Active Beauty
Kdy jsou tablety do myčky šetrné k životnímu prostředí?
Text: Anna Theresa Lohninger

Green Ideas

Kdy jsou tablety do myčky šetrné k životnímu prostředí?

Zvláště v koupelně máme rádi pořádek. Nablýskané umyvadlo a voňavá toaleta jsou jasnými indikátory čistoty. Pořádný úklid domácnosti často doprovází nebezpečné chemické prostředky, které poté skončí v odpadních vodách. Ale nemusí to tak být vždy, a to například díky tabletám do myčky, které máte pravděpodobně již doma. Ale co vlastně dělá tablety do myčky šetrnými k životnímu prostředí?

Jsou tablety do myčky šetrné k životnímu prostředí?

Šetrnějším k životnímu prostředí se produkt stává tehdy, jakmile neobsahuje žádné látky, které škodí přírodě. Čím jsou ale tablety pro životní prostředí škodlivé? Na vině je zde látka chránící stříbro, přesněji Benzotriazol. Ta se po použití dostává do vody, kde může mít vliv na živé organismy, především na jejich hormony. Údajně by měl způsobovat neplodnost a ohrožovat rozmanitost vodních živočichů. Tato látka navíc velmi dlouho koluje v přírodě až do bodu, dokud není odbouratelná. Odbourání probíhá pouze za pomocí filtrů v čistírnách odpadních vod, a to velice složitě. Ohrožuje i naši pitnou vodu, což nás vystavuje dalšímu nebezpečí. Tohle všechno bychom při nakupování měli mít na mysli.

Tablety bez Benzotriazolu jsou šetrnější k životnímu prostředí. Certifikace ochrany životního prostředí, jako je například EU Ecolabel, nám garantují, že označený výrobek tuto škodlivou látku neobsahuje.

K čemu jsou v domácnosti vhodné ekologické tablety do myčky?

Udržitelnější tablety do myčky nejsou vhodné pouze pro šetrné mytí nádobí. Tyto malé zázračné balíčky jsou předurčené i k tzv. upcyclingu. Tímto způsobem můžeme nebezpečné chemické prostředky nahradit, a přesto si užívat zářivě čistý výsledek úklidu.
Pár tipů pro další využití tablet do myčky:
 • Tableta jako čisticí prostředek toalety:
  Tabletu rozpusťte ve vodě. Tuto tekutinu nechte působit přes noc a poté pečlivě vydrhněte.
 • Boj s vodním kamenem:
  Tabletu jednoduše rozpusťte v lahvi s vařicí vodou. Zázračná zbraň proti odolnému vodnímu kameni je na světě.
 • Tableta jako čistič odtoku v kuchyni a koupelně:
  Tabletu rozpusťte v lahvi s vařicí vodou a nalijte do odtoku. Tímto způsobem odstraňte vlasy a jiné nečistoty.
 • Vybělení obarveného oblečení:
  Napusťte si umyvadlo teplou vodou, tabletu v ní rozpusťte a obarvené oblečení ponořte do umyvadla. Oblečení poté vymáchejte v čisté vodě.

Vícenásobné využití je udržitelné a šetří zdroje. Díky tomu jsou tablety do myčky šetrné k přírodě, i když obsahují škodlivé látky.