Active Beauty
5 věcí, které se můžeme naučit od svých dětí

Změna pohledu

5 věcí, které se můžeme naučit od svých dětí

Matky toho chtějí své dcery naučit co možná nejvíce, aby je připravily na život. Často si však ani neuvědomují, že skutečnými učitelkami jsou právě samy dcery.
Narozením vlastního dítěte se všechno změní, často také pohled na svět. Bez ohledu na věk nás toho mohou naše dcery hodně naučit. O nás jako matkách, o našich hodnotách, postojích a názorech i o životě. Díky nim je snadnější přijmout různé jiné úhly pohledu a své tunelové vidění rozšířit pro odpovědi na mnoho otázek.


Inspirace od našich dětí

1. Dokonale nedokonalá

Mnoho matek pohání domnělý perfekcionizmus, který se na ně valí ze všech sociálních médií. Během sžívání s malým dítětem si však matky rychle uvědomí jednu věc: Jejich dcery neočekávají, že všechno bude vždy dokonalé – ani ony samy, ani jejich okolí. Ve školkové věku je dětem jedno, zda si jejich maminka dnes obleče velký pytlovitý svetr, nebo elegantní halenku s volánky. I jestli odchází z domu nalíčená. Ani batole neodsuzuje svou matku za to, že jejich byt právě není uklizený jako na obrázcích ze sociálních sítích. Nebo že nestihla všechny úkoly předsevzané na daný den. Pro dítě tohoto věku je máma tou nejlepší mámou. Jednoduše tím, že je dokonale nedokonalá. Pokuste se těmato laskavýma očima podívat sama na sebe častěji.


2. Být tady a teď

Když se děti do něčeho pustí, nenechají se ničím vyrušovat. Když si hrají, tak si hrají. Když malují, tak malují. Když čtou, také se nevěnují ničemu dalšímu. Nezáleží na tom, zda na ně mluvíte, zvoní telefon nebo je hotová večeře – děti jsou zcela v přítomnosti a soustředí se pouze na to, co právě dělají. Tuto obdivuhodnou vlastnost jsme v sobě kdysi měli všichni. Akorát se na cestě k dospělosti a během žonglování s deseti činnostmi najednou kdesi ztratila. Pomocí následující, téměř buddhistické moudrosti si ji můžete opět zvnitřnit: „Dělej to, co děláš, všechno ostatní má čas.“

3. Stud stranou

Kdy jste si naposledy z plna hrdla zazpívala? Hlasitě, falešně, ale s naprostým zápalem pro věc? Nebo jste si opravdu zablbla? Bez studu a myšlenek, že dospělý by takové věci dělat neměl? Děti se zcela přirozeně podřizují svým emocím. Nepředstírají, jsou opravdové a upřímné. Tuto záviděníhodnou vlastnost má někde v sobě schovanou každá matka. Ale jen občas si dovolí dát jí volnost. Přitom zpívat nahlas a tančit na svou oblíbenou píseň je něco tak osvobozujícího.


4. Být na sebe hrdá

Poprvé skočit z okraje bazénu nebo poprvé přespat u kamarádů – naše děti každý den přerůstají samy sebe. A právem se jim přitom hrdostí dme hruď. V dospělosti už přirozeně nezažíváme nějakou situaci poprvé tak často, ale přesto mohou všechny matky hrdost pociťovat. Nejen když překročí svůj stín nebo opustí svou komfortní zónu. Pocit hrdosti si zaslouží i ve chvíli, kdy leží večer unavené na pohovce a přemítají, co všechno za celý den se svými ratolestmi prožily. Buďte hrdé na co, jak zvládáte své každodenní starosti. Přestože si někdy možná říkáte, že spousta věcí by se dala zlepšit. 


5. Povědomí o životním prostředí

Již na první pohled je vcelku patrné, že dnešní generace mladých lidí se o životní prostředí zajímá mnohem více než generace jejich rodičů. S nadšením se pouštějí do aktivit typu Fridays for Future (mimochodem: 70 % všech účastníků tvoří ženy). Aktivně se zasazují proti plýtvání potravinami a o ochranu životního prostředí. V zájmu dobrých životních podmínek se mnohdy vzdávají každodenní konzumace masa a hledají vegetariánské i veganské alternativy. Kde to jen trochu jde, upřednostňují jízdu na kole místo auta. A raději si pořídí vintage oblečení se zajímavým příběhem než bezduchou fast fashion. Z dnešních mladých dcer vyrůstají silné osobnosti, na něž mohou být jejich matky hrdé. A také si z nich mohou brát příklad.