Active Beauty
Jana Peroutková: Lépe se cítím v kalhotách

Televizní moderátorka

Jana Peroutková: Lépe se cítím v kalhotách

Začínala v České televizi jako asistentka editora a už ve 24 letech poprvé moderovala na ČT 24. Dnes je Jana Peroutková jednou z tváří hlavní zpravodajské relace Události. Profesně dosáhla pomyslného vrcholu a během kariéry porodila i dvě děti. Proč nosí na obrazovce radši kalhoty a proč se rozhodla napsat knížku?

Letos jste se dostala do širšího povědomí veřejnosti pláčem při čtení zpráv z války na Ukrajině. Jak to vnímáte s odstupem? 

Pomohlo mi to. Lidé mě možná předtím vnímali jako studenou a bez emocí. Diváci tak často nahlížejí na moderátory veřejnoprávní televize, jsme pro ně tak trochu roboti. Po mém pláči ve vysílání jsem dostala tolik zpráv od lidí, že se mi přehříval mobil. Psali mi diváci, kolegové, politici i osobnosti. Často se mi svěřovali, že brečeli se mnou. Uvědomuji si, že to byl opravdu silný okamžik, který mě v očích mnoha diváků polidštil.
 

Píšou vám diváci často i jinak? 

Ano, dostávám od nich často e-maily. Píšou mi nejen kvůli vysílání, ale hodně si všímají například oblečení. Vzhled je především pro diváky Událostí opravdu velké téma. A musím říct, že většina reakcí, které mi chodí, jsou pozitivní. Najdou se ale i ty negativní. Převážně muže občas dráždí mé oblečení víc než ženy Dostávám třeba i agresivní maily nebo mi někteří muži radí, jak bych se měla česat. Na druhou stranu jsou diváci tolerantní k jemnému tetování, které mám na ruce. A nevadí jim ani to, že mám v uších několik náušnic.

Rozhodí vás negativní komentáře k vašemu vzhledu? 

Přiznám se, že někdy ano. Některé komentáře jsou mi protivné. Když jsem se nechala ostříhat nakrátko, tak k tomu někteří lidé měli poznámky. Občas si říkám, proč nedrží radši jazyk za zuby.
 

Do jaké míry si můžete určovat váš šatník a vzhled na obrazovce? 

Není to jednoduché, za oblečení jsou odpovědné kostymérky, za líčení a účesy maskérky. Je to profesionální tým a jejich práce. Nikdo nemá rád, když jim někdo jiný mluví do jejich profese. Ale já si to samozřejmě částečně koriguji. Každý máme jiný vkus a cítíme se dobře v jiných věcech. Šaty máme v Událostech šité na míru od Taťány Kovaříkové a je to velké téma. Já už to mám nastavené tak, že přihlížím nákresům a hodně o tom diskutujeme. Navíc výběr je omezený. Virtuální studio totiž jen tak něco nesnese, šaty musí být na tělo a nemůžeme nosit třeba odstíny zelené.
 

V čem se cítíte dobře a co naopak nemusíte? 

Obecně se cítím lépe v kalhotách než v sukni. Nezdá se to, ale třeba při diskusích s politiky, tedy většinou se staršími muži, se cítím v kalhotách sebevědoměji než v sukni. A pro moderátora je důležité cítit se dobře, může to ovlivnit i jeho výkon.

Pracujete hodně po večerech, jak u toho zvládáte péči o děti? 

Náš rodinný život se přizpůsobuje hodně mojí profesi. Partner Jakub předčasně ukončil fotbalovou kariéru a přejal víceméně hlavní starost o děti a domácnost. Když jsou například děti nemocné, tak se o ně postará on. Museli jsme k tomu rozhodnutí postupně dospět a hodně nám v tomhle pomohla koronavirová pandemie. Měla jsem v té době extrémně náročný pracovní režim. Jakub byl naopak doma, nehrála se totiž liga. Naprosto přirozeně jsme si tak osvojili činnosti toho druhého. Někdy to logicky skřípe, ale vesměs fungujeme dobře. I když mám samozřejmě mnoho pochybností.
 

Po mém pláči ve vysílání jsem dostala tolik zpráv od lidí, že se mi přehříval mobil.

Jana Peroutková, moderátorka České televize

Dokážete se od své práce odstřihnout, když jste s dětmi? 

Čas s dětmi je pro mě duševní hygienou. Skloubit rodinný život s prací v televizi, kdy nebývám doma večery a noci, je náročné. Osvědčilo se mi však pravidlo důsledně tyto dvě oblasti oddělovat. Doma nemyslím na práci, v práci se zase soustředím jen na ni. Občas ale podvádím, není to jednoduché. Rozhodně si ale nestěžuji, práci jsem si vybrala dobrovolně, baví mě a že to bude náročné? S tím se musí počítat.
 

U čeho si ráda odpočinete? 

Mám ráda pohyb, jako malá jsem byla velký sportovec, dělala jsem atletiku a snila o závodní kariéře. Sport mě v životě hodně ovlivnil a pořád je to pro mě druh odpočinku. Dokáže vytlačit stres i pocity, které si člověk nosí z práce. Občas zajdu do posilovny, na kolo nebo na brusle. Ale už mi nezbývá bohužel tolik času.
 

Přes vaše vytížení jste letos zvládla napsat knihu. O čem je? 

Jmenuje se Restart a je to soubor několika rozhovorů k tématu výročí rozdělení Československa. Pracovala jsem na ní s kolegou Petrem Švecem, který je dramaturgem Událostí, komentářů. Dělám s ním většinu rozhovorů a přišlo nám líto, že se znělkou pořadu naše mnohahodinová práce končí. Chtěli jsme proto vytvořit něco trvalého a hmatatelného, jako je knížka. Vychází nyní v listopadu a jsem nadšená z toho, že se nám to povedlo dotáhnout.


Jana Peroutková (32 let)

Je moderátorkou České televize. Vystudovala sociologii na Filozofické fakultě UK a nyní si dodělává magisterský titul na politologii na Metropolitní univerzitě. V České televizi letos slaví 10 let. Od podzimu 2020 pravidelně uvádí hlavní zpravodajskou relaci Události a pořad Události, komentáře. Jejím partnerem je fotbalista Jakub Podaný. Mají spolu dcery Johanu (6) a Isabelu (4).

 

Přinášíme vám #dmpodcast

Osobnosti z našich rozhovorů se vám pravidelně představí ve video i audio variantě také online. Nový #dmpodcast bude po vydání tištěného magazínu dostupný také v aplikacích YouTube, Spotify či Apple Podcast.