Active Beauty
Lektor paměti Jakub Pok

Life-hack

Lektor paměti Jakub Pok

Telefonní čísla ani nákupní seznamy si nepíše na papír, ale ukládá si je do paměti. Podle Jakuba Poka je to schopnost, která se dá natrénovat. Stačí znát správné techniky, které učí také ve své Škole paměti. Proč je podle něj dobré trénovat mozek a jak si ho udržuje v kondici?

Na jakém základě fungují paměťové techniky?

Stojí na vizualizaci a asociacích. Lidé si totiž lépe pamatují obrazy. Kolikrát dokážeme popsat člověka, se kterým jsme se potkali, ale jeho jméno si nepamatujeme. Když se ale naučíme konkrétní paměťové techniky, není problém si uložit do paměti cokoli. Mohou to být například jména, slovíčka nebo několik telefonních čísel během pár minut. Nezáleží na věku, na vzdělání, ani na inteligenci.
 

Kdo vaše kurzy nejvíc vyhledává?

Kurzy jsou určené pro účastníky od zhruba 13 let, horní věková hranice neexistuje. Nejstarší účastnici bylo 92 let a šlo jí to perfektně. Naše kurzy vyhledávají různé skupiny lidí. Velmi často přicházejí studenti středních a vysokých škol. Dále pak manažeři, právníci a obecně lidé, kteří chtějí být úspěšnější. A samozřejmě i starší lidé v předdůchodovém nebo v důchodovém věku, kteří se chtějí udržet mentálně fit.
 

Mohou lidé trénovat paměť i sami bez kurzu?

Kromě Školy paměti provozujeme také portál » trenujpamet.cz, jenž je pro všechny zdarma. Lidé si tam mohou otestovat, jak jsou na tom s pamětí a naučit se základní techniky. Za mě je ideální si tyto techniky osvojit na kurzu a pak je začít aktivně používat v každodenním životě. Neměli bychom si všechno jen poznamenávat do telefonu nebo do mailu. Občas je dobré spolehnout se také na vlastní hlavu. Mozek je totiž jako sval, a tím, že ho používáme, se nám paměť zlepšuje.

 

Zabýváte se také využitím paměťových technik při výuce jazyků. Funguje to u všech?

Neznám člověka, u kterého by to nefungovalo. Každý si pomocí našich technik dokáže zapamatovat nejen slovíčka, ale i gramatiku. Je to samozřejmě také o píli a chuti se učit. Ale když lidé vidí, že to funguje a mají jasný pokrok, motivuje je to k tomu, aby v učení pokračovali. Bohužel ale mnoho lidí o paměťových technikách stále neví a jazyky se učí klasickým biflováním, které je de facto proti principům fungování naší paměti.
 

Jaké další praktické využití mají paměťové techniky?

Jsou například obchodníci, kteří si chtějí uložit jména svých klientů a dělá jim to problémy. Jeden manažer mi tvrdil, že mu do pěti vteřin zmizí každé jméno, které slyšel. To není nic neobvyklého, ve společnosti je to takový průměr. Díky technikám to lze změnit. Můžeme si například uložit celou prezentaci a mluvit spatra. Obchodníci si mohou zapamatovat celé portfolio produktů, které prodávají. Právníci se mohou naučit paragrafy nebo zpaměti všechny druhy trestných činů. Studenti mohou techniky využít, když se připravují na zkoušky nebo na maturitu. Uložit si můžeme i mentální diář, kde si uložíme do paměti třeba schůzky, jež nás čekají.

Pomáhá trénování mozku objektivně i našemu zdraví?

Ano. Říká se, že dlouhodobé používání paměťových technik v praxi zlepšuje naše kognitivní dovednosti a více se koncentrujeme. Výzkumy dokazují, že tak výrazně snížíme riziko stařecké demence nebo Alzheimerovy choroby. Ukazuje se, že kdo paměť dennodenně používá, zůstává mentálně fit. Ale musíme se na nášmozek spoléhat a trénovat ho. Já osobně používáním paměťových technik trénuji mozek každý den, uložím si jména lidí na schůzce nebo seznam věcí, které potřebuji ten den zařídit. Nákupní seznamy si nepíšu a například vaše číslo jsem si před rozhovorem také uložil do paměti.

 

Mnoho lidí se přestává umět koncentrovat, mají pocit, že funguje multitasking. Není ale možné se koncentrovat na dvě věci zároveň.

Jakub Pok
 

Škodí naší paměti moderní technologie a neustálé vjemy, kterým jsme vystaveni?

Mnoho lidí se přestává umět koncentrovat, mají pocit, že funguje multitasking. Ale není to tak. Neměli bychom dělat víc věcí najednou, nemůžeme se totiž na dvě věci zároveň koncentrovat. Třeba se nemůžeme dívat do mobilu a u toho s někým soustředěně vést rozhovor. A přitom to děláme pořád dokola, a tím se vlastně učíme se nekoncentrovat. Ale dobrá paměť je koncentrovaná paměť.

Jak to máte zařízené s moderními technologiemi vy?

Když se něco učím, mám vypnutý telefon. Víkendy si dávám mobilní detox. Obecně sociální sítě kontroluji jen několikrát týdně, jsou totiž zrádné. Byly vytvořené pro to, aby neustále udržovaly naši pozornost. Dělají to lidé, kteří přesně vědí jak na to, aby sítě vytvářely závislost a narušovaly naši schopnost se koncentrovat. Proto mají lidé často problém si mobil vypnout.
 

Jaké máte plány do budoucna?

Rádi bychom se věnovali rozvoji naší školy. Přes pandemii se nám osvědčily online kurzy, ve kterých pokračujeme kromě klasických prezenčních kurzů a firemních školení. Natáčíme rovněž různá výuková videa a chystáme i rozšíření služeb a také speciální kurzy pro děti, na které se nás lidé hodně ptají.

Jakub Pok (44)
Vystudoval rakouská a německá studia na FSV UK a také práva. Živí se však jako lektor paměti. Účastnil se několika paměťových soutěží. Umí si mj. zapamatovat 52 kanastových karet v přesném pořadí za méně než 2 minuty, či 25 telefonních čísel do 5 minut. Napsal knížku Jak se naučit 100 slovíček za hodinu. Je ženatý, s manželkou Lucií provozují Školu paměti a vychovávají syna (4).
 

Přinášíme vám #dmpodcast

Osobnosti z našich rozhovorů se vám pravidelně představí ve video i audio variantě také online. Nový #dmpodcast bude po vydání tištěného magazínu dostupný také v aplikacích YouTube, Spotify či Apple Podcast.