Active Beauty
Sluneční ochrana: Začněte s ní včas
Text: Margit Hiebl

Opalování

Sluneční ochrana: Začněte s ní včas

Slunce hraje v našem životě nezaměnitelnou roli: Tělo ho potřebuje pro tvorbu vitamínu D. Ale ještě než vystavíte své tělo a tvář teplým paprskům, přečtěte si, na co si dát pozor.

Jak je to s vitamínem D

Podle nových studií potřebuje naše pokožka k tvorbě vitamínu D mnohem menší přísun slunce, než se doposud předpokládalo. V období od března do října mu stačí vystavit dvakrát až třikrát týdně tvář, ruce a paže. Nenechávejte je na přímém sluníčku ale déle než polovinu doby, po kterou působí vlastní ochrana pokožky. Komu se to zdá příliš složité, může si nechat zkontrolovat hladinu vitamínů u lékaře. Dost možná zjistíte, že vaše hodnoty jsou zcela optimální a cílené vystavování se paprskům pro vás není nutné. A i kdyby ne, vhodně zvolený doplněk stravy vám může pomoci účinněji než dlouhodobé opalování.

Sluneční ochrana a péče v jednom

Představujete si pod sluneční ochranou hutný, mastný krém, který se nechce vsáknout? Pak jste zřejmě jen ještě nenašli správný přípravek. Dnes už můžete vybírat ze široké škály opalovací péče, která toho umí víc než jen chránit před UV zářením. Obsažená kyselina hyaluronová nebo anti-polliton komplex dělají z obyčejného opalovacího krému skvělého pomocníka pro každodenní péči.

Jaký opalovací přípravek zvolit?

Nejpragmatičtější přístup zní: Čím je vám daný přípravek příjemnější, tím spíše ho používejte. Protože výrobek, který vás baví už při nanášení, budete spíše používat pravidelně a v dostatečném množství. Jestliže vás trápí mastná pleť nebo akné, sáhněte spíše po gelu nebo fluidu bez obsahu tuků. Naopak suchá pokožka ocení hutnější krémy. Spreje se díky jednodušší aplikaci hodí pro pokožku pokrytou větším množstvím ochlupení.


Kolik přípravku použít

Ideální čas pro aplikaci opalovacího přípravku je hned ráno před oblékáním. Krém totiž bude mít dostatek času začít působit.Nezapomeňte na rty, krk, uši, přední linii u vlasů a ruce. Na každou oblast těla naneste jednu silnou vrstvu krému, tedy zhruba množství v délce od prostředníčku k zápěstí. Pokud používáte přípravek s rozprašovačem, zmáčkněte ho v každé oblasti zhruba 15×. Poté vše dostatečně rozetřete do všech míst, abyste žádnou partii nevynechali.


Opálení před spálením nechrání

Kdo by to neznal: První tři dny na dovolené se poctivě mažeme opalovacím krémem a s každým dalším dnem naše péče pomalu klesá. Protože už jsme opálení, takže se domníváme, že nás to chrání i před spálením. Jenže takhle to není. Spálit si můžete i již opálenou kůži. Proto používejte opalovací přípravky opravdu každý den, dokud slunce nevystřídají zase mlhy a zatažená obloha.


Jemná dětská pokožka

Dětská pokožka reaguje na UV záření mnohem silněji, jelikož ještě nemá dostatečně vyvinutou ochrannou bariéru. Během prvního roku života by děti vůbec neměly pobývat na přímém slunečním záření. Nejlepší ochranou je oděv odolný proti slunci od hlavy až k patě. Takže ideálně dětem oblékněte klobouk a vzdušné tričko a kalhoty, které budou volné, ale zakryjí co největší část těla. Opalovací přípravek aplikujte na veškerá místa nezakrytá oděvem.


Opalovací přípravky vs. životní prostředí

Při koupání se opalovací přípravky smývají a končí v moři. Zejména ochranné filtry jako oxybenzon, oktinoxát nebo oktokrylen vzbuzují podezření, že poškozují mořský ekosystém. Podobně jsou na tom mikroplasty, jako je nylon, které zvyšují pružnost krémů. Některé prázdninové destinace (například Havaj) už výrobky s těmito filtry zakázaly. Mnoho výrobců se již bez těchto látek obejde a uvádí to i na obalech.