Active Beauty
Andrea Součková: Chci zvýšit povědomí o zdravé obuvi
Text: active beauty tým

Královna bosé obuvi

Andrea Součková: Chci zvýšit povědomí o zdravé obuvi

Když začala mít milovnice běhu Andrea Součková (33) bolesti nohou, koupila si v zahraničí své první bosé boty a hned se pro ně nadchla. Už při studiu na vysoké škole v roce 2015 si otevřela první obchod s „barefoot“ obuví. Nyní má zaběhnutý podnik naBOSo, kde zastupuje světové značky a zaměřuje se i na další aktivity v oblasti propagace zdravého obouvání. Z barefoot se stala její vášeň i předmět podnikání. Proč jsou podle ní tyto boty zdravé a proč bychom se měli dobře starat o svá chodidla?

Jak jste se dostala k bosé obuvi?

Bylo to na stáži během vysoké školy v Kanadě, kde jsem pracovala v laboratoři a ve volném čase jsem hodně běhala. Když mě najednou rozbolela kolena, začala jsem se zajímat o správné obutí. Tak jsem narazila na bosou obuv, kterou jsem si koupila. Nadchla mě. Od prvního dne mi totiž pomohla. Najednou jsem bolesti necítila.

Kdy jste se rozhodla podnikat v tomto oboru?

Na dovolené v Kambodži mě napadlo, proč si vlastně neotevřít firmu zaměřenou na bosou obuv. A během půl roku jsem si ji založila. Začátky byly náročné. V práci jsem i přespávala, do toho jsem dokončovala vysokou školu. Jsem vystudovaná mikrobioložka. První rok jsem pracovala denně do dvou nebo do tří do rána. Ale lidé měli o tyto boty zájem a brzy jsme vybudovali úspěšný obchod.

Proč je bosá obuv „zdravá“?

Naše tělo chce přirozeně cítit to, po čem jde. Na chodidlech je asi dvě stě tisíc nervových zakončení a ta vysílají do mozku signály, jak se má tělo nastavit. Je to hodně vidět, když třeba jdeme po kamenech a tělo se neustále nastavuje tak, abychom si třeba nezvrtli kotník. Říká se tomu propriocepce neboli polohocit. Běžná obuv nám toto neumožní, zato s bosou obuví dáváme tělu možnost tyto signály vnímat. Je to pro nás přirozené.

Barefoot je vhodná už od prvních krůčků. Až osmdesát procent dětí v českých školkách má malé boty.

Andrea Součková, zakladatelka naBOSo


Jsou takové boty vhodné i pro děti?

Pro děti jsou ideální. V bosé obuvi mají víc místa, nic je tam netlačí, mají tam prostor, aby se noha zdravě vyvíjela. Barefoot je vhodná už od prvních krůčků, existují i speciální botičky pro začínající chodce, které jsou velmi flexibilní, ohebné a lehké. Mají jen milimetrovou podrážku. Děti v nich chodí skoro stejně jako by byly bosé. Mnoho lidí přitom obuv u dětí podceňuje. Existují výzkumy, že až osmdesát procent dětí v českých školkách má malé boty. Proto nemůže jejich nožička správně růst.

Jaké další chyby dělají lidé nejčastěji při obouvání?

Pořizují si příliš úzké boty, ve kterých se mačkají prsty. Nebo nosí často podpatky.

S čím může špatná obuv souviset, jaké problémy může způsobit?

Úplně se vším. Těžiště těla ovlivňuje vše včetně bolestí hlavy. Pokud se člověk nesoustředí na chůzi, chodí špatně nebo třeba dupe, kolena to nedokážou odpružit. To má pak následky na celou naši kondici. Na nohou totiž stojíme, je to naše základna.

Kdo vaše boty nejvíce vyhledává?

Je to pestrá skupina, která začíná dětmi. Pak jsou to aktivní lidé mezi 25-40 lety, kteří se zajímají o zdravý životní styl a chtějí pohodlnou obuv. Bosé boty vyhledávají i lidé, kteří už mají zdravotní omezení, například plochou nohu, patní ostruhu, nebo bolesti kyčlí a zad. S tím vším dokážou bosé nohy pomoci.

Je pravda, že z barefoot zpočátku bolí nohy, než si na ně lidé zvyknou?

Každý to má jinak. Někoho nic nebolí. Mě konkrétně hodně bolela lýtka, protože se na nich posilovaly svaly. Je to tím, že se vše staví a sílí. Není to nezdravá bolest, ale přirozený vývoj. U někoho to trvá týden, u někoho třeba tři měsíce.

Jak si bosé boty správně vybrat?

Musíme si vybírat podle tvaru naší nohy a nejlepší je si první obuv koupit osobně a poradit se s odborníky. Vepředu boty je důležité nechat takzvaný nadměrek, tedy o něco větší obuv tak, aby noha mohla ještě pracovat a měla volný pohyb, aby styl chůze byl co nejpřirozenější. Správná barefootová bota musí být dostatečně široká vepředu, úplně ohebná a lehká. Její podrážka by měla být silná do půl centimetru.

Kromě prodeje obuvi nabízíte i službu pohybové kliniky a lekce běhu. Co se tam lidé naučí?

Je to forma konzultace s naším odborníkem, kde se lidé naučí, jak správně chodit a běhat a na co si dát pozor. Dozví se základy a poznají správnou techniku, aby si při běhu nebo při chůzi neubližovali.

Jaké další aktivity ještě chystáte?

Pro nás je důležitým tématem osvěta v oblasti zdravého obouvání. Chceme zvýšit povědomí o zdravém obutí, proto pořádáme různé semináře a zveřejňujeme výuková videa. Chceme upozorňovat na nejčastější chyby, které lidé dělají a učit je, aby se jim vyvarovali.

Co chystáte do budoucna?

V současnosti otevíráme v Praze obchod s velkým skladem, který jsme potřebovali. A v červnu chystáme velkou barefoot akci na Den dětí, který je zároveň i mezinárodní den barefoot. Chystáme festival barefootové obuvi, jeho součástí bude bosá stezka, závod, přednášky, program pro děti. A budeme se snažit taky o rekord v co největším počtu lidí s bosou obuví na jednom místě. Takové aktivity mě moc baví a chci s tím pokračovat.

Přinášíme vám #dmpodcast

Osobnosti z našich rozhovorů se vám pravidelně představí ve video i audio variantě také online. Nový #dmpodcast bude po vydání tištěného magazínu dostupný také v aplikacích YouTube, Spotify či Apple Podcast.