Active Beauty
Ajurvéda: Potraviny, které chladí zevnitř
Text: Alexandra Degn, Anna Theresa Lohninger

TIPY

Ajurvéda: Potraviny, které chladí zevnitř

Zatímco během zimy kvůli jedení některých potravin mrzneme ještě více, v létě můžeme z jejich chladícího efektu profitovat. Nemusíte studovat Ájurvédu, abyste věděli, že okurky, špenát, jahody atd. vás v létě dokáží nakopnout svěžestí.
Jídlo přináší nejen radost a uspokojuje náš hlad, ale také má spoustu dalších regulačních výhod pro naše tělo. Tyto znalosti můžeme čerpat například z učení Ájurvédy nebo z tradiční čínské medicíny (TCM) a vybrat si díky tomu potraviny, které nás zahřejí nebo ochladí. Pro ochlazení je obzvlášť důležité udržovat tělo dostatečně hydratované.

Zvláště v horkých letních dnech jsou chladivé potraviny blahodárné. Doporučuje se zejména zelený čaj, čaj s mátou nebo šalvějí nebo také jogurt a potraviny obsahující hodně vody, jako jsou okurky a rajčata.

Seznam chladivých potravin z učení Ájuvérdy

Okurka

S obsahem vody 97 % jsou okurky ideální jako osvěžení a kromě chladicího účinku mají také uklidňující účinek na náš nervový systém.

Rajčata

Rajčata obsahují kromě velkého množství vody i značný obsah antioxidantů, které chrání před volnými radikály. Do jisté míry zůstávají tyto chladivé účinky i u rajčatové polévky.

Špenát

Patří listy špenátu mezi chladivé potraviny? Samozřejmě! Ať už jako pyré, v smoothie nebo syrové. Špenát obsahuje velké množství hořčinu, který zajišťuje při vysokých teplotách příjemnou regulaci teploty.

Saláty

Míchaný salát stojí také poměrně vysoko na žebříčku ideálních letních pokrmů. Kromě klasického listového salátu poskytují vnitřní osvěžení i přísady jako okurky, rajčata a citronová šťáva.

Jogurt, tvaroh a smetanový sýr

K dispozici je také celá řada okyselených mléčných výrobků, které vám dopřejí vnitřní ochlazení. V jižních zemích se také často podávají v kombinaci s okurkami, rajčaty a jinou studenou zeleninou.

Kokosový ořech

Podle Ájurvédy jsou plátky kokosu, kokosové mléko nebo kokosová voda vhodné pro vytvoření tepelné rovnováhy při teplotách vyšších jak 30 stupňů.

Jahody

Až 90 % vody a velký obsah vitamínu C činí z jahod zdravé a osvěžující ovoce. Jejich konzumace tak představuje úžasný způsob, jak se zchladit během příliš horkých letních večerů.


Meloun

Melouny také obsahují hodně vody a jsou ideální jako svačinka k bazénu nebo jako letní přísada do salátů. Bez pochyby také patří k našim tipům z Ájuvérdy. Čas na domácí zmrzlinu s melounem.

Citrusové plody

Ať už čerstvě vylisované nebo jenom nakrájené: Citrusové plody se považují za ideální hasiče žízně. Zároveň pomáhají tělu se ochladit. Podle tradiční čínské medicíny by se v zimě citrony neměly konzumovat ve velkém množství, jak je u nás zvykem. To kvůli vysokému obsahu vitamínu C. O to více bychom je ale měli využívat v létě díky jejich chladicímu účinku.

Máta

Nejen v horkém nebo ledovém čaji, ale také jako přísada do salátů a dalších pokrmů je máta velice osvěžující. Důvodem je mentol, který máta peprná a její příbuzní obsahují. Mentol totiž stimuluje naše receptory chladu.

Šalvěj

Šalvěj se používá také jako přísada do čajů a do stejných pokrmů jako máta, proto se také objevuje na našem seznamu chladicích potravin. Nejen, že v zimě dokáže pomoci od bolesti v krku a od kašle, v létě zase působí proti nadměrnému pocení.

Zelený čaj

Ochlazuje, detoxikuje a poskytuje tekutinu, kterou naše tělo ve vysokých teplotách nezbytně potřebuje. Zelený čaj je odborník mezi letními nápoji. Člověk by však neměl v létě pít ani moc studené, ani moc teplé nápoje, jinak je tělo musí nejdříve přivést na správnou teplotu, a tudíž se zahřívá ještě více.

Jaký typ člověka jste podle Ájurvédy

V Ájurvédě se rozlišují různé konstituční typy (dóšy): Váta, pitta, kapha. Tyto tři základní dóšy poté ještě vytvářejí smíšené formy.

Zatímco lidé typu váta jsou velice akční a založení na elementu éteru a vzduchu, osoby typu pitta mají spíše vznětlivou povahu a jsou založené na elementu ohně. Typ pitta proto obecně potřebuje více vody než průměrný člověk typu váta. Člověk typu kapha je založený na elementu vody a země, díky čemuž má menší potřebu příjmu tekutin. Tím udržuje rovnováhu své vlastní životní energie.

Ájurvéda nás učí, že každý by měl znát své složení dóš a podle toho se v létě chovat/ochlazovat. Protože ne každý miluje léto jako vzdušný typ lidí váta. Někteří totiž radši tráví čas v klimatizovaném bytě nebo chladném lese.

Náš tip

Poslouchejte svůj vnitřní hlas a běžte si za tím, co máte rádi a po čem toužíte. Možná jsme vás tímto článkem inspirovali a vy si teď možná vytvoříte svůj vlastní Ájurvéda recept pro ochlazení svého těla.