Ať už si zvolíme jakoukoliv formu, prospívá nám půst po všech stránkách. Důležitější než hubnutí je pak dlouhodobý vliv na naši duši. Pokud se tělo během půstu zbaví trochu tukové tkáně, je to samozřejmě plusový bod pro zdraví. Půst nás také může chránit před civilizačními chorobami a udržuje nás mladé. Znamená však mnohem víc než jen nejíst. Všestranně nám prosípívá a nemusíme se při něm vůbec trestat. Přerušovaný půst dokonce umožňuje stravovat se pravidelně. Dejte šanci našim argumentům pro půst a nechte se přesvědčit.

5 důvodů, proč nám půst prospívá

1. Půst napomáhá omlazování buněk

Zní to vcelku logicky: Pokud tělo neustále nezatěžujeme trávením, má volnou energii na opravné procesy v buňkách. Autofagie je kouzelné slovo, které nás má chránit před civilizačními chorobami, ať už jde o kardiovaskulární problémy, demenci, nebo chronické záněty. „Odpad“ jako znehodnocené buňky nebo špatné bakterie jsou totiž zničeny dříve, než nám vážně ublíží, což slouží k omlazení buněk. Tento proces údajně začíná po dvanácti až čtrnácti hodinách půstu. Někteří odborníci proto doporučují dokonce každodenní intervalový půst.


2. Půst neznamená hladovění

Zejména přerušovaný půst umožňuje se skutečně dosyta najíst – ale v určitém časovém úseku. Například při metodě 16:8 můžete jíst po dobu osmi hodin a pak šestnáct hodin necháváte tělo jen trávit. Během půstu se doporučuje konzumovat co nejvíce čerstvých rostlinných potravin a do každodenního života zařadit pravidelný pohyb. Někteří lidé jsou v tomto ohledu méně přísní a občas si dopřejí i řízek. Ale obecně bývá přemíra jednoduchých cukrů a zpracovaných sacharidů tabu.


3. Půst stimuluje i naši duši

Zhruba po dvanácti hodinách půstu začne tělo odbourávat tukové zásoby a přeměňovat je na ketony. Jedná se o molekuly mastných kyselin, které zásobují orgány a mozek energií. To však není všechno, jelikož ketony aktivují také naše nervové buňky i schopnost myšlení a údajně zajišťují tvorbu nových mozkových buněk. Není tedy divu, že díky půstu můžeme být bdělejší, koncentrovanější a kreativnější. Zejména ve fázi, kdy žádnou potravu nepřijímáme.


Půst nemusí být náročný

4. Půst zlepšuje náladu

Při procesu přeměny tukových zásob na ketony se vytváří také vedlejší látky, jako například serotonin, který zajišťuje dobrou náladu. Další výhodou je, že půst zlepšuje spánek, protože po 20. hodině už většinou nic nekonzumujeme. A skvělý vedlejší účinek? Spousta lidí se při postění cítí i působí mladší. Komu by to nezvedlo náladu ještě víc?


5. Půst může být flexibilní a vhodný pro každodenní život

To hovoří minimálně ve prospěch intervalového půstu při metodě 16:8. Přestávka mezi jídly není pevně stanovená, takže nemusíte na pracovní večeři odmítat jídlo, protože už je devět hodin večer. Svou postní fázi jednoduše začnete po posledním soustu, bez ohledu na to, kolik je právě hodin. A navíc, při intervalovém půstu můžete občas podvádět a postní fázi si zkrátit. O víkendu tak nestojí pohodovému rodinnému brunchi nic v cestě.