Active Beauty
Karolína Fourová: Výživové mýty uvádím na pravou míru
Text: active beauty tým

Nejúspěšnější česká foodblogerka

Karolína Fourová: Výživové mýty uvádím na pravou míru

Vystudovaná inženýrka chemie Karolína Fourová ráda píše o jídle a bourá rozšířené mýty, které o něm panují ve společnosti. Jako odbornice rozumí chemickým procesům v těle i složení potravin a vadí jí nepravdy, které uvádí na pravou míru. Proč by lidé podle ní měli umět číst etikety a správně skladovat potraviny?

Co vás nejvíce baví na výživě?


Dostala jsem se k tomuto oboru náhodou. Původně jsem chtěla studovat medicínu, kam jsem se nedostala. Proto jsem šla na výživu a myslela, že to je jen „přechodná stanice“ do příštích přijímaček na lékařskou fakultu. Začalo mě to ale moc bavit a u výživy jsem zůstala. Je to totiž téma, které je nám všem společné. Jíme všichni. Navíc je to obor, kde můžu měnit věci k lepšímu a kde mám pořád co dělat. V současné době se médii a internetem šíří mnoho neodborných článků plných polopravd. Snažím se výživové mýty uvádět na pravou míru.

Jaké mýty jsou nejčastější?

Mezi nejčastější patří rádoby zdravé varianty klasických potravin. Náhražky cukru a sirupy, které jsou vnímány jako „zdravé sladidlo“ a mají přitom stejné složení jako obyčejný cukr. Například javorový sirup nebo kokosový cukr mají v podstatě totožné složení jako klasický cukr, agávový sirup je téměř čistá fruktóza. Sirupy bychom měli jíst jen jako zpestření nebo proto, že se nám zrovna hodí jejich konzistence. Nejsou „zdravější“ a rozhodně ne dietní. Lidé by měli raději omezovat množství slazených potravin a množství cukru, které používají v kuchyni, než hledat „zdravější“ náhražky. Další rozšířený mýtus je názor, že dnes je vše plné chemie a potraviny nejsou to, co bývaly. To je omyl.

Jak je to ve skutečnosti?

Dnes máme v obchodech nejkvalitnější a nejbezpečnější jídlo, jaké jsme kdy měli. Potraviny se nekazí jako dřív, ale to není důkazem toho, že je v nich více „chemie“. Potraviny se méně kazí proto, že máme mnohem přísnější hygienické požadavky na výrobu, využíváme moderní balení a umíme vytvořit vakuovaným potravinám chráněnou atmosféru. Naposledy jsem se setkala s tvrzením, že máslo už dnes není máslo. Ve složení přitom najdete pouze mléko nebo smetanu, u některých výrobků mořskou sůl nebo mlékařské kultury, podle toho, jaký typ másla zrovna držíte v ruce. Nic víc, nic míň.

Měli by lidé číst při nákupu etikety a co by měli sledovat?

Na to je těžké odpovědět jednou větou. Je dobré sledovat obsah přidaného cukru u ochucených mléčných výrobků a raději si vybírat ty bílé bez příchutě. Dívejte se i na množství nasycených tuků, kterých bychom měli jíst méně než těch nenasycených. Je důležité sledovat obsah soli, jelikož mnoho lidí jí má v jídelníčku až trojnásobek ve srovnání s doporučeným denním množstvím. U některých potravin, jako je pečivo nebo snídaňové cereálie má zase smysl hlídat množství vlákniny, ta zase v jídelníčku mnohých chybí.

Jak sama vaříte a vymýšlíte recepty na váš blog?

Sepisuji a fotím jídla, která sama vařím a mám je mnohokrát vyzkoušená. Chci lidem ukázat, že zdravé jídlo není bez chuti, bez másla nebo cukru. Vždy se snažím, aby všechny mé recepty byly nutričně vyvážené. Dbám na výběr vhodných surovin i na správný technologický postup jejich úpravy, protože vím, co s jakým tukem udělá tepelná úprava a že ne všechny jsou k tomu vhodné. Vím, jak se které suroviny budou při vaření či pečení chovat. Přestože maso občas jím, vařím ráda bezmasá jídla a dbám na to, aby měla dostatek bílkovin. To bývá u bezmasých jídel častý problém. Abych ukázala, že bezmasé jídlo není pouze neochucené tofu nebo nakrájená zelenina, sepsala jsem do první knihy pouze bezmasé recepty. Přijde mi fantastické, jak se tato moje mise povedla, kolik lidí jsem inspirovala k tomu, aby maso jedli méně a zároveň neměli pocit, že chuťově strádají.

Chci lidem ukázat, že zdravé jídlo není bez chuti, bez másla nebo cukru.

Karolína Fourová, foodblogerka

Zabýváte se i trvalou udržitelností a tím, jak potravinami neplýtvat a jak je správně skladovat. V čem lidé nejčastějí chybují?

Často špatně skladujeme především ovoce a zeleninu. Mnoho lidí vůbec neví, že některá zelenina a ovoce nepatří do lednice. Přichází o chuť a může docházet k jejímu poškození. Rajčata začnou v lednici moučnatět a ztrácí chuť, na lilku se po pár dnech vytvoří nevzhledné hnědé flíčky. Stejně tak okurka, pokud není nakrojená, měla by být na chladnějším místě mimo lednici. Saláty je naopak vhodné uskladnit v lednici v navhlčené utěrce, aby rychle neztrácely vláhu a nevadly. Správným skladováním lze prodloužit trvanlivost potravin, zabránit jejich zbytečnému vyhazování a ušetřit peníze.

Potravinám jste se věnovala podrobně ve vaší knize. O čem bude další titul, který teď chystáte?

První byla naprostým základem toho, co by měli lidé o jídle vědět a co by se z mého pohledu mělo učit ve škole. Druhá knížka je nadstavbou, je více praktická, nabitá novými informacemi a mnohem výživnější. I proto nese název „Výživná kniha o jídle“. I tahle je ovšem napsaná zábavně a s lehkostí, aby bavila čtenáře každého věku a i v této knize bude více než padesát mých oblíbených receptů. Její přípravou trávím teď většinu času a moc se na ni těším.


Karolína Fourová (32 let)

Vystudovala obor Výživa a potraviny na České zemědělské univerzitě v Praze. Věnuje se úspěšně blogování a je aktivní na sociálních sítích. V roce 2021 se stala absolutní vítězkou soutěže Food blog roku. Vydala bestseller s názvem „Jediná kniha o jídle, kterou potřebujete“ a v říjnu 2022 vyjde její nový titul „Výživná kniha o jídle”.


Přinášíme vám #dmpodcast

Osobnosti z našich rozhovorů se vám pravidelně představí ve video i audio variantě také online. Nový #dmpodcast bude po vydání tištěného magazínu dostupný také v aplikacích YouTube, Spotify či Apple Podcast.