Active Beauty
Zlepšete svůj metabolismus: Let’s do it

Svěží impulz

Zlepšete svůj metabolismus: Let’s do it

Zejména v zimě máme tendenci více jíst a méně cvičit. Čas od času to není problém, ale pokud si na to zvykneme a raději trávíme víkendy válením na gauči obklopeni brambůrky a čokoládou, může to mít z dlouhodobého hlediska vliv na naši fyzickou pohodu.

Abychom podpořili svůj metabolismus, měli bychom se zaměřit na životní styl s pestrou organickou stravou (tedy kvalitní potraviny z ekologického zemědělství, přičemž kvalita vítězí nad kvantitou). Také dostatek pohybu stimuluje spalování tuků.
Když jsou po Vánocích kalhoty těsnější, vypadají nárazové diety (tzv. Crash Diets) spásně. Problém je v tom, že nepodporují spalování tuků a funkci metabolismu, ale spíše je zpomalují. Proč? Tělo totiž nemá k dispozici všechny živiny, které ke své práci potřebuje. Navíc se tyto procesy při konzumaci alkoholu dále oslabují, protože jsou játra zatížena odbouráváním. Proto je rozumnější jít si po svátcích zaběhat nebo večer trochu omezit příjem kalorií. Kila navíc pak zmizí téměř sama.

Co dokáže metabolismus?

Metabolismus je základem všech biochemických procesů v těle. Je zodpovědný za stavbu, rozpad a přestavbu buněk. Nejdůležitějšími stavebními kameny pro dobrý metabolismus, tedy látkovou výměnu, jsou pestrá strava, dostatek tekutin a dostatečný pohyb. Orgány pak pracují mnohem lépe, a tím pádem se udržuje v chodu i spalování tuků a celkový imunitní systém.


Zlepšení metabolismu: 4 věci, které byste měli vědět

1. Vyvážená strava

Aby metabolismus pracoval na plné obrátky, potřebuje dostatek energie ve formě sacharidů, tuků a bílkovin. Stejně důležité jsou i mikronutrienty, tj. vitaminy a minerály. V každodenním životě se proto doporučuje, aby každé jídlo obsahovalo přibližně 1 hrst sacharidů (ideálně celozrnných), 1 hrst bílkovin (např. luštěnin, sójových výrobků, ořechů nebo libového masa), 2 hrsti zeleniny a 1 palec tuku (např. řepkový a slunečnicový olej pro teplá jídla, lněný nebo ořechový olej pro studená jídla). Obecná pravidla v podstatě neexistují, ale množství jídla v závislosti na velikosti ruky jsou dobrým vodítkem.

2. Mohou jednotlivé potraviny pozitivně ovlivnit metabolismus?

Ne, není vědecky prokázáno, že by jednotlivé potraviny samy o sobě mohly způsobit změnu metabolismu. Sklenice vody s citronovou šťávou nebo jablečným octem po ránu není zázračný lék. Ti, kteří se na něj spoléhají, již obvykle přemýšleli o svém těle a upravili i další návyky v každodenním životě. Citronová voda nahrazuje například latte macchiato, což šetří kalorie. Výsledkem je, že změny jsou rychle patrné. Ale to není kvůli citronu, ale kvůli změně řady návyků.

I když jednotlivé potraviny samy o sobě nestimulují metabolismus, mohou mít velmi pozitivní trávicí účinek. Vláknina, která se nachází například v jablkách, lněném semínku, slupkách psyllia a ovesných vločkách, má pozitivní vliv na trávení a je také velmi sytá, takže snižuje chuť na jídlo. Podpůrný účinek mají také hořké látky po vydatných jídlech. Čekanku, rukolu nebo kapustu lze do jídelníčku zařadit také jako salát nebo přílohu.

3. Dostatek pohybu

Cvičení je důležitým faktorem pro účinný metabolismus. Čím více svalové hmoty člověk má, tím více kalorií spotřebuje, i když odpočívá. Silový trénink ale není nutností, vždyť tanec, běh nebo jóga naše tělo rozhýbou stejně dobře.
Konzistentní pohyb v každodenním životě má obrovský účinek – navíc je snadno proveditelný. Místo výtahu můžete jít po schodech, z autobusu vystoupit o zastávku dříve a zbytek dojít pěšky nebo ujet krátké vzdálenosti na kole. Každá forma cvičení a každý krok navíc přispívá k lepší funkci metabolismu.

