Active Beauty
ACTIVE BEAUTY měsíce: Andrea Vytlačilová

ACTIVE BEAUTY měsíce: Andrea Vytlačilová

Andrea Vytlačilová studuje prestižní módní školu v Londýně. Ve své tvorbě využívá upcyklaci, trvalou udržitelnost a inspirují ji české tradice i folklor.

Jako jediná Češka studujete na nejprestižnější módní škole světa. Byl to Váš sen?

Ano, byl to takový ten můj velký „nesplnitelný“ sen. Studovala jsem na víceletém gymnáziu se zaměřením na francouzštinu, ale tvorbě jsem se věnovala po večerech, ve volném čase. Moc jsem si přála, abych se jí jednou mohla zabývat naplno, celou svou duší. Nepocházím z umělecké rodiny a neměla jsem kolem sebe žádného tvůrce ani výtvarnici, tak jsem si pro sebe stanovila cíl, že buď půjdu na tu nejlepší školu, anebo se svého snu vzdám.

Když jsem přihlášku do Londýna podávala, nevěřila jsem ani trochu, že bych mohla být přijata. Když mi pak přišlo vyrozumění, že mě berou, stále jsem tomu nevěřila. Až během prvního měsíce v Londýně a rychlého tempa školy jsem pomalu začala otevírat oči a vnímat, že se můj sen opravdu proměnil v realitu.

Pamatujete si svůj první vyrobený oděv?

Nevím, jestli byl úplně první, ale asi ve druhé třídě jsem mamce ušila večerní „šaty“ na ples. Pomalovala jsem látku, vyšila ji, rozstříhala na díly a zase sešila. Abych odhadla velikost, vzala jsem jí před tím tajně ze skříně staré letní šaty.

Samozřejmě jsem neměla samozřejmě vůbec ponětí, jak se takové šaty šijí, takže nebyly úplně nositelné. Ale pro mě samotnou to byl nesmírně důležitý krok, uvědomila jsem si, že mohu vytvořit opravdu cokoliv, co mě jen napadne. Celé šaty jsem navíc šila ručně, trvalo mi několik týdnů, než jsem je dokončila. Moje mamka takový dar k Vánocům vůbec nečekala, o to byla moje radost větší, když si je oblékla.

Na kterou spolupráci s velkými značkami vzpomínáte nejraději?
Užila jsem si všechny, potkala jsem báječné lidi z celého světa, pracovala jsem na kolekcích pro velké přehlídky a žila v zemích na různých kontinentech. Každá stáž byla velmi odlišná, a přitom si jsou všechny tak podobné.

Zlomová pro mě asi byla ta ve Stockholmu v ACNE Studios. Byl to pro mě první velký oděvní dům, do kterého jsem vstoupila. Měla jsem obrovskou zodpovědnost, pouštěli mě k významným projektům, za to jsem jim nesmírně vděčná. Naučila jsem se tam, co to znamená být designérem. Byla to velká škola, která mě neskutečným způsobem nastartovala a pomohla mi nastínit, jakým směrem bych se chtěla v životě ubírat. 

Do své tvorby promítáte český folklor, využíváte udržitelnost i upcyklaci. Jak konkrétně?
Snažím se cíleně hledat možnosti a zdroje ve svém okolí. Pracuji s českými motivy a příběhy, tradicemi nebo řemesly. Využívám především české materiály, často i ty „odmítnuté“ či vyřazené. Když u nás není daný materiál dostupný, jako například hedvábí, sáhnu po evropské variantě.

Udržitelnost vnímám jako investici do nás, našeho průmyslu, společnosti. Naše poptávka podporuje práci místních lidí, kteří často navazují na mnohaletou tradici. To mi připadá krásné.

Vyrábíte hedvábné šátky s autorskými potisky. Jaké poselství se snažíte prostřednictvím své tvorby předat?
Moje práce je o příbězích, které začnu a ony pokračují u mých klientek. Odráží vztah k domovu, úctu k přírodě nebo vzpomínky na cesty. Nedávno jsem posílala šátek Češce, která žije řadu let ve Velké Británii na břehu moře. Šátek jí připomenul dětství, čas strávený u milované babičky. Zarámovala si ho nad krb a každý večer na něj hledí a hledá, jaké další vzpomínky v ní vyvolá. Jsem ráda, když moje šátky nebo oděvy probouzejí v ženách příjemné emoce, dodávají jim sílu nebo radost.

Jak moc změnil pobyt v Londýně Váš pohled na módu a Váš styl?
Londýn mi otevřel svět i oči dokořán. Myslím, že až tam jsem pochopila, že dokážu opravdu cokoliv, k čemu se odhodlám a že se nesmím bát neúspěchu, protože i ten je součástí života. Posledních šest let, které jsem tam strávila, mě utvrdilo v tom, že móda je opravdu vyjádření nás samotných.

Lidé jsou v Londýně trochu odvážnější, co se vzezření týče, když něčemu věří, oddají se tomu celým svým tělem i duší. Londýn je otevřený, nesoudící, barevný, živý a dal mi volnost. Ačkoliv jsem Češka a do Čech se vracím, Londýn je a bude vždycky mým druhým domovem.