Active Beauty
Správně dýchat – 3 tipy pro vnitřní harmonii
Text: Josefine Haas

Oddechový čas

Správně dýchat – 3 tipy pro vnitřní harmonii

Většinou dýcháme zcela automaticky, aniž bychom se nad tím zamýšleli. Vědomé dýchání může mít blahodárný účinek na tělo i duši.

Naše dýchání je zázrak fungující zcela sám o sobě. Jako jedinou autonomní základní funkci těla ji však můžeme ovládat i dobrovolně a vědomě. Pro naši vlastní pohodu je rozhodně dobré, když se naučíme dýchat správně a zbavíme se špatných vzorců, které jsme se naučili zřejmě již v dětství. Mnoho lidí posiluje své povrchní dýchání zcela nevědomě také kvůli stresu, nesprávným sezením nebo častým nošením vysokých podpatků.


Naučte se znovu správně dýchat

Pokud v důsledku stresu dýcháte neustále nesprávně, tedy příliš mělce, můžete se často cítit unavení a apatičtí. Někdy se mohou objevit obtíže, jako je neustálý pocit napětí na hrudi. Při nesprávném dýchání trpí i vlastní pocit z těla a člověk nedokáže jasně vnímat své emoce.

Správné dýchání uvádí do pohybu tělesnou i emoční rovinu. Klesá při něm krevní tlak, pulz i svalové napětí. Kromě toho dochází k uvolnění a zmírnění symptomů stresu, úzkosti nebo poruch spánku. Jakmile vykročíme ze vzorce špatného dýchání, začneme lépe vnímat své pocity a dokážeme je také lépe zpracovat. Dobrou zprávou je, že správné dýchání se dá naučit.


Správně dýchat – 3 tipy od profesionála

1. Praktikujte plné nebo dýchání do břicha

Hrudník ven, břicho dovnitř: Jak plné dýchání, tak dýchání do břicha velmi účinně aktivují plíce a bránici poskytují dostatečnou volnost pochybu. Při plném dýchání se nejprve nadechněte nosem do břicha, poté směrem k bokům a nakonec do horní části hrudníku. Následně vydechněte naplno nosem nebo ústy. U dýchání do břicha postupujte stejně, jen vynechte nádech do boků.

Správný postup si můžete zkontrolovat tak, že při nádechu by se měla příslušná část těla viditelně rozšířit. Plné a břišní dýchání není možné praktikovat v každé situaci, například při některých sportech se nadechujeme povrchně a víc do hrudníku. To je naprosto v pořádku, avšak pro dlouhodobé dýchání se tento styl nehodí. Nikdy byste pak nemohli zažít regenerační sílu vědomého, hlubokého dýchání.

2. Méně nádechů za minutu

Pro tempo dýchání platí, že čím méně nádechů za minutu, tím hlubší a uvolněnější dýchání je. Když vydechujete déle, než se nadechujete, stimulujete tím parasympatikus, tedy část vegetativního nervového systému, který zodpovídá například za uvolnění. Toho můžete využít například při usínání. Pro každodenní fungování je pak ideální hluboký nádech i výdech ve zhruba stejné délce.

Mezi nádechem a výdechem není nezbytně nutné dělat pauzu – pokud nechcete svou dechovou technikou cíleně podpořit relaxaci. Z tohoto důvodu představují dechové pauzy důležitou součást tradičních meditačních technik z Dálného východu. Čím delší je pauza, tedy „nic“, tím klidnější má být mysl.

3. Cvičte správné dýchání pravidelně

Jestliže máte nesprávnou techniku dýchání hluboce zakořeněnou, může chvíli trvat, než se naučíte a osvojíte si správné dýchání. Některé dechové blokády se vyvíjejí celá desetiletí. Právě proto je pravidelný trénink tak důležitý. Čím lépe a vědoměji budete správné dýchání cvičit, tím je větší pravděpodobnost, že si ho udržíte.

Zní vám to jako další povinnost, na niž si budete muset najít čas? Vždyť cvičit můžete i během malé přestávky u pracovního stolu nebo ve frontě v obchodě. Dechová cvičení by se měla v ideálním případě stát přirozenou součástí vašeho dne, jako je tomu například s čištěním zubů. Mimochodem, autogenní techniky nebo jóga se za dechový trénink nepovažují, jde spíše o relaxační a uvědomovací cviky, jejichž hlavním cílem není dýchání.