4. Dostatečný pitný režim

K dobrému fungování potřebuje tělo během dne přibližně 30 až 35 ml tekutin na kilogram tělesné hmotnosti, při fyzické námaze nebo v horku pak ještě více. Mimochodem, tělo si řekne, jestli jste vypili příliš málo. Voda by měla být první volbou mezi nápoji. Už proto, že nemá žádné kalorie.
Čaj všechno ještě ozvláštní. Čaj je opravdu všestranná pomoc. Například heřmánkový čaj uklidní žaludek po těžkém jídle. Pozitivní vliv na organismus a trávení mohou mít i další bylinné čaje, například fenyklový, anýzový a kmínový.

Antioxidanty obsažené v mnoha čajích podporují funkci metabolismus. Pomáhají snadněji přeměnit uložený tuk v těle na energii a spálit ho. A to není všechno: Hořké látky v mnoha čajích mají sytící účinek a snižují chuť na sladké. Chceme-li však dlouhodobě zhubnout, nevyhneme se trvalé změně jídelníčku - například s velkým množstvím bílkovin - a také pravidelnému cvičení.

Které čaje mohou stimulovat metabolismus?

Čaj maté: Čaj maté má vitalizující účinek a zároveň snižuje chuť k jídlu. Pomáhá zejména při chuti na sladké. Povzbuzující prostředek je ideálním společníkem pro dny plné úlevy.

Zelený čaj: Zelený čaj je skutečně zázračný nápoj. Jeho hořké látky způsobují, že chuť na sladké zmizí. Stimuluje trávení a spaluje více energie z tukových buněk. Jedná se o perfektní čaj na hubnutí.

Černý čaj: Stimuluje metabolismus a snižuje počet "špatných" střevních bakterií, které jsou zodpovědné za obezitu. Černý čaj je nejúčinnější ráno - podporuje spalování tuků po celé dopoledne.

Zázvorový čaj: Zázvorový čaj používejte nejen jako podporu imunitního systému, ale také pro metabolismus a trávení. Stejně jako chilli a další pálivé koření, i zázvor působí účinně na spalování kalorií. Nejlepší je použít čerstvý zázvor - obzvlášť dobře chutná s citronem.

Bílý čaj: Podporuje spalování tuků, protože obsahuje účinné látky, které podporují odbourávání tukových buněk a zabraňují tvorbě nových.

Bylinné čaje: Bylinky a rostliny, jako je pampeliška, pelyněk a kurkuma, obsahují hořké látky, které stimulují trávicí šťávy a pomáhají při nadýmání. Také znovu nastartují játra - jeden z našich nejdůležitějších metabolických orgánů. Tělu prospívají očistné čaje s odvodňujícími bylinami, jako je list břízy, přeslička, kopřiva nebo máta peprná.

Stimulace metabolismu pomocí čaje: Co je třeba zvážit?

  • Začněte den šálkem zeleného nebo černého čaje. Ten hned ráno nastartuje metabolismus a dodá pocit bdělosti.
  • Čaj pijte neslazený. Jedině tak můžete těžit z mnoha pozitivních vlastností čaje.
  • Začněte pomalu a ochutnávejte postupně – jen tak můžete hned přestat, pokud některý z čajů dobře nesnesete.
  • Čaj s kofeinem pijte pouze v první polovině dne. Dobrý spánek podporuje metabolismus a hubnutí.
  • Vezměte v úvahu různé způsoby přípravy a doby louhování čajů. Informace najdete na každém balení.
  • Dbejte na kvalitu čaje. Některé čaje jsou bohužel často kontaminovány pesticidy. Nejlepší je používat certifikovaný organický čaj.
  • Uvědomte si, že bez zdravé stravy a dostatku pohybu samotný čaj zázraky nevyčaruje. Čaj však hubnutí podporuje přirozeným a zdravým způsobem.
  • Dostatek spánku je také zásadní pro zlepšení metabolismu. Zjistěte, kolik spánku skutečně potřebujete - u většiny lidí by to nemělo být méně než 7 hodin.