Active Beauty
Kváskový chléb – jednoduchý a lahodný!
Text: Nina Horcher, Harald Wieser

Domácí pečení

Kváskový chléb – jednoduchý a lahodný!

Kromě sladkého banánového chlebíčku je již nějakou dobu velkým trendem také pečení z kvásku. Přesto toto těsto mnoho lidí odrazuje, protože se obávají, že s ním dokáží péct pouze profesionální pekaři.

4 důvody, proč je kváskový chléb skvělý

Pečení z kvásku není tak složité. Jediné, co kromě těsta z vody, mouky a obvyklých přísad na chléb potřebujete, je trocha času. Kvásek totiž potřebuje vcelku dlouho kynout.


1. Rozmanitá chuť

Jednou z nejdůležitějších vlastností dobrého chleba je jeho chuť a nadýchaná struktura. Různé chutě vznikají již při kynutí kvásku. Současně se redukuje nežádoucí aroma. Při pečení dochází ke karamelizaci rozpadlých cukrů sacharidů, což zintenzivňuje chuť. Mimochodem, mírně kyselá chuť vzniká kvůli kvašení kyseliny octové a mléčné v kvásku.

2. Chléb je stravitelnější

Kvásek a naše střeva mají mnoho společného, a to miliony bakterií a kvasinek. Tyto kultury nám pomáhají nejen při trávení, ale také usnadňují trávení kváskového chleba již v samotném těstě. Bez přidání kvásku je žitný chléb křehký, suchý a těžko stravitelný. Kvásek přirozeně rozkládá látky, kvůli nimž je chléb těžko stravitelný. No nezní to báječně?

3. Chléb vydrží déle čerstvý

Kyselina v kvásku zabraňuje vzniku chlebových chorob způsobených bakteriemi odolnými vůči teplu, zároveň omezuje růst plísní. Při správném skladování tak vydrží chléb déle čerstvý. Chléb by se měl uchovávat v hliněné nádobě, která umožňuje cirkulaci vzduchu a absorbuje vlhkost.

4. Zdravá kombinace

Žito je starý druh obilí a mouka se z něj vyrábí už dlouho. Celozrnná žitná mouka je díky vysokému podílu slupek bohatá na minerální látky a vlákninu. Vláknina zajišťuje dobré trávení a minerály posilují kosti, mozek a obranyschopnost. Žito a kvásek tak představují skvělou kombinaci, jelikož žitná mouka je díky kvásku stravitelnější a lépe se peče.

Recept pro milovníky pečení: Žitný kváskový chléb

Pokud vám chutná dobrý farmářský chléb, pak si tento zamilujete:

Suroviny:
  • 10 g žitného kvásku
  • 645 ml vody
  • 1 polévková lžíce soli
  • 795 g celozrnné žitné mouky a trochu mouky na zpracování
  • 1 litinový hrnec
  • 1 kulatá ošatka


Postup:
  1. Žitný kvásek smíchejte s 45 ml vlažné vody, přidejte 45 g mouky, dobře promíchejte a nechte 12 hodin (nejlépe přes noc) zrát při pokojové teplotě ve sklenici s víčkem.
  2. Do mísy nalijte 600 ml teplé vody, rozpusťte v ní sůl a přidejte celozrnnou žitnou mouku. K mouce přidejte kvásek a vše ručně dobře promíchejte, dokud nevznikne lepkavé, rovnoměrné těsto. Mísu přikryjte víkem nebo igelitovým sáčkem a nechte těsto odpočívat 30 minut při pokojové teplotě.
  3. Těsto opatrně přeneste na lehce pomoučenou pracovní plochu a propracujte ho. Strany těsta zatlačte ve směru hodinových ručiček malým tlakem dovnitř, aby se vám těsto příliš nelepilo na ruce. Těsto vložte do ošatky, přikryjte velkým sáčkem do mrazáku (případně čistou utěrkou) a nechte dvě hodiny kynout při pokojové teplotě. Těsto by se mělo během této doby alespoň zdvojnásobit.
  4. Vyklopte těsto na pečicí papír tak, aby spodní strana z ošatky byla opět nahoře. Chléb vložte i s papírem do horkého hrnce, přiklopte pokličkou a ihned vložte do předehřáté trouby. Pečte při 250 °C (horní a dolní ohřev, ventilátor nedoporučujeme) 10–15 minut. Poté sundejte víko, aby mohla unikat pára. Pečte dalších 45–50 minut při teplotě 220 °C. Pak nechte chléb vychladnout na chladicí mřížce.

Náš tip

Kváskový chléb složený pouze z celozrnné žitné mouky, kvásku a soli je náročný na přípravu, a ne vždy se povede. Pokud si nejste jisti, zda je váš vlastní kvásek dostatečně silný, můžete přidat droždí.