Active Beauty
Léto ve znamení zero waste: 5 nápadů na udržitelné výlety

Čas s rodinou

Léto ve znamení zero waste: 5 nápadů na udržitelné výlety

Výlety a pikniky v přírodě k létu zkrátka patří. O to důležitější je ale nenechávat po sobě na cestách žádné odpadky. Přečtěte si pět tipů, jak výletit bez odpadu.
Prázdniny jsou časem, který lidé tráví nejraději venku. Pikniky, návštěvy zoo, pěší túry v přírodě nebo výlety do města jsou vítaným zpestřením. Jen si dejte pozor, abyste při tom neprodukovali příliš mnoho odpadu. Je pravda, že některé věci vyžadují trochu plánování předem a možná i více zavazadel, ale přístup zero waste se vyplatí. Všechny totiž přece potěší čisté turistické stezky, cesty i pikniková místa.

 

1. Nepoužívejte jednorázové výrobky

Brčka, příbory nebo kelímky na jídlo a podobné výrobky z jednorázových plastů už jsou v EU zakázané. V žádném piknikovém koši by proto neměla chybět brčka ze silikonu nebo nerezové oceli, příbory, sklenice a talíře zabalené do utěrek, aby se nerozbily.

Jako svačinu na pochod si zabalte takové pokrmy, které se jednoduše dají jíst rukou. Místo alobalu a folie je však raději uložte do krabiček nebo voskovaných ubrousků.

Udržitelnou alternativou k plastovým lahvím jsou například ty nerezové nebo skleněné. 

2. Vzniklý odpad si odneste

Prvním přikázáním všech milovníků pikniků zní: Zanechej místo tak, jak jsi ho našel. Ať už se snažíte o zero waste sebevíc, ne vždy je možné se odpadkům vyhnout úplně. Takže si je všechny odneste s sebou zase domů a řádně zlikvidujte.

Ani organický odpad jen tak nevyhazujte do nejbližšího křoví. Protože například banánové slupky se mohou v našich klimatických podmínkách rozkládat až tři roky. Papírové kapesníky dokonce leží v přírodě až pět let. Zejména pak v horách, kde jsou nižší teploty, hnije organický odpad pomaleji.

Také se můžete klidně zapojit do ploggingu, kdy spojíte pohyb na čerstvém vzduchu s péčí o životní prostředí a posbíráte všechny odpadky, které cestou potkáte.
 

3. Žádný odpad na objednávku

Jídlo s sebou obvykle doprovází spousta odpadků. Často se podává s jednorázovými ubrousky. Ekologicky smýšlející výletníci proto mohou již při objednávce říct, že se obejdou bez nich. Zmrzlinu si můžete vychutnat stejně dobře, když si ji dáte do kornoutu místo kelímku se lžičkou. A v restauraci si objednejte jen tolik jídla, kolik opravdu sníte. Zbytek si případně odneste domů v krabičce, kterou jste si přinesli s sebou.
 

4. Odmítejte dárky

Letáky, brožury, vizitky – především při výletech po městech, muzeích a galeriích na vás číhá spousta nástrah. Důležité informace si přitom můžete jednoduše vyfotit na telefon. Také odmítejte bezplatné suvenýry, pokud víte, že je stejně nijak nevyužijete.


5. Buďte udržitelně připravení

I zdánlivé maličkosti mají význam, pokud jde o zero waste: V mnoha letních destinacích už vám uznají vstupenky a jízdenky, i když si je nevytisknete. Stačí ukázat QR nebo čárový kód na telefonu. Ušetříte tak papír a všechny dokumenty budete mít bezpečně u sebe.