukový nebulizátor nebo nebulizátor se stlačeným vzduchem.  Pacienti s chronickými respiračními onemocněními obvykle používají spreje s pumpičkou, které vytvářejí mlhu o velmi malé velikosti kapiček“, říká lékař.

S čím inhalovat: Jaké látky přidat při rýmě a nachlazení?  

Sůl, heřmánek nebo tea tree olej? Která přísada kromě páry je nejlepší? Odborník říká: „Nejjednodušší, nejjistější a nejefektivnější metoda je inhalace fyziologického roztoku. Pokud máte ucpaný nos, můžete také použít mírně hypertonický roztok s trochou rozpuštěné soli na stejné množství vody.“ 
 
„Při infekcích dýchacích cest velmi pomáhá inhalace heřmánku nebo tymiánu“, říká odborník Quint. „Dobrou službu udělá i kapka tea tree oleje ve vodě. U malých dětí a astmatiků byste měli být při inhalaci éterických olejů velmi opatrní a určitě se předem poraďte s odborníkem.“


Jak inhalovat při rýmě?

  • Převařte 500 mililitrů až 1 litr vody po dobu nejméně 2 minut, abyste zničili většinu mikroorganismů ve vodě. 
  • Poté do vody přidejte 9 gramů kuchyňské nebo mořské soli na litr, a míchejte dokud se sůl zcela nerozpustí. 
  • Hrnec s vroucí vodou postavte na žáruvzdornou podložku. 
  • Abyste zabránili úniku páry, přikryjte si hlavu ručníkem nebo kuchyňskou utěrkou. 
  • Při inhalaci se vždy nadechujte pusou a vydechujte nosem. Obráceně byste si přitížili: Horká pára by způsobila další otok nosní sliznice.
  • Zhluboka vdechujte páru asi 20 minut, a poté si obličej omyjte vlažnou vodou.