Active Beauty
Fair trade květiny: Kytice s přidanou hodnotou

Dárky z květin

Fair trade květiny: Kytice s přidanou hodnotou

Kytice z nejrůznějších květin vždy potěší naše srdce, avšak životní prostředí už tolik ne. Pěstování květin je pro něj totiž často zatěžující. Přečtěte si o našich alternativách, jako jsou fair trade květiny nebo ty v květináči.
Lidé, kteří kupují květiny, to často dělají s dobrým úmyslem: Chtějí potěšit milovanou osobu. Za krásným gestem se však často skrývá velká zátěž pro přírodu. Mnohé květiny, které se u nás prodávají, k nám putují ze zahraničí. Do Evropy se přepravují letecky, což představuje obrovskou zátěž pro klima. Při pěstování těchto květin se spotřebuje velké množství vody, přestože v mnoha pěstitelských zemích je jí většinou nedostatek. Zároveň trpí místní ekosystémy, jelikož rostliny se ošetřují škodlivými pesticidy a hnojivy. Lidé pracující na květinových polích často nemají ani ochranné masky a další pomůcky, aby se před chemikáliemi mohli chránit. Bohužel pracují většinou ve špatných podmínkách a jejich práva jsou značně omezená.

Dobrou zprávou však je, že existuje spousta udržitelných alternativ. Když místo klasické kytice sáhnete po nich, nemusí vás tížit svědomí a zároveň si užijete dobrý pocit z radosti, kterou kyticí vykouzlíte druhé osobě.

1. Sběr na květinovém poli

Zejména na venkově v teplejších oblastech můžete potkat květinová pole, která obdělávají místní zemědělci nebo zahradníci. U takového pole pak obvykle bývá cedule oznamující, že květiny jsou určené k vlastnímu sběru. Podobně jako na jahodovém poli si tak můžete sami natrhat květiny a poté za ně dle množství zaplatit. Někdy bývá u takových zahrad jen pokladnička, do níž může kolemjdoucí peníze vhodit.

V České republice se zejména na Moravě můžeme setkat se žlutavými lány slunečnic. Sezóna sběru však začíná už v dubnu prvními tulipány, od července kvetou lilie a právě slunečnice. A jiřiny nebo chryzantémy pak rostou až do podzimu. Kromě krátké přepravní vzdálenosti tak ještě podpoříte regionální pěstitele. Navíc místní a sezónní květiny jsou k životnímu prostředí a klimatu nejšetrnější.

2. Nakupujte sezónní, regionální a bioprodukty

Pokud vás sběr květin neláká, zajděte do některého z místních květinářství. Tam je však potřeba trochu vlastní iniciativy, abyste skutečně sáhli po těch správných řezaných květinách nebo kyticích. Aktivně se ptejte, odkud květiny pocházejí. Čím více lidí bude žádat sezónní a regionální květy, tím více takových odrůd zařadí obchodníci do prodeje. V květnu sáhněte například po oblíbených hyacintech, drobnokvětých karafiátech, chrpách, sedmikráskách, pivoňkách, kosatcích, fialkách nebo tulipánech.

Při pěstování květin v biokvalitě se nepoužívají umělé pesticidy a hnojiva, proto jsou k životnímu prostředí šetrnější než ty konvenční. V současné době jsou ekologické květiny stále poměrně těžko dostupné. Tím spíše se po nich ve svém oblíbeném květinářství ptejte, abyste povědomí o této problematice zvýšili a šířili dál.

Náš tip

Kytky od potoka ve Velkých Přílepech přinášejí na český trh místní ekologické květiny. Pěstují je v souladu s přírodou a bez chemie.

3. Upřednostňujte fair trade květiny

Pokud vám nezbude nic jiného než koupit květiny z daleka, hledejte alespoň ty s označením fair trade. Tato značka zaručuje, že lidé na polích pracují za důstojných podmínek a co nejvíce se dbá na ochranu životního prostředí. Ani fair trade květiny však nejsou šetrné ke klimatu. Jednak spotřebují hodně vody, a navíc se často pěstují v zemích, kde je právě vody nedostatek. A také se k nám většinou dopravují letecky ze zemí, jako je Keňa, Tanzanie nebo Etiopie.


4. Květiny v květináči místo řezaných

Řezané květiny většinou zvadnou po několika dnech. Zato radost z květiny v květináči může vydržet opravdu dlouho. Například hortenzie, které jsou v tuto dobu ideální květinou, můžete vybrat v nejrůznějších barvách. Květinové aranžmá se dá následně umístit i do záhonu na zahradě nebo na balkon. Mezi vhodné květiny patří růžové keře, begónie, gardénie nebo fuchsie.


5. Natrhejte luční kvítí

Jen v málokom nevyvolá pohled na rozkvetlou louku pozitivní emoce. Tak proč kousek takové louky nepřinést někomu domů? Při trhání lučního kvítí, jako jsou sedmikrásky, pampelišky, kopretiny nebo zvonky, však myslete na to, že byste si měli vzít jen takové množství, které pro svou potřebu opravdu užijete. Zároveň se vyhněte jakémukoliv trhání květin v přírodních rezervacích nebo druhů, které mohou být jedovaté.