Active Beauty
Vazelína: Vše o působení i vedlejších účincích

Vazelína: Vše o působení i vedlejších účincích

Dokonce i naše babičky věděly, že neexistuje problém v oblasti krásy, s nímž by si vazelína neporadila. Co však netušily, že používání této klasiky mezi pečujícími produkty není úplně neškodné.

Suchá pokožka, která se odlupuje a svědí, patří ke klasickým společníkům během zimy. Stejně tak popraskané rty i ruce. Také vlasy ztrácejí během tohoto období lesk. Zázračně proti nim pomáhá vazelína, kterou najdete i v sortimentu dm. Ta vzniká jako vedlejší produkt při získávání ropy. Mastný krém se skládá hlavně z parafínů.

Působení a vedlejší účinky vazelíny

Vazelína má velice mastnou strukturu, která pokryje pokožku jako tlustý kabát. Efektem je, že pokožka změkne a zjemní, ale také je chráněna před vypařováním hydratace. Ztráta hydratace je přitom spouštěčem mnoha kosmetických problémů, zejména v zimě.

Existují u ní zdravotní pochybnosti?

Odhlédneme-li od ne právě bezproblémové ekologické bilance ropy, vzbuzuje používání vazelíny stále určité pochybnosti, co se zdraví týče. Důvodem je velmi vysoký obsah aromatických uhlovodíků (krátce „MOHA“ = Mineral Oil Aromatic Hydrocarbons), u nichž nelze vyloučit karcinogenní riziko.

Zvláště když pronikají do těla přes ústa (např. z balzámu na rty), představují tyto látky určité karcinogenní riziko. Nebylo však přesvědčivě objasněno, zda existuje riziko vzniku rakoviny také v případě pronikání MOHA do těla prostřednictvím pokožky. Bylo ale prokázáno, že MOHA dokáží proniknout přímo do pokožky, a proto nelze jistá zdravotní rizika vyloučit.

Pozor na vysušení pokožky při dlouhodobém používání

Další riziko: Vazelína může při dlouhodobém používání pokožku vysušit. Ta si na ni totiž zvykne. Kůže se postupně začne spoléhat na přidanou tukovou vrstvu, kvůli čemuž následně sníží produkci vlastního kožního mazu. Takže pokud najednou vazelínu nepoužíváte, chybí pokožce ochranná vrstva. Tím se může okamžitě odpařovat hydratace a pokožka se vysuší, loupe a svědí.

Můžu vazelínu přesto používat?

Určitá rizika nelze u vazelíny vyloučit. Pokud se jim chcete vyhnout, sáhněte po certifikované přírodní a bio kosmetice, která pracuje bez ropy. Pokud se však nechcete vazelíny zcela vzdát, omezte její používání na minimum. Už proto, že hrozí zmiňovaný efekt návyku.

Jak pomáhá vazelína v zimě

  1. Popraskané ruce a hrubá chodidla

V zimě nejsou suchá místa na rukou ani nohou žádnou výjimkou. Pomáhá nanést na ně větší vrstvu vazelíny a končetiny schovat do bavlněných rukavic nebo ponožek a nechat vazelínu působit přes celou noc.

  1. Slzící oči

Ledový vítr rychle způsobí, že nám začnou slzet oči. Kvůli tomu dochází k podráždění a zčervenání pleti kolem očí. Tohoto efektu se snadno vyvarujete, když na postižené partie nanesete vazelínu, ještě než opustíte dům.

  1. Drsné rty

Pokožka na rtech neprodukuje žádný vlastní maz, čímž velice citlivě reaguje na chlad a vítr. Tenká vrstva vazelíny rty zvláční a zjemní. Kromě toho vyčaruje tato vrstva tuku nádherně lesklý úsměv.

  1. Suché vlasy

Poletující či splihlé vlasy? Suchá pokožka hlavy? Dobře známe tyto nepříjemnosti přicházející během zimy. Ale i v tomto případě dokáže vazelína podat pomocnou ruku. Jednoduše aplikujte na pokožku hlavy a do délek vlasů trošku vazelíny, čímž se problém rychle vyřeší.

  1. Svědící holeně

Nedostatečná hydratace a tření oděvu způsobuje drsnou pokožku také na holeních. Tento problém vyřeší tenká vrstva vazelíny, kterou však použijte jen v případě nouze. Tenká kůže na holeních totiž podléhá návykovému efektu o to rychleji. Raději proto pokožku pravidelně hydratujte běžným tělovým mlékem, máslem apod.

  1. Krásné řasy

Řasy jsou v konečném důsledku také jen chloupky. A jako takové se při působení chladu a sucha snadno lámou. Pokud si na vatový tampon nanesete trochu vazelíny a opatrně s ní před spaním přetřete řasy, zabráníte jejich lámání.