Active Beauty
Konopná semínka: Pět důvodů, proč je nasypat do müsli
Text: Carolina Forstner

Proteinová bomba

Konopná semínka: Pět důvodů, proč je nasypat do müsli

Obsahují spoustu živin prospěšných látek. Konopná semínka jsou ideálním doplňkem vyvážené stravy. Co všechno v sobě tato superpotravina skrývá?
Konopná semínka se řadí mezi ořechy, čemuž vděčí za svou lehce oříškovou chuť. Obsahují velké množství tuků, vitamínů, bílkovin, vlákniny i minerálů. Neobsahují lepek ani laktózu, takže si na nich mohou pochutnat i lidé s alergií na tyto látky. Lze je využít téměř do všech pokrmů, skvěle chutnají v salátech, smoothie i jako součást ranního müsli.

Po jejich vylisování vzniká konopný olej. V tekuté podobě dobývají semínka kosmetický průmysl. A není divu. Dokonale rozmazlují pleť i pokožku celého těla.

Mimochodem, u těchto semínek se nemusíte bát žádného nežádoucího efektu, jelikož rostliny, z nichž konopná semínka pocházejí, neobsahují téměř žádné THC způsobující omamné účinky.

5 důvodů, proč milujeme konopná semínka

Bohatý zdroj bílkovin

Konopná semínka obsahují v průměru více než 25% podíl bílkovin, takže se dají směle nazývat proteinovou bombou. Obsahují všech osm esenciálních aminokyselin, které tvoří základní stavební kámen bílkovin. Tělo si je nedokáže vyrobit samo, tudíž je musíme přijímat ze stravy. Z konopných semínek profitují zejména vegani a vegetariáni.

Výživnější než losos

Konopná semínka obsahují nejen hodně bílkovin, ale také tuku, a sice těch pro naše tělo prospěšných, jako jsou například omega-3 mastné kyseliny. Proto jsou ideální alternativou zejména pro ty, kteří do svého jídelníčku nezařazují lososa, makrelu nebo tuňáka.

Výživné oříšky

Konopná semínka mají vysokou energetickou a nutriční hodnotu. Obsahují důležité minerály, jako je hořčík, vápník a železo. Mají tak podpůrnou funkci pro naše zdraví.


Zdroj vlákniny

Konopná semínka jsou bohatá na vlákninu. Mohou tak podpořit hubnutí, jelikož vláknina zajišťuje množení prospěšných bakterií, čímž urychluje trávení. Také regulují hladinu cukru a cholesterolu v krvi.


Úleva od příznaků PMS

Téměř všechny ženy ho znají: PMS neboli premenstruační syndrom. Ženy v plodném věku mohou trpět citlivostí prsou, zadržováním vody v těle, únavou nebo depresivními náladami. Uvedené příznaky PMS způsobuje údajně hormon prolaktin.

Konopná semínka obsahují trojnásobně nenasycenou omega-6 mastnou kyselinu GLA (kyselina gama-linolenová). Ta dokáže bojovat proti zánětům v těle a podporuje tvorbu tělu vlastní látky prostaglandinu E1. Tato účinná látka dokáže bojovat právě proti negativním příznakům způsobeným hormonem prolaktinem, čímž zmírňuje nepříjemné projevy před menstruací.