Active Beauty
Jak zdravé je mléko pro dospělé?
Text: Annalina Jegg

Rozporuplné studie

Jak zdravé je mléko pro dospělé?

Akné, osteoporóza, a dokonce i některé druhy rakoviny: Prý za to může kravské mléko. Je pro nás mléko opravdu tak škodlivé? Přehled faktů.
Mnoho dospělých již nedokáže bezproblémově strávit laktózu. Faktem také je, že studie o mléku jsou nejen nedostatečné, ale také rozporuplné. A to často z jediného důvodu: Vedoucí studií nedokážou říci, zda jsou výsledky u testovaných osob způsobeny výhradně konzumací mléka nebo zda hrají roli i jiné důvody.

V jedné významné švédské studii bylo například zjištěno, že konzumenti mléka mají vyšší riziko úmrtí. To je vlastně velmi šokující výsledek. V závěru studie však vědci píší: "Nemůžeme jednoznačně říci, zda je to způsobeno mlékem." Testované osoby, které pily obzvlášť hodně mléka zároveň také výrazně méně sportovaly, častěji kouřily a měly nejnižší finanční příjem.

Co je tedy pravda? Podívejme se na současné vědění o mléce podrobněji:

5 faktů o mléce pro dospělé

1. Je mléko dobré pro růst?

Děti a dospívající, kteří pijí mléko, mají silnější kosti než ti, kteří mléko pijí méně nebo ho nepijí vůbec – to studie dokazují jasně. Kravské mléko obsahuje důležité živiny a minerály, které jsou nezbytné především ve fázi růstu. Podle současných studií je tedy mléko pro děti rozhodně zdravé. Dospělí, jejichž kosti již dorostly, už mléko logicky nepotřebují.

2. Podporuje pití mléka osteoporózu?

Na tuto otázku v současné době neexistuje jasná odpověď. Začněme od začátku: Vápník je dobrý pro kosti, to se už říká po desetiletí. Dnes ale víme, že samotný vápník nestačí. Pro zdravé kosti je potřeba také vitamin D. Ale: V zemích, kde se pije málo mléka, trpí osteoporózou mnohem méně lidí. A je to ještě složitější: Existují studie, které naznačují, že vysoká konzumace mléka v dospělosti může zvyšovat riziko zlomenin kostí. Údaje o tom jsou však rozporuplné, a proto není tato teze jednoznačně prokázána.


3. Způsobuje nadměrná konzumace mléka akné?

Několik pozorovacích studií naznačuje, že ano: Čím více mléka pijete, tím vyšší je riziko vzniku akné. Některé z těchto studií však vykazovaly závažné metodologické nedostatky a rozdíly. To znamená, že souvislost mezi konzumací mléka a akné nebyla za současného stavu výzkumu jednoznačně prokázána. Nicméně pacienti s akné by měli být při konzumaci mléka opatrní.


4. Existuje souvislost mezi rakovinou a konzumací mléka?

Tým vědců z Německého centra pro výzkum rakoviny objevil v kravském mléce, mléčných výrobcích a krvi skotu nový typ patogenu. Takzvané „faktory hovězího mléka a masa“ (BMMF) mohou zřejmě dlouhodobě podporovat vznik rakoviny tlustého střeva a prsu.

Každopádně je třeba zdůraznit, že tímto patogenem se mohou nakazit pouze kojenci, protože jejich imunitní systém není ještě plně vyvinutý. Z toho důvodu doporučuje tým vědců kojit děti prvních 12 měsíců (pokud je to možné). Je to proto, že některé cukry v mateřském mléce mohou naopak před patogeny chránit.

Zdá se, že existuje také souvislost s rakovinou prostaty - ale pouze v případě, že spotřeba mléka přesáhne 1,25 litru denně.


5. Jaké množství mléka je pro dospělé bezpečné?

Věří se, že u dospělého člověka je bezpečné 200 až 250 ml nízkotučného mléka nebo mléčných výrobků a 50 až 60 g sýra denně. To znamená asi 1 sklenici mléka za den. Pozor: Včetně mléčné pěny v cappuccinu a dalších nápojích, mléka v müsli atd. Pro děti je maximální denní dávka 500 ml. Mimochodem, zakysané mléčné výrobky mají pozitivní vliv na střevo a jeho mikroflóru. Pokud tedy máte pochybnosti, sáhněte raději po kefíru a jogurtu než po sklenici mléka.

Rostlinné nápoje jako alternativa mléka

Pokud byste chtěli snížit příjem mléka, máte v dnešní době široký výběr bezlaktózových alternativ. K dostání jsou i v dm. Představujeme čtyři rostlinné nápoje:

Mandlové mléko: Nízkokalorická alternativa

Mandlové mléko je jasnou volbou pro milovníky ořechů. Má totiž lehce oříškovou chuť a hodí se zejména do müsli a horké čokolády. Pro horkou kávu je ale méně vhodné, protože dochází k jeho sražení.

Neslazené mandlové mléko je méně kalorické než sójové, rýžové a ovesné. Obsahuje také mononenasycené mastné kyseliny, které mají pozitivní vliv na hladinu krevních lipidů. Nicméně z hlediska klimatické rovnováhy na tom tato rostlinná alternativa není příliš dobře. Při pěstování se spotřebuje velké množství vody. Stejně jako na oříšky, i na mandlové mléko jsou lidé často alergičtí.

Sójové mléko: Nutričně bohaté mléko

Sójové mléko je dokonalou náhradou kravského mléka. Sójové mléko obsahuje téměř stejné množství bílkovin a přibližně stejné množství vápníku jako mléko kravské.

Ať už v müsli, při pečení nebo vaření: Sójové mléko lze použít na mnoho způsobů. Navíc krásně pění. Tip: Pokud vám sójové mléko v kávě nechutná (pravda, má docela intenzivní aroma), použijte pro lepší pěnu trochu sójového mléka s rýžovým mlékem. Sójové nápoje, které jsou u nás k dostání, se vyrábějí převážně z evropské sóji, a proto nejsou tak škodlivé pro klima jako sójové produkty vyráběné v Jižní Americe.

Rýžové mléko: Mléko s nízkým obsahem alergenů

Rýžové mléko má ze všech mléčných náhražek nejnižší obsah alergenů. Neobsahuje lepek, a proto je ideální pro osoby s celiakií. Díky své poměrně sladké chuti se hodí zejména do dezertů, jako náhražka mléka do kávy nebo k přípravě exotických pokrmů.

Nevýhody: V porovnání s ostatními rostlinnými mléčnými nápoji má rýžové mléko nejnižší obsah živin a při jeho výrobě se bohužel spotřebuje velké množství vody. Třeba zmínit je také častý výskyt zdraví škodlivého arsenu v rýži.

Ovesné mléko: Šetrné k životnímu prostředí

Oves je zdravý, ať už ve formě ovesných vloček nebo mléka. Ovesné mléko je alternativou mléka, která je k planetě nejšetrnější. Na rozdíl od mandlového, sójového nebo rýžového mléka se oves pro tento rostlinný nápoj obvykle pěstuje lokálně. Dobrá zpráva také je, že oves potřebuje k růstu málo vody.

Ovesné mléko výborně chutná v müsli nebo v koláčích a docela dobře pění. (Nebo přidejte panáka sójového mléka a máte krásnou pěnu.)
Zdravý bonus: Podle studií může vysoký obsah beta-glukanu v ovesném nápoji snižovat hladinu cholesterolu a zabraňovat příliš rychlému zvyšování hladiny cukru v krvi, což přispívá k tomu, že nás méně často „honí mlsná“.

Nevýhoda ovesného mléka je ta, že obsahuje málo tuku, sacharidů a bílkovin. Navíc není vhodný pro osoby s nesnášenlivostí na lepek